Зеленський скасував укази Януковича про призначення Тупицького і Касмініна суддями КСУ

Новини
Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський скасував укази колишнього президента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду України (КСУ).

Відповідний указ №124/2021 глава держави підписав 27 березня.

Як йдеться в документі, він підписаний, «з метою гарантування додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, забезпечення державної незалежності і національної безпеки … а також беручи до уваги Заяву Верховної Ради у зв’язку з сьомою річницею початку Євромайдану та подій Революції гідності … в якій підкреслено, що узурпація влади у 2010-2014 роках Віктором Януковичем призвела до підриву основ національної безпеки і оборони України, порушення прав і свобод людини, зважаючи на те, що окремі судді Конституційного Суду України, призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності та національній безпеці України».

На підставі цього Зеленський скасував укази президента України від 14 травня 2013 року №256 «Про призначення О.Тупицького суддею Конституційного Суду України» та від 17 вересня 2013 року №513 «Про призначення О.Касмініна суддею Конституційного Суду України».

Указ від 27 березня 2021 року набирає чинності з дня його опублікування.

Коментуючи своє рішення, президент зазначив, що укази від 2013 року про призначення суддями КСУ Тупицького та Касмініна скасовано за результатами аудиту указів експрезидента Янукович, проведеного на виконання рішення РНБО.

«На минулому засіданні РНБО, серед іншого, було ухвалене рішення щодо аудиту всіх указів Президента Януковича. Сьогодні є перші результати. Мова про два укази Януковича – від 14 травня та 17 вересня 2013 року про призначення суддями Конституційного Суду України Тупицького Олександра Миколайовича та Касмініна Олександра Володимировича. Обидва ці укази мною скасовано. Вказані особи можуть відправлятися на заслужений відпочинок», – цитує Зеленського Офіс президента.

«Якщо є тижні, коли не відбуваються засідання РНБО, це зовсім не означає, що особи, які протягом довгих років шкодили державним інтересам України, можуть розслабитись і спати спокійно», – додав президент.

Як заявив виданню РБК-Україна представник президента у КСУ Федір Веніславський, рішення Зеленського щодо звільнення судді Олександра Тупицького є законним і базується на його протиправних діях, які легалізують анексію Криму.

Він вказав, що в березні 2014 році Тупицький при розгляді справи КСУ про конституційність «кримського референдуму» не підтримав рішення колег-суддів про його незаконність і написав особливу думку. «З юридичної точки зору, особлива думка є гарантією діяльності судді КСУ, але його зміст, спрямованість відображає цінності та інтереси, моральні орієнтири судді. В цьому випадку Тупицький фактично показав, що він ще з 2014 року стояв на стороні країни-агресора», – зазначив Веніславський.

Крім того, глава КСУ, на думку представника президента, незаконно оформив покупку ділянки в Криму, чим сприяв легалізації анексії півострова.

«Все це в сукупності абсолютно дає право говорити, що дії пана Тупицького точно суперечать інтересам національної безпеки, територіальної цілісності та національного суверенітету», – сказав він.

Як повідомлялось, журналісти програми «Схеми» з’ясували, що голова КСУ Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у селищі Кореїз Автономної Республіки Крим, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи. При цьому, під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.

30 жовтня ДБР розпочало досудове розслідування за фактами самовільного зайняття земельної ділянки, вчиненого групою осіб, і державної зради голови КСУ Тупицького.

29 грудня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького від посади судді Конституційного Суду строком на два місяці. У КСУ заявили, що указ порушує Конституцію і закон про Конституційний суд, а тому є юридично нікчемним і має бути скасований.

Нагадаємо:

  • 27 жовтня 2020 року КСУ визнав такою, що не відповідає Конституції, статтю 366-1 Кримінального кодексу України, що встановлює кримінальне покарання за недостовірне декларування осіб, уповноважених на виконання державних функцій.
  • Рішення також визнає неконституційними положення закону «Про запобігання корупції», зокрема положення про відкритий доступ до декларацій, положення щодо контролю та перевірки декларацій та положення про відповідальність за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.
  • 15 грудня 2020 року Верховна Рада повернула Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) повноваження з перевірки декларацій, які були заблоковані Конституційним судом. Однак у НАЗК є три суттєві зауваження до ухвалених парламентом законі.