Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону «Про корінні народи України», який входить до пакету законів, які треба ухвалити до саміту Кримської платформи.
Про це президент повідомив у зверненні з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
«Сьогодні я вношу на розгляд парламенту невідкладний законопроєкт «Про корінні народи. Впевнений, що у стислі терміни депутати розглянуть і закріплять статус корінних народів України, зокрема кримських татар, і нарешті зроблять те, що відкладали тридцять років, вісім скликань Верховної Ради і всі попередні президенти», – сказав Зеленський.
«Коли окупант забороняє діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, Україна на найвищому рівні закріплює права кримських татар. Це потужний сигнал для всіх — українці та кримські татари сьогодні єдині в боротьбі за повернення наших земель», – прокоментував рішення президента народний депутат України, співголова міжфракційного об’єднання «Кримська Платформа» Рустем Умеров.
18 травня 2021 року Меджліс кримськотатарського народу у своєму зверненні закликав президента Зеленського як гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина до законодавчого забезпечення відновлення колективних прав кримськотатарського народу.
Текст законопроєкту на сайті Верховної Ради України на момент публікації новини відсутній.
Як повідомлялось, 18 травня в Україні і в окупованому Криму вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Однак через пандемію коронавірусу цього року не проводяться масові меморіальні заходи до 77-х роковин злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з їх історичної Батьківщини – Кримського півострова.
Детальніше про реакцію Кремля і його кримських прибічників на створення Кримської платформи – міжнародного майданчика по деокупації Криму – дивіться у відеоблозі Валентини Самар Кримська платформа: чому так біситься Росія?
Нагадаємо:
- Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
- У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
- Парламентське міжфракційне об’єднання «Кримська платформа» розробляє пакет законопроектів, що стосуються тимчасово анексованого півострова, розглянути які Верховна Рада планує до 18 травня і 23 серпня.