В Україні і Криму вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу

В Україні і в окупованому Криму 18 травня вшановують пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Однак через пандемію коронавірусу цього року не проводяться масові меморіальні заходи до 77-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини - Кримського півострова.

18 травня в населених пунктах окупованого Криму відбудуться покладання квітів до пам’ятників, пам’ятних каменів і пам’ятних знаків, встановлених на честь пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу і вчинення ДУА (молебню).

Як повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у Facebook, у низці населених пунктів півострова російські окупанти поставили умови, при дотриманні яких вони дозволять кримським татарам покладати квіти і здійснювати молебні в пам’ятних місцях і біля пам’ятників, споруджених в пам’ять про жертви геноциду.

Як приклад він навів селище Октябрьске в Красногвардійському районі, де «районна адміністрація» поставила кримським татарам умову не використовувати в меморіальній церемонії кримськотатарські національні прапори.

Крім того, напередодні 77-ї річниці депортації кримських татар з Криму кримськотатарські активісти отримали застереження російської поліції «про неприпустимість порушення закону» в частині організації мітингів і акцій.

В Україні з 12:00 до 12:01 буде проведена хвилина мовчання в пам’ять про жертв геноциду кримськотатарського народу.

У Києві в «Кримському домі» о 15:00 відбудеться відкриття інсталяції «Світанок», приуроченої до 77-ї річниці геноциду кримськотатарського народу. Інсталяція розповідає про трагічні події ранку 18 травня 1944 року, коли в Криму співробітники НКВС увірвалися в будинки кримських татар і оголосили, що в зв’язку з «зрадою Батьківщині» вони будуть виселені з Криму.

У Львові в 16-00 в музеї «Територія Терору» відбудеться показ документального фільму «Свідки геноциду 1944-го року», автором якого є Кримськотатарський Ресурсний Центр.

Як повідомлялось, Меджліс закликав керівників обласних адміністрацій, сільських, селищних та міських голів, депутатів сільських, селищних, міських та обласних рад сприяти відзначенню 18 травня Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та не проводити в цей день розважальні заходи на вулицях і площах населених пунктів України.

Правозахисники закликали приєднатися до онлайн-кампанії «Ні геноциду!» до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine