В Україні проходять місцеві вибори

Новини
Фото: genichesk.ipc.org.ua

В Україні 25 жовтня стартували місцеві вибори, на яких українці обирають депутатів місцевих, районних та обласного рад, голів міст, селищ і сіл. Вибори проводяться за новим Виборчим кодексом, який передбачає пропорційну систему виборів депутатів з відкритими списками до місцевих рад тих населених пунктів, де зареєстровано понад 10 тис. виборців. Вибори в територіальних громадах з меншим числом виборців проходять за мажоритарною системою.

Голосування проходить з 08:00 до 20:00. Участь в ньому можуть взяти понад 28 млн. громадян України, в тому числі вперше зможуть проголосувати вимушені переселенці з окупованих районів Донецької та Луганської областей, а також з Криму. При цьому вибори на самих окупованих територіях Криму і Донбасу не проводяться.

За даними Центральної виборчої комісії, на цих виборах обираються 1780 депутатів обласних і міської рад Києва, 5366 депутатів районних рад, 11 124 депутатів міських рад, 562 депутатів районних рад в містах з районним поділом, 10 284 депутатів селищних рад, 14 006 депутатів сільських рад, 370 міських голів, 428 селищних голів, 623 сільських голови.

Відповідно до норм нового Виборчого кодексу, який набрав чинності 1 січня 2020 року, виборча система залежить від кількості виборців в адміністративній одиниці. У територіальних громадах, де менше 10 тис виборців, депутатів обиратимуть за старою мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних округах. Тут на вибори йдуть кандидати від політичних партій і самовисуванці.

У громадах, де зареєстровано понад 10 тис виборців, діє нова для України система пропорційного представництва з відкритими виборчими списками. Кандидатів в депутати таких рад висувають тільки політичні партії, проте виборець голосує не тільки за партію, а й за конкретного кандидата в її регіональному списку і таким чином впливає на шанси кандидата бути обраним незалежно від його порядкового номеру в списку.

На виборах в таку раду бюлетень буде містити зліва назву партії (і прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде в раду, якщо партія подолає прохідний бар’єр), посередині два квадратика для голосування, а праворуч список прізвищ з 5-12 кандидатами від цієї партії. Таким чином, в першому квадратику необхідно поставити позначку за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Оскільки ці проводяться вибори в умовах пандемії COVID-19 в світі і складну епідеміологічну ситуацію всередині України, в Кабміні рекомендували виборцям не брати дітей на виборчі дільниці, обробляти руки дезінфікуючими засобами перед входом в приміщення, на ділянках перебувати в респіраторі або захисній масці, дотримуватися соціальну дистанцію, користуватися особистими ручками при голосуванні. У разі виявлення підвищеної температури пропонується голосувати в ізольованій кабінці і скористатися окремою виборчою скринькою.

Громадянська мережа ОПОРА розробила інтерактивну карту України, де відображаються межі нових районів і громад, а також доступна інформація про кількість виборців і типах діючих виборчих систем, які вже діють на місцевих виборах 25 жовтня. На карті можна дізнатися кількість виборців в кожній області, районі чи громаді, приріст кількості виборців в результаті процедури зміни виборчої адреси, тип виборчої системи, кількість депутатських мандатів у відповідній раді, сума грошової застави, пізніше – кількість зареєстрованих кандидатів.

Нагадаємо:

  • 7 липня Верховна Рада призначила вибори до місцевих органів влади в Україні на 25 жовтня 2020 року. На окупованих територіях Криму і Донбасу місцеві вибори проводитись не будуть до припинення військової агресії Росії, виведення незаконних збройних формувань, відновлення контролю над державним кордоном України та відновлення конституційного ладу та правопорядку на цих територіях.
  • Громадянська мережа ОПОРА підготувала інструкцію для виборців з правилами поведінки на виборчій дільниці
  • Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав учасників виборчого процесу не вдаватися до «брудних схем» у день проведення місцевих виборів у країні та пообіцяв, що МВС буде жорстко реагувати на порушення.