Правда і міфи про український паспорт для переселенців – роз’яснення від правозахисників

Правозахисники пояснили, що є правдою або міфом у найбільш популярних твердженнях стосовно паспорта громадянина України для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), щодо яких ходить багато чуток.

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для переселенця», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Правозахисники подивитися на 5 найбільш популярних тверджень про паспорт для переселенців, аби остаточно сказати, що з цього правда, а що міф.

1. Паспорт можна відновити лише за місцем реєстрації («пропискою») – Міф

Насправді, відповідно до Постанови Кабміну №302 від 25.03.2015 переселенці можуть подавати документи для відновлення втраченого паспорта за місцем фактичного проживання, зазначеного у довідці про взяття на облік ВПО. Більш того, у період карантину особи, які не були взяті на облік як ВПО (не мають «довідки переселенця»), можуть звертатися за оформленням паспорта до будь-якого підрозділу Державної міграційної служби України. Так, відповідно до Закону України від 17.03.2020 №530-ІХ оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи в період дії карантину – здійснюється за місцем звернення особи.

2. Після досягнення 25-ти та 45-ти річного віку в паспорт можна вклеїти фото, отримувати ID-картку необов’язково – Правда

Наразі так само, як і раніше, особи, яким виповнюється 25 та 45 років, можуть не отримувати ID-картку замість паспорта у вигляді «книжечки» (зразка 1994 року), якщо, звісно, у них не має такого бажання. Так, поки ще продовжує діяти процедура вклеювання фотокартки до такого паспорта, хоча окремий законопроєкт (№ 3986-1 від 14.08.2020), який передбачає запровадження обов’язкового оформлення ID-карток у таких випадках, уже передано на розгляд Верховної Ради України.

Разом з тим варто пам’ятати, що вклеїти фотокартку треба протягом місяця від дня народження. Якщо цього не зробити у вказані строки, раніше виданий паспорт громадянина України все-таки доведеться обміняти на ID-картку.

Зверніть увагу! З урахуванням Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення корона вірусної хвороби (COVID-19)», термін подачі документів, у тому числі для вклеювання фотокарток або обміну паспорта громадянина України, обраховується до дня установлення карантину та продовжується від дня припинення карантину. Отже, якщо особі виповнилося 25 чи 45 років у період дії карантину, то вона матиме змогу вклеїти фото у паспорт протягом 30-ти календарних днів від дати припинення карантину. Якщо місячний термін для вклеювання фотокартки не сплив до дня введення карантину, то перебіг цього терміну буде продовжено з дня припинення карантину.

3. Дитина не може самостійно оформити паспорт громадянина України без присутності батьків – Міф

Одразу зазначимо, що наразі паспорт громадянина України оформлюється з 14-річного віку. І це не просто право, а обов’язок особи. Разом з тим документи на паспорт дитиною, яка досягла 14 років, подаються особисто. Присутність та/або згода батьків при цьому не потрібна. Єдине, що для оформлення паспорта дитині необхідно буде надати певний пакет документів, який включає оригінали та копії паспортів обох батьків та довідку про належність до громадянства України (якщо один із батьків іноземець).

За відсутності батька або матері також знадобиться оригінал та копія одного з таких документів:

– свідоцтва про смерть одного з батьків;
– рішення суду про позбавлення батьківських прав одного з батьків;
– рішення суду про визнання одного з батьків безвісно відсутнім;
– витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Зверніть увагу! Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку – на кожні 10 років. При першому оформленні паспорта громадянина України адміністративний збір не стягується.

4. У разі втрати паспорта у формі «книжки» можливо отримати тільки паспорт у формі ID-картки – Правда, але частково

Наразі паспорт громадянина України дійсно виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ID-картки). І це стосується не лише випадків оформлення паспорта вперше, але й відновлення в разі втрати чи псування. Разом з тим Державна міграційна служба України продовжує оформлення та видачу паспортів старого зразка тим громадянам, щодо яких наявне судове рішення про зобов’язання ДМС оформити такі паспорти. Тимчасовий порядок щодо такої процедури передбачено наказом МВС України від 06.06.2019 №456.

5. Паспорт з не вклеєним фото після досягнення особою 25-ти чи 45-ти років дійсний цілий місяць – Міф

Попри те, що чинне законодавство надає громадянам України цілий місяць після досягнення 25- і 45-річного віку для того, аби вклеїти фотокартку до паспорта у вигляді «книжечки», уже з першого дня такий паспорт стає недійсним. Відповідно отримати гроші в касі банку без картки або оформити «довідку переселенця», або укласти шлюб з таким паспортом – буде неможливо!

Нагадаємо:

  • Державна міграційна служба України відзначає, що в період дії карантину не буде застосовувати штрафні санкції за несвоєчасне звернення громадян в підрозділи ДМС для оформлення ID-карти або вклеювання фото в паспорт.
  • Переселенці з Донбасу тепер можуть оформити паспорт у найближчому підрозділі Державної міграційної служби за фактичним місцем проживання чи перебування особи. Саме такий порядок оформлення документів, що посвідчують особу, з 2014 року діє для внутрішньо переміщених осіб з окупованого Криму.
  • Правозахисники пояснили, що треба робити внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та мешканцям непідконтрольних Україні окремих районів Донецької та Луганської областей, щоб вклеїти фотокартки до паспорта при досягненні 25- та 45-річного віку.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine