США через санкції забороняють поставки в РФ всієї високотехнологічної продукції – віце-прем’єр РФ

Новини
Фото: Reuters

Віце-прем’єр уряду РФ Юрій Борисов заявив про можливе блокування експорту в Росію із США всієї високотехнологічної продукції через американські санкції. Це, зокрема, відіб’ється на роботі російської авіагалузі.

Про це Борисов сказав 24 березня на XVI Всеросійському форумі-виставці «Держзамовлення», передає агентство Інтерфакс.

«Адміністрація Байдена з вересня місяця фактично вводить «кокомівські» списки (Координаційний комітет з експортного контролю (КоКом) – міжнародна організація, яка в епоху холодної війни складала переліки «стратегічних» товарів і технологій, які не підлягають експорту в СРСР і інші соцкраїни – ред.). Тобто в Росію за їхнім бажанням буде заборонений експорт всієї високотехнологічної продукції, який вони вважатимуть за потрібне», – зазначив Борисов.

За його словами, нові санкції США можуть торкнутися авіагалузі і привести до розриву діючих контрактів. «Ось ви маєте контракти у всіх областях. Авіація як живий приклад з гарантованими поставками різної західної продукції. І ось за рішенням когось, якогось дядька, бере (американська компанія – ред.) в односторонньому порядку його розриває. Хіба можна будувати ділові відносини в такій ситуації?», – сказав віце-прем’єр.

Він додав, що Росія через санкції нової адміністрації США займеться відмовою від західної продукції і імпортозаміщенням. «Питання імпортозаміщення виходять для нас на перший рівень. Чим ми швидше цим займемося і забезпечимо себе в критичних напрямках, тим стійкіше будемо до всіх цих санкцій», – сказав Борисов.

«Щоранку ми з вами читаємо, що США або ввели, або розробляють санкції проти Росії. Європа їх активно підтримує, Латвія з Україною постійно виступають за розширення», – нагадав віце-прем’єр.

Міністерство торгівлі США з 18 березня ввело нові експортні обмеження щодо Росії у зв’язку із обвинуваченнями Вашингтона в використанні Росією хімічної зброї.

«Бюро промисловості та безпеки (BIS) міністерства торгівлі розширить експортні обмеження для Росії відповідно до рішення держсекретаря від 2 березня 2021 року з приводу того, що російський уряд застосовувало хімічну або біологічну зброю, порушуючи міжнародне право, або летальну хімічну або біологічну зброю проти власних громадян», – йдеться в заяві на сайті міністерства.

Після вступу в силу нових заходів бюро буде керуватися «презумпцією відмови», розглядаючи заявки на ліцензію на експорт в Росію предметів, що підлягають контролю згідно міркувань національної безпеки. «Презумпція відмови» означає, що ймовірність схвалення заявок – мінімальна.

Деякі категорії експорту і реекспорту все ж будуть дозволені. У список часткових виключень потрапила продукція, необхідна для безпеки польотів цивільних пасажирських літаків і підтримки урядового космічного співробітництва, а також експорт дочірнім філіям, що повністю належить американським компаніям і іншим іноземним філіям американських компаній, що знаходяться в США.

До 1 вересня винятком з експортних обмежень буде продукція, необхідна для космічних запусків.

Як повідомлялося, Тетяна Гучакова, глава правління Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, експерт Моніторингової групи, в дослідженні «Як працюють санкції. Військова промисловість окупованого Криму», підготовленому в рамках спецпроекту «Як працюють «кримські санкції» Центру журналістських розслідувань в партнерстві з Центром прав людини ZMINA, вказала, що для РФ найбільш болючими є санкції США, ЄС і України, введені відносно великих російських підприємств оборонно -промислового комплексу (ОПК).

Вона заначила, що російські авіапідприємства не можуть отримати потрібні для виробництва літаків двигуни та композитні матеріали, постачання яких на російський ринок стало неможливим через санкції, накладені на підприємства та сектори економіки РФ у зв’язку з незаконною окупацією Криму.

Нагадаємо:

  • 2 березня 2021 року міністерство фінансів США запровадило санкції проти сімох російських урядовців, проти п’ятьох з яких ЄС і Великобританія раніше запровадили санкції за їхню роль в отруєнні Навального, і двох, проти яких ЄС запровадив санкції у відповідь на арешт і ув’язнення Навального. Міністерство торгівлі США додало 14 юридичних осіб до санкційного списку через їх діяльність із поширення і підтримки російських програм зброї масового знищення та хімічної зброї.
  • 13 березня 2021 року радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що адміністрація президента США Джо Байдена готує додаткову відповідь на шкідливі дії Росії, в тому числі і через отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.