Правозахисники пояснили, чи потрібно переселенцям ставати на військовий облік при влаштуванні на роботу

Досить часто внутрішньо переміщеним особам (ВПО) під час влаштування на роботу повідомляють про необхідність постановки на військовий облік. Це викликає у переселенців певні побоювання та хвилювання. Однак, як пояснюють правозахисники, відповідна практика є цілком законною.

Фото: mil.gov.ua

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Як вказують правозахисники, відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабміну України №921 від 07.12.2016, якщо працівник є військовозобов’язаним, він в обов’язковому порядку підлягає військовому обліку.

У свою чергу особи, які прибули з тимчасово окупованої території України, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями після взяття на військовий облік у районному (міському) військовому комісаріаті за місцем видачі «довідки переселенця».

Ведеться такий облік на підставі паспорта громадянина України та відповідних військово-облікових документів:

– для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
– для військовозобов’язаних – військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного.

Так чи інакше, військовий облік є запорукою реалізації права громадян:

– на працю (роботодавці зобов’язані вести облік військовозобов’язаних працівників, а наявність військово-облікових документів є умовою легального працевлаштування);
– на вільний вибір місця проживання чи перебування (для реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання мають бути надані військово-облікові документи);
– на соціальний захист від безробіття (для надання статусу безробітного також мають бути надані військово-облікові документи) тощо.

При цьому треба пам’ятати, що призовники та військовозобов’язані після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. Громадяни, які ухиляються від військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством.

Нагадаємо:

  • Правозахисники підготували листівку з рекомендаціями як можна зареєструвати своє місце проживання (прописатись).
  • Правозахисники вказують, що в Україні ВПО до цього часу не мають можливості оформити «прописку» (зареєструватися) в своїх населених пунктах, які залишилися на непідконтрольною Україні території. Тому, якщо з яких-небудь причин переселенець виписався з колишнього місця проживання, то він може оформити реєстрацію або на підконтрольній території, або залишається без «прописки».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine