НАТО не допустить домінування Росії у Чорноморському регіоні – Столтенберг

Новини
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг Фото: nato.int

НАТО визнає стратегічну важливість безпеки Чорноморського регіону для всіх союзників та для країн-партнерів, та не допустить одноосібного домінування Росії в Чорному морі.

Про це заявив Генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг у Брюсселі під час пресконференції за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем.

«НАТО присутнє в Чорному морі, ми працюємо з Україною, і ми уважно розглядаємо, що потрібно зробити для уточнення нашої присутності там, тому що ми маємо забезпечити, щоб, без сумніву, Чорне море не було чимось, що знаходиться під домінуванням однієї країни – Росії, і ми зможемо бачити там свободу судноплавства та дотримання міжнародного права», – сказав Столтенберг.

Він зауважив, що Чорне море має стратегічну важливість для НАТО, оскільки три країни-союзниці – Туреччина, Болгарія і Румунія, – є прибережними країнами, і у цьому регіоні Альянс має двох дуже близьких та поважних партнерів – Україну і Грузію.

«В той же час, ми спостерігаємо суттєве військове нарощування Росії в Чорному морі, зокрема, у зв’язку із незаконною анексією Криму, включаючи більшу військово-морську присутність та присутність у повітрі. НАТО (у відповідь) збільшило власну присутність в регіоні. Лише протягом минулих двох тижнів у нас були три американські бойові кораблі, які були задіяні у Чорному морі, деякі з них проводили навчання та тренування з ВМС України. Ми маємо також більше повітряного патрулювання, а також присутність на суходолі, де більше сил НАТО проводять тренування та є активними у цьому регіоні», – зазначив Генсек Альянсу.

Він окремо наголосив, що НАТО продовжує нарощувати допомогу країнам-партнерам – Україні і Грузії, включаючи розвиток їх військово-морських спроможностей. Такі зусилля вбирають проведення більшої кількості навчань, відвідування портів бойовими кораблями НАТО, обмін інформацією щодо ситуації в регіоні.

Нагадаємо:

  • У лютому 2020 року заступник генерального секретаря НАТО Мірче Джоане заявив, що ситуація навколо незаконної анексії Росією Криму, виходить за межі самої України та є викликом для міжнародної безпеки. Адже Росія перетворила півострів на військову фортецю, звідки погрожує стабільності Європи та інших регіонів світу.
  • 3 грудня 2020 року Єнс Столтенберг заявив, що НАТО розширить свою присутність в Чорному морі, а також посилить допомогу Україні і Грузії у відповідь на дії Росії, яка нарощує військову міць в окупованому Криму та Чорноморському регіоні в цілому.