Правозахисники пояснили, що потрібно робити громадянам, у яких «ДНР» забирає нерухомість

Правозахисники дали поради, що потрібно робити громадянам, які виїхали з непідконтрольної території Донецької області, залишивши там свою нерухомість, яку «влада» так званої «ДНР» тепер визнає «безхазяйною», опечатує і має намір забрати у власність «республіки».

Окупований Донецьк, січень 2021 року Фото: Євгенія Карпачова

Відповідну пам’ятку розробили юристи Благодійного фонду «Право на захист».

Правозахисники звертають увагу, що в кінці квітня на непідконтрольній території Донецької області був прийнятий порядок, згідно з яким «влада ДНР» може забирати нерухомість або відумерлу спадщину, якщо її визнають безхазяйною. Під нього підпадають житлові будівлі та приміщення, господарські споруди, а також майно, включаючи земельні ділянки, які залишилися від померлих, чиї родичі не оформили спадщину.

Координаторка з адвокації БФ «Право на захист» Еліна Шишкіна зазначає, що подібна ситуація раніше склалася і в окупованому Криму.

«Подібна ситуація, але із земельними ділянками, була в окупованому Криму, коли окупаційна влада видала розпорядження про експропріацію прикордонних земель, які належать іноземцям або особам без громадянства. Фактично це всі земельні ділянки на узбережжі Криму й ті, які межують із підконтрольною українській владі територією. Отже, можна побачити, що окупаційна влада в непідконтрольних районах Донецької області, а з часом, можливо, і Луганської, вирішила діяти за тією ж схемою», – сказала Шишкіна.

За її словами, після появи таких повідомлень до правозахисників стали звертатися люди з проханням проконсультувати їх, що робити в цьому випадку.

«І, на нашу думку, кількість таких звернень може істотно зрости», – додала юрист.

У зв’язку з цим правозахисники розробили пам’ятку для громадян з порадами, на що варто звертати увагу, якщо на непідконтрольних територіях забирають майно, що належить їм за законом:

  1. Необхідно зберігати всі документи, що підтверджують право власності на житло (договори купівлі-продажу, міни, дарування, заповіту тощо), а також бажано зробити копії цих документів і завірити їх нотаріально. Це потрібно для того, щоб можна було захищати свої права, особливо в контексті реінтеграції окупованих територій після відновлення контролю над ними з боку української влади.
  2. У разі, якщо є бажання виїхати на непідконтрольні Україні території для того, щоб підтвердити право власності на житло за так званими «законам» окупаційної адміністрації, – варто оцінити всі можливі ризики такого кроку для життя, здоров’я та безпеки користувачів майна.
  3. Важливо звертатися до правоохоронних органів із заявами про злочин, якщо мова йде про випадки експропріації житла на територіях ОРДЛО. Це необхідно для того, щоб документувати порушення прав людини, узагальнювати їх і перенаправляти в міжнародні судові інстанції, зокрема, в Міжнародний кримінальний суд і Європейський суд з прав людини як доповнення до міждержавних позовів, які там розглядаються.

Як повідомлялось, на території так званої «ДНР» вже почали опечатувати нерухомість, яку порахували безхазяйною, оскільки її власники «давно виїхали і не платять за послуги ЖКГ».

Нагадаємо:

  • Переселенцям з окупованого Донбасу необхідно здійснювати постійний моніторинг власності (житло, транспортні засоби, бізнес-нерухомість та ін.), яка залишилася на непідконтрольній території. При певних обставинах окупаційні адміністрації в «Л-ДНР» її можуть визнати безхазяйною і вилучити.
  • У лютому 2021 року в «ДНР» була створена так звана «міжвідомча комісія з питань управління безхазяйними нерухомими речами». «Комісія» розглядала заяви різних «органів ДНР», які виявили нерухомість, яка «має ознаки безгосподарності». Тепер повноваження щодо виявлення, обліку та прийняття в «муніципальну власність» визнаного «безхазяйним» майна передані «адміністраціям» в містах і районах.
  • З травня 2021 року на території так званої «ДНР» введений новий порядок виявлення, обліку та прийняття в «муніципальну власність» безхазяйної нерухомості та відумерлого (виморочного) майна: будинків, квартир, земельних ділянок.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine