Інтерпол відмовляє в міжнародному розшуку підозрюваних у воєнних злочинах у Криму – прокурор АРК і Севастополя

Інтерпол відмовляє правоохоронним органам України в оголошенні у міжнародний розшук обвинувачених та підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів в окупованому Криму.

Ігор Поночовний, прокурор АР Крим та Севастополя Фото: investigator.org.ua

Про це повідомив прокурор АР Крим і Севастополя Ігор Поночовний в інтерв’ю, яке записала  Валентина Самар, головна редакторка Центру журналістських розслідувань для видання ZN.UA.

Зокрема, зазначив він, у зв’язку із подіями в Нагірному Карабасі про себе знову нагадав Армен Мартонян на прізвисько «Самвел», який був одним із командирів «самооборони Криму». Його підозрюють у кількох тяжких злочинах, але розшукати «Самвела» через Інтерпол не вдалося.

«Щодо «Самвела» ми зараз пішли шляхом двосторонніх договорів. Недавно скерували у Вірменію запит про міжнародну правову допомогу, оскільки з’явилася інформація, що він там. Самвел оголошувався в розшук через канали Інтерполу, проте був у них недовго, згодом Інтерпол зняв його з розшуку у зв’язку з тим, що переслідування нібито мало політично вмотивований характер», – розповів Поночовний.

Глава «Союзу добровольців Криму» Армен Мартоян у Нагорному Карабаху, 27.10.2020 Фото: iravunk.com

Він також додав, що прокуратура подавала до Інтерполу матеріали щодо розшуку «кримських самооборонців», які причетні до викрадення Героя України Решата Аметова. Їхні дії кваліфіковані за загальнокримінальними статтями.

«Але Інтерпол самоусунувся і від їх розшуку. Тепер спробуємо третій варіант, посилаючись на інформацію про те, що вони готові всебічно сприяти розшуку воєнних злочинців. Подамо матеріали щодо розшуку підозрюваних за статтею 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни)», – заявив прокурор.

При цьому, за його словами, роботи українського бюро по суті немає як такої. Очільник прокуратури АРК розповів про те, що вони передають правоохоронцям лише роз’яснення позиції Інтерполу.

«Безпосередньо зі штаб-квартирою Інтерполу ми не комунікуємо, такий порядок. Зазначу, що фактично ще жоден кримський правопорушник через канали Інтерполу не розшукувався», – додав Поночовний.

Говорячи про можливість арешту літаків, які незаконно здійснюють пасажирські перевезення до закритих аеропортів Криму, він вказав на те, що більшість таких бортів надані росіянам у лізинг. Однак, західні санкції не містять прямої заборони на лізингові угоди з компаніями, що працюють із окупованим Кримським півостровом. За словами Поночовного, в подібних випадках прокуратура буде намагатися використовувати канали Інтерполу, оскільки транспортні засоби вони теж можуть розшукувати. Він також вказав, що Україна вживатиме заходів для розшуку й затримання морських суден-порушників, на які в нас накладено арешти.

«Знаючи, що, практично, всі борти російських авіакомпаній отримані в лізинг, плануємо працювати через міжнародно-правову допомогу, саме з тими країнами, в яких ці лізингові компанії зареєстровані. Готуємося до чергового раунду консультацій Україна-ЄС, і це питання теж будемо обговорювати», – зазначив прокурор.

Поночовний зауважив, що заборонити передавати майно у лізинг неможливо, але цілком реальним є зробити застереження щодо використання майна в окупованому Криму. За його словами, аналогічно можна пропрацювати й зі страховими угодами, оскільки ті ж літаки, які зареєстровані в Європі, порушують повітряний простір України та правила міжнародних польотів.

Нагадаємо:

  • 9 березня 2014 року члени «самооборони Криму» викрали лідерів протестного руху «Євромайдан-Крим» Андрія Щекуна і Анатолія Ковальського. Вони провели 11 днів у полоні, де, за їхніми словами, піддавалися тортурам.
  • У жовтні 2017 року підозрюваний у нанесенні тілесних ушкоджень та викрадення громадян України керівник роти «самооборони Криму» Армен Мартоян був оголошений в міжнародний розшук.
  • В червні 2018 року Управління Нацполіціі АРК і Севастополя повідомило про підозру Армену Мартояну («Самвел») у викраденні активістів Євромайдану Андрія Щекуна і Анатолія Ковальського. Раніше Мартояну повідомили про підозру: в заподіянні тілесних ушкоджень нардепу Олексію Гончаренко (ч.4. Ст. 296 Кримінального кодексу України); у викраденні і тортурах київського підприємця Геннадія Балашова (ч.2. ст.146 Кримінального кодексу України); у викраденні журналіста Османа Пашаєва (ч. 2. ст.146 Кримінального кодексу України); в створенні і керівництві незаконним збройним формуванням «Самооборона Криму» (ч.5.ст.260 Кримінального кодексу України).
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine