Фігурант «справи Сенцова» Чирній повернувся в Україну з російської в’язниці – Денісова

Кримчанин Олексій Чирній, незаконно засуджений в Росії за обвинуваченням у нібито підготовці терактів в окупованому Криму у «справі Сенцова», 7 травня звільнився з російської виправної колонії після 7-річного ув’язнення, він вже повернувся в Україну.

Олексій Чирній на українсько-російському кордоні, 07.05.2021 Фото: Facebook Тарас Малишевський

Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова на своїй сторінці в Facebook.

«Український політв’язень Олексій Чирній на волі! Довгих 7 років він відбував покарання через незаконний вирок суду за начебто підготовку терактів на території тимчасово окупованого Криму. Олексія незаконно утримували в декількох колоніях суворого режиму на території Російській Федерації – в Магадані, Москві, Ростові-на-Дону. Сьогодні його звільнили з виправної колонії суворого режиму №15, що у місті Батайську Ростовської області», – написала омбудсмен.

Вона додала, що Чірнія етапували на російсько-український кордон під наглядом озброєної охорони для примусової депортації з Росії, не дозволивши йому поспілкуватися з матір’ю і батьком, які приїхали з території окупованого Криму, щоб зустріти сина.

«Наразі він перетнув російсько-український кордон і прибув в український пункт пропуску «Мілове» Луганської області. Окремо висловлюю подяку українським консулам за злагоджену роботу з супроводу нашого громадянина в Україні. Олексій, вітаю на Батьківщині!», – додала Денісова.

Нагадаємо:

  • В травні 2014 року Олексій Чирній був затриманий в окупованому Криму разом з іншими проукраїнськими активістами – Геннадієм Афанасьєвим, Олександром Кольченком і кінорежисером Олегом Сенцовим, яких російський суд визнав винними в підготовці «терактів» в Криму і підпалі офісів двох партій в Сімферополі.
  • 22 квітня 2015 року російський суд засудив Чірнія на 7 років позбавлення волі після того, як він погодився співпрацювати зі слідством. Російський адвокат Ілля Новіков заявив, що до кримчанина слідчими застосовувалися тортури і саме тому він обмовив себе і інших учасників справи і пішов на угоду зі слідством.
  • У червні 2016 року Чірнія доставили з колонії в Магаданській області в Москву для психіатричної експертизи, а потім помістили в СІЗО «Лефортово». У вересні 2016 року кримчанин був переведений з СІЗО «Лефортово» в Москві до Ростовської області.
  • У жовтні 2018 року Чірнія, якого через посилення умов утримання – з загального режиму на тюремний – майже на рік відправляли в колонію суворого режиму №9 міста Шахти Ростовської області, знову перевели до виправної колонії №15 Батайска в Ростовській області, де він відбував покарання раніше.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine