Правозахисники пояснили, чи можна отримати в Ощадбанку картку пенсіонера-ВПО за довіреністю, виданою у Росії

Новини
Фото: oschadbank.ua

Правозахисники пояснили, чи визнається в Україні довіреність, оформлена в Російській Федерації, та які дії можна вчиняти за нею у банківських установах. Зокрема, чи може за таким документом інша особа отримати в Ощадбанку нову картку пенсіонера-ВПО, який мешкає в ОРДЛО, якщо він сам не має змоги приїхати на підконтрольну територію України.

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

До правозахисників звернувся пенсіонер зі статусом вимушено переміщеної особи (ВПО), який зараз мешкає в окупованому Донецьку та отримав СМС-повідомлення від АТ «Ощадбанк» про необхідність забрати нову картку, оскільки строк дії старої закінчився. Пенсіонер через свій вік та стан здоров’я (має перелом і самостійно не пересувається) не може виїхати на підконтрольну територію і тому поцікавився, чи може інша особа отримати його картку у банку за довіреністю, виданою у РФ.

Як зазначають юристи, згідно зі ст. 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні у разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Разом з тим відповідно до ч.1 ст.13 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаної у тому числі Україною та Російською Федерацією, документи, що виготовлені або засвідчені на території однієї з Договірних Сторін установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без якого-небудь спеціального посвідчення.

Крім того, без додаткового засвідчення діятимуть на території України також довіреності, видані компетентними органами Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Молдови, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Литви, Естонії, Латвії, Чехії, Угорщини, Польщі, Монголії, В’єтнаму, Македонії, Ірану, Болгарії, Куби та КНР за умови їх нотаріального перекладу українською мовою.

«Отже, довіреність, видана в установленому порядку на території Російської Федерації, матиме юридичну силу на території України без додаткової легалізації. Разом з тим для отримання банківської картки довіреною особою необхідно, щоб у тексті довіреності були прямо зазначені відповідні повноваження (наприклад, «представництво у банківських установах з питань отримання банківських карток, інших документів, виданих на ім’я довірителя тощо»)», – наголосили правозахисники.

При цьому треба пам’ятати, що:

1. За довіреністю вийде отримати лише звичайну банківську картку. Електронне пенсійне посвідчення згідно з Постановою правління ПФУ від 08.04.2016 № 7-1 видадуть особисто пенсіонеру у вказаному ним у заяві відділенні банку.
2. за повідомленням АТ «Ощадбанк» прострочені платіжні картки ВПО блокуватися не будуть. Знімати кошти та розраховуватися ними можна буде до 1 травня 2021 року.

Як повідомлялось, в Ощадбанку пояснили, які операції можна провести без особистої присутності пенсіонера-переселенця, оскільки через тривалий карантин і закритих КПВВ багато пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які живуть на окупованому Донбасі, не можуть потрапити в відділення Ощадбанку на підконтрольній українській влади території.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

  • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.