У Криму окупанти хочуть притягнути до відповідальності за водну блокаду півострова ще й Порошенка

У так званому «Госсовєтє» окупованого Криму мають намір притягнути до відповідальності за водну блокаду півострова ще й 5-го президента України Петра Порошенка на додаток до українських політиків з Криму екс-нардепа Андрія Сенченка, глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, національного лідера кримських татар, нардепа Мустафи Джемілєва і власника кримськотатарського телеканалу ATR Ленура Іслямова.

Зарослий Північно-Кримський канал на території Криму Фото: скріншот НОВОСТИ КРЫМА LIVE

Про це заявив «глава Комітету з законодавством Госсовєта Криму» Сергій Трофімов в ході наради «з підготовки судового позову проти української влади за організацію водної блокади півострова», передає пресслужба «кримського парламенту».

За його словами, першим етапом у цій роботі є підготовка заяви про порушення кримінальної справи відносно конкретних фізичних осіб, які здійснювали «діяння, спрямовані на перекриття Північно-Кримського каналу, а також організацію енергетичної, продовольчої і транспортної блокад».

«У всіх випадках підтверджено фактами участь п’яти осіб: Андрія Сенченка, Рефата Чубарова, Мустафи Джемілєва, Ленура Іслямова і Петра Порошенка. Вчинені ними в 2014-2015 роках дії підпадають під конкретні статті Кримінального кодексу: терористичний акт; сприяння терористичній діяльності; публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, публічне виправдання тероризму або пропаганда тероризму; організація терористичного співтовариства і участь в ньому; організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації; диверсія, а також стаття, що має відношення до міжнародних злочинів, – екоцид», – сказав Трофімов.

«Слід зазначити, що за такі діяння передбачена кримінальна відповідальність відповідно до законодавства не тільки Російської Федерації, а й України. Тому правоохоронним органам сусідньої держави є над чим попрацювати», – додав він.

Трофімов зазначив, що на наступному етапі планується залучити до відповідальності конкретних юридичних і фізичних осіб, що сприяли перекриття Північно-Кримського каналу в 2014 році.

«Після проведення додаткових розрахунків попередня сума збитків становить близько півтора трильйонів рублів. Безумовно, озвучені цифри маютьі бути підтверджені необхідними документами. За підсумками підготовки всієї необхідної бази, позов буде направлено до Арбітражного суду», – розповів він.

Трофімов підкреслив, що третій етап роботи передбачає залучення п’ятьох фізосіб і держави Україна до міжнародно-правової відповідальності.

«Присутні факти порушень ряду міжнародних договорів, учасником яких є Україна, в тому числі, статутних документів міжнародних організацій, наприклад, Статуту Організації Об’єднаних Націй. Дії сусідньої держави і її конкретних посадових осіб були спрямовані на заподіяння тяжкої шкоди екології Криму, обмеження прав і свобод практично двох мільйонів людей, які проживають на території Республіки Крим. Міжнародно-правова відповідальність – це більш віддалена перспектива, але разом з тим, ми предметно працюємо над тим, щоб всі винні в скоєнні злочинів відносно кримчан, були покарані», – заявив він.

Нагадаємо:

  • 10 березня 2021 року так званий «голова Госсовєта Криму» Володимир Константинов заявив, що Крим буде судитися з Україною через перекриття Північно-Кримського каналу після окупації півострова Росією. Після цього в Криму почалася підготовка позову до України через водну блокаду, який планують подати в один з кримських «судів» в першому півріччі поточного року. При цьому попередні збитки від водної блокади півострова з боку України оцінюються в 1,5 трлн рублів.
  • 28 березня Константинов повідомив, що «влада» окупованого Криму має намір пред’явити позов за водну блокаду півострова українським політикам з Криму екснардепам Андрію Сенченку і голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову, а також національному лідерові кримських татар, нардепу Мустафі Джемілєву.
  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. Згодом на її місці була побудована капітальна дамба. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • У червні 2020 року Центр журналістських розслідувань повідомляв, що русло Північно-Кримського каналу у напрямку Армянська і Джанкоя на окупованому Росією Кримському півострові перебуває в аварійному стані і непридатне для використання.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine