Правозахисник розповів, які штрафи передбачені за виїзд з окупованого Донбасу в Україну через РФ

Правозахисник пояснив, яка адміністративна відповідальність передбачена українським законодавством за виїзд з окупованого Донбасу на підконтрольну Україні територію через Росію, а також які нюанси є при застосуванні адмінштрафів співробітниками Держприкордонслужби.

ОРДЛО

КПП «Гоптівка» на кордоні України і РФ, Харківська область Фото: kh.depo.ua

Про це розповів юрист громадської організації «Донбас SOS» Михайло Фоменко під час онлайн-консультації на тему переміщення через лінію розмежування, передає портал «Донецкие новости».

За його словами, на практиці частіше за все до громадян, які виїхали з ОРДЛО в Україну через РФ, застосовується ст.204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення порядку в’їзду/виїзду з тимчасово окупованої території), яка передбачає штраф у сумі від 1700 до 5100 грн.

«Пов’язано це з тим, що, щоб притягнути людинудо відповідальності, не потрібен розгляд справи судом. Тобто, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності складається безпосередньо прикордонниками. Якщо людина їїо самостійно не оскаржить, вона набуває чинності і людина визнається такою, що вчинила адмінправопорушення», – сказав Фоменко.

Він пояснив, що якщо мова йде про ст. 204-1 КУпАП (Незаконне перетинання державного кордону), то необхідно складений протокол відправляти до суду для розгляду. У багатьох випадках суд повертає такі протоколи через недоробки, не належним чином оформлення або порушень при складанні.

При цьому люди, щодо яких складається протокол або постанова, можуть описати в цьому документі свою позицію і свою незгоду з притягненням до відповідальності. «У разі, якщо складається постанова, можна вимагати додаткового складання протоколу прямо на кордоні. Співробітникові Держприкордонслужби повідомляєте, що хочете оскаржити – і він повинен скласти протокол і направити його до суду все одно. Додаткова постанова складається і протокол», – повідомив юрист.

«Якщо ви цього не зробили, і було складено постанову про притягнення до адмінвідповідальності, вам мають видати обов’язково ці копії – видрукувані, зіскановані. І якщо складаються додатково якісь матеріали – то копії і цих матеріалів», – додав він.

Розглядаються такі справи за місцем порушення. «Тобто в тому районному суді, де знаходиться пункт пропуску через державний кордон. Наприклад, для пункту пропуску в Харківській області («Гоптівка» – ред) – це буде суд Дергачівського району Харківщини», – сказав Фоменко.

Оскаржити постанову про притягнення до адмінвідповідальності можна протягом 10 днів. «Подається позовна заява про визнання постанови незаконною і з вимогою її скасувати», – пояснив він.

«Що стосується судового збору. Згідно із законодавством, при оскарженні дій органу влади оплата судового збору не потрібна. Було відповідне рішення Верховного суду у справі, в якій оскаржувалися дії Кабміну (як органу влади – ред). І тепер всі інші суди повинні керуватися цими роз’ясненнями. Але бувають випадки, що суди все-таки призначають судовий збір. Тоді це рішення можна оскаржити теж. Якщо ж ви відразу підпадаєте під звільнення від судового збору (таких підстав близько 20), то це також потрібно прописати в позовній заяві», – вказав Фоменко.

Нагадаємо:

  • 16 грудня 2020 року віце-прем’єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков повідомив, що у Кабміні опрацьовують питання скасування штрафів за незаконний перетин держкордону для жителів окупованого Донбасу, які через блокування окупантами КПВВ на лінії розмежування змушені приїжджати на підконтрольну територію України через Росію.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine