Російських миротворців в Придністров’ї треба замінити цивільною місією під егідою ОБСЄ – Санду

Новообрана президентка Молдови Майя Санду вважає за необхідне замінити російських миротворців в Придністров'ї цивільною місією під егідою ОБСЄ. При цьому російська оперативна група військ (ОГРВ) має бути виведена з молдовської території.

Новообрана президентка Молдови Майя Санду, 30.11.2020 Фото: salamnews.org

Про це Санду заявила 30 листопада на прес-конференції в Кишиневі, повідомляє видання Newsmaker.

Вона нагадала, що в Придністров’ї перебувають і ОГРВ, і миротворці РФ.

Санду вказала, що про місію миротворців є договір 1992 року між Росією і Молдовою. «Але, оскільки давно немає небезпеки військових дій, цю місію потрібно зробити цивільною під егідою ОБСЄ. Це позиція Молдови, яку я підкреслюю», – сказала вона.

«Не було договору і двосторонньої угоди про перебування оперативної групи військ в Придністров’ї … ОГРВ необхідно вивести з території Молдови», – додала новообрана президентка.

На уточнююче запитання журналістів, як вона має намір сформулювати для Росії прохання про виведення російських військ з території Молдови, Санду заявила: «Це не просто декларації. Це необхідність. Буду працювати з Росією стільки, скільки потрібно, щоб вирішити питання вивезення зброї і виведення військ».

Вона нагадала, що міністр оборони РФ Шойгу сам в минулому році піднімав це питання.

Як повідомлялось, опозиційний кандидат від партії «Дія і солідарність», колишня прем’єр-міністр Майя Санду перемогла на виборах президента Молдови, отримавши в ході другого туру виборів, який пройшов 15 листопада, 57,75% голосів виборців. Її конкурент, діючий президент та прихильник Росії Молдови Ігор Додон зміг заручитися підтримкою лише 42,25% голосів виборців. 20 листопада Центральна виборча комісія Молдови оголосила Майю Санду переможницею виборів президента. Рішення ЦВК має підтвердити Конституційний суд країни.

Нагадаємо:

  • 2 травня 2017 року Конституційний суд Молдови визнав неконституційним перебування російських солдатів на території Придністровського регіону республіки.
  • 22 червня 2018 року Генасамблея ООН схвалила резолюцію, у якій закликала Росію вивести війська з Молдови, які незаконно дислокуються на території так званої «Придністровської Молдавської Республіки» (ПМР).
  • Нагадаємо, Придністров’я проголосило незалежність від Молдови в 1990 році, а після війни в 1992 році на територію Молдови були введені російські війська, які позиціонували себе як миротворці. Російські війська залишаються на території Придністров’я досі. Молдова і міжнародне співтовариство не визнають Придністров’я незалежною державою і вважають його окупованою територією. Примітно, що сама Росія також не визнала незалежність Придністров’я.
  • В даний час на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки розташовується контингент російських миротворчих сил чисельністю 412 чоловік і військова частина N13962 – два батальйони загальною чисельністю близько 1 тисячі чоловік, які охороняють склади з боєприпасами в селі Колбасна, що залишилися після розпаду СРСР і до сих пір не вивезених з ПМР.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine