Під час місцевих виборів 2020 не було повної інформації, хто фінансував виборчі кампанії – експерт IFES

Новини

Під час місцевих виборів 2020 року в Україні громадяни не мали повної та достовірної інформації, хто фінансував виборчі кампанії партії та кандидатів.

Про це заявив старший міжнародний радник Міжнародного фонду виборчих систем (IFES) в Україні Харальд Єпсен під час виступу на онлайн-форумі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» «Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса», пише ZN.UA.

За словами пана Єпсена, в багатьох випадках фінансові звіти не були завантажені і оприлюднені.

«На жаль, ми не бачили об’єктивної інформації про фінансування виборчих кампаній, тому, можемо дійти висновку, що цей напрямок роботи не вдався. Виборці не мали інформації по всій країні про те, хто фінансував виборчі кампанії політичних партій і кандидатів. Це також повязано з тим, що було змінено закон про політичні партії, який дав можливість не оприлюднювати свої квартальні звіти в другому і третьому кварталі 2020 року. І це спричинило те, що виборці не мали доступу до інформації, які гроші використовувалися для фінансування виборчої кампанії», – сказав Харальд Єпсен.

Також він висловився щодо професіоналізації виборчих комісій. На думку міжнародного радника, комісії під час місцевих виборів були надто заполітизовані, що гальмувало їхню роботу. За словами Харальда Єпсена, важливо, щоб представники ЦВК працювали і на місцях, в регіонах в тому числі, щоб вони могли вчасно втручатися і допомагати місцевим комісіям, консультувати їх.

Нагадаємо:

  • 25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори, на яких українці обирали депутатів місцевих, районних та обласного рад, голів міст, селищ і сіл. Вибори проводилися за новим Виборчим кодексом, який передбачає пропорційну систему виборів депутатів з відкритими списками до місцевих рад тих населених пунктів, де зареєстровано понад 10 тис. виборців. Вибори в територіальних громадах з меншим числом виборців проходили за мажоритарною системою.
  • 15 листопада в Луцьку, Одесі, Сумах, Херсоні, Кам’янець-Подільському Хмельницької області, Краматорську, Українці Київської області відбулося повторне голосування на виборах міського голів. У всіх містах, крім Українки, повторне голосування відбулося в зв’язку з тим, що під час голосування 25 жовтня жоден з кандидатів не отримав більше 50% голосів виборців, які взяли участь в голосуванні.
  • За даними ЦВК, середня явка виборців у другому турі виборів мерів семи українських міст склала 24%. За даними ОПОРИ, явка склала 23,9%.