Нардеп розповів, що потрібно робити, щоб не платити штраф за виїзд з ОРДЛО в Україну через Росію

Новини
ОРДЛО
КПП «Гоптівка» на кордоні України і РФ, Харківська область Фото: kh.depo.ua

Народний депутат Муса Магомедов розповів про порядок дій для жителів ОРДЛО, яких в пунктах пропуску на україно-російському кордоні штрафують співробітники Держприкордонслужби при проїзді на підконтрольну українській владі територію з тимчасово окупованих районів Донбасу через Росію. Цей алгоритм у більшості випадків дозволить не платити штраф.

Відповідні поради нардеп дав у своєму відеоблозі, повідомляє сайт «Новости Донбасса».

«Де-юре – це порушення закону України про перетин кордону, за що передбачений штраф. Співробітники прикордонної служби масово виписують постанови про адміністративні правопорушення відповідно до статті 204-2 КУпАП. За даними прикордонної служби, з ними стикаються приблизно 1500 осіб щомісяця. Найчастіше справа закінчується штрафом в 1700 грн, і в 95% випадків цей штраф можна успішно оскаржити в суді», – сказав Магомедов.

Він зазначив, що найчастіше така ситуація виникає на прикордонних пропускних пунктах «Гоптівка» і «Мілове», оскільки вони знаходяться ближче територіально до Донбасу.

Нардеп підкреслив, що жителям ОРДЛО виписують штрафи за незаконний перетин кордону, хоча законно вони не мають можливості її перетнути. Таку ситуацію створили угруповання «ДНР» і «ЛНР», які продовжують тримати закритими більшість пунктів пропуску на лінії зіткнення. У той же час українська сторона раніше відкрила всі КПВВ, і вони працюють щодня в звичайному режимі. За фактом пропуск постійно здійснюється тільки в КПВВ «Станиця Луганська» та двічі в тиждень – в КПВВ «Новотроїцьке».

Решта КПВВ заблоковані незаконними збройними формуваннями. Магомедов описав алгоритм дій для людей, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях, яких хочуть оштрафувати за незаконний перетин кордону.

«По-перше, ви повинні попросити правову допомогу. Є така стаття, згідно з якою кожен має право на правовий захист (адвоката). Прикордонники, швидше за все, вам відмовлять, і це може бути подальшою підставою для звернення до суду. Якщо прикордонники вам кажуть, що у них немає адвокатів і вони не знають, куди звернутися, постарайтеся подзвонити в Східну правозахисну групу (контакти можна подивитися тут – ред.) і звернутися до них за правовою підтримкою», – зазначив Магомедов.

За його словами, останнім часом прикордонники, зрозумівши, де у них проблема – чому виписані ними штрафи не оплачуються і вони програють в судах – почали записувати на відео зізнання людей в своєму порушенні.

«Говоріть те, що від вас просять, але не забудьте в тексті вказати, що ви були змушені перетнути кордон незаконно, тому що у вас були обставини, які не дозволяли зробити це по-іншому», – уточнив нардеп.

Після цього він радить дзвонити своїм знайомим юристамв або в Східну правозахисну групу, описувати всю ситуацію і починати готувати документи для подачі в суд.

Магомедов додав, що прикордонники штрафують не у всіх випадках: «Якщо у вас є причини – медичні показання, допомога родичу і т.д. – беріть з собою підтверджуючі документи, і найчастіше на них реагують. Якщо не вдалося переконати прикордонників, і вони виписують штраф, звертайтеся до юристів та оскаржуйте в суді».

Він зазначив, що іноді людям можуть дати «ділову» пораду не платити штраф. «Не слухайте, бо якщо протягом 10 днів штраф не буде сплачено, він подвоюється, тому ваше завдання протягом 10 днів подати позов до суду», – підкреслив нардеп.

Він перерахував документи, які знадобляться для подачі заяви в суд: це скани паспорта, довідки з кодом ІПН, довідки переселенця (якщо вона є) і сам протокол.

«Всі ці скани потрібно буде надіслати електронною поштою правозахисникам (або вашому юристу), після чого буде підготовлено позов і в термін до 10 днів він буде направлений до суду. Це означає, що штраф платити вам вже не потрібно. Розгляд справи триває від тижня до 3-х місяців в суді, але весь цей час штраф вам оплачувати не треба, і у вас є великі шанси виграти, більше 90%», – підсумував Магомедов.

Нагадаємо:

  • 16 грудня 2020 року віце-прем’єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков повідомив, що у Кабміні опрацьовують питання скасування штрафів за незаконний перетин держкордону для жителів окупованого Донбасу, які через блокування окупантами КПВВ на лінії розмежування змушені приїжджати на підконтрольну територію України через Росію.
  • Правозахисник пояснив, яка адміністративна відповідальність передбачена українським законодавством за виїзд з окупованого Донбасу на підконтрольну Україні територію через Росію, а також які нюанси є при застосуванні адмінштрафів співробітниками Держприкордонслужби.