Правозахисниця пояснила, чому українська влада спростила перетин КПВВ на Донбасі і в Криму, відмінивши самоізоляцію

Правозахисниця пояснила, чому українська влада спростила порядок перетину лінії розмежування на Донбасі та адмінкордону з Кримом, відмінивши з 1 серпня обов’язкову самоізоляцію для громадян, які перетинають КПВВ. На це рішення вплинули кілька факторів: технічні особливості мобільного додатку «Дій вдома», вимоги до гаджетів для його установки, якість покриття мобільних мереж на КПВВ, обмежена кількість місць для обсервації, фактори безпеки, а також вік і стан здоров’я подорожуючих через КПВВ та відсутність у них доступу до соціальних послуг і джерел доходу.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: vostok-sos.org

Про це пише Ірина Пецко, правовий аналітик Благодійного фонду «Право на захист» у виданні «Коментарі».

Вона нагадала, що з початку карантину перетин КПВВ був вкрай складним. Наприклад у квітні через п’ять східних КПВВ пройшло лише 102 людини, а у травні – 195, у порівнянні із 1,102 млн та 1,208 млн осіб протягом того ж періоду у 2019 році. При цьому складна та непевна процедура отримання дозволу на перетин лінії розмежування видавалася «меншим злом», ніж повне блокування контрольних пунктів.

Пецко вказала, що у пошуку балансу між функціями держави з контролю за санітарно-епідеміологічним добробутом населення та дотриманням гарантованих прав конкретно визначеної людини, органи державної влади випробували декілька варіантів організації перетину лінії розмежування.

«Монітори нашої організації безпосередньо мали змогу спостерігати за цими процесами у Донецькій та Луганській областях. Кожен із випробуваних варіантів дотримання епідеміологічних застережень (обсервація, самоізоляція під особисте письмове зобов’язання, самоізоляція із встановленням додатку «Дій вдома») мали свої «сліпі зони». Вони є спільними як для осіб, що прибувають із-закордону, як для осіб із групи ризику, що постійно проживали на підконтрольній уряду території протягом усього карантину, так і для людей, що перетинають лінію розмежування/ адміністративну межу», – зазначила правозахисниця.

Вона звернула увагу, що багато з громадян, які проходили через КПВВ, не мали необхідних ресурсів та виявлялися у дуже складних життєвих обставинах.

Так, 23 червня вперше з’явилася інформація про людей, які вимушено ночували просто неба між блокпостами через відсутність можливості встановити додаток «Дій вдома» та відмовою так званої «ДНР» пропустити їх на не підконтрольну уряду України територію.

«Усвідомлення глибини сукупності факторів об’єктивного характеру (технічні особливості застосунку «Дій вдома», вимоги до гаджетів для установки застосунку, якість покриття мобільних мереж на КПВВ, обмежена кількість місць для обсервації, безпекові фактори та інше), а також суб’єктивних аспектів (вік, стан здоров’я подорожуючих через КПВВ, індивідуальні сімейні обставини, відсутність доступу до соціальних послуг, джерел доходу та інше) сприяли прийняттю рішення про спрощенню порядку перетину лінії розмежування. Загалом відзначимо, що прийняття Постанови Уряду №641 від 22.07.2020 є вдалим рішенням і ми очікуємо на повноцінне відновлення роботи КПВВ», – наголосила Пецко.

Нагадаємо:

  • Правозахисниця вказала на головні помилки Кабміну України щодо відкриття КПВВ на Донбасі після карантину.
  • З 1 серпня скасовується обов’язкова двотижнева самоізоляція для громадян, які в’їжджають на підконтрольну уряду України територію з тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму. Особам, які перетинають КПВВ на лінії розмежування та адмінкордоні з півостровом, вже не потрібно буде встановлювати мобільно додаток «Дій вдома».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine