Україна і ЄС обговорили взаємодію по Кримській платформі

Новини
крымская платформа

Перша заступник міністра закордонних справ України Еміне Джапарова зустрілася з керуючим директором по Росії, Східного партнерства, Центральної Азії, регіонального співробітництва та ОБСЄ Європейської служби зовнішньої діяльності Міхаелем Зібертом, який відвідав Україну з робочим візитом, і обговорила з ним взаємодію по саміту Кримської платформи.

Про це йдеться в повідомленні МЗС України.

Головною темою зустрічі стала взаємодія України та ЄС щодо започаткування і подальшого функціонування Кримської платформи та підготовки до її установчого саміту в Києві 23 серпня.

Міхаель Зіберт наголосив на активній підтримці Європейським Союзом Кримської платформи як важливого інструменту посилення міжнародних зусиль з деокупації Криму та підтвердив участь керівників інституцій ЄС – Президента Європейської Ради Шарля Мішеля, Виконавчого віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса та Високого представника ЄС Жозепа Борреля в Київському саміті.

Сторони обговорили стан реалізації політики невизнання ЄС спроби анексії Росією Криму. У цьому контексті Еміне Джапарова наголосила на важливості активної протидії спробам РФ легітимізувати окупацію українського півострова та необхідності постійної консолідації діючих обмежувальних заходів і вироблення нових інструментів ЄС щодо тимчасово окупованого Криму.

Співрозмовники також обговорили безпекову ситуацію на тлі триваючої російської агресії та боротьбу з масштабними дезінформаційними кампаніями і гібридними атаками з боку РФ проти України та ЄС.

Перша заступниця міністра відзначила небезпеку чергової ескалації з боку РФ, у разі здійснення якої ЄС має бути готовий до оперативного і предметного реагування.

Еміне Джапарова наголосила на важливості подальшого політико-дипломатичного і санкційного тиску на РФ. У цьому контексті українська сторона висловила очікування, що за результатами засідання Європейської Ради наприкінці червня ЄС підтвердить актуальні керівні принципи політики ЄС щодо РФ, серед яких ключове місце має займати припинення російської агресії проти України та відновлення територіальної цілісності нашої держави.

Перша заступниця міністра привернула увагу представника ЄС до критичної ситуації з правами людини в окупованому Криму та закликала ЄС застосувати проти представників російської окупаційної адміністрації Глобальний правозахисний режим санкцій.

Еміне Джапарова та Міхаель Зіберт обговорили подальші спільні заходи Україна – ЄС, зокрема підготовку до саміту Східного партнерства, а також організацію візитів високопосадовців ЄСЗД в Україну, зокрема до лінії розмежування на сході держави та адміністративної межі з окупованою АР Крим.

Перша заступниця міністра окреслила бачення України щодо необхідності суттєвого стратегічного посилення Східного партнерства, що має розвиватися на основі принципу диференціації та з урахуванням європейських прагнень асоційованих партнерів.

У цьому контексті було обговорено ініціативу «Асоційовано Тріо» у складі України, Грузії та Молдови як об’єднання східноєвропейських партнерів ЄС, що прагнуть членства в Європейському Союзі та налаштовані на більш амбітний порядок денний взаємодії у рамках Східного партнерства. «Асоційоване Тріо – це реальність, яка має бути відображена у Східному партнерстві», – зазначила Еміне Джапарова.

Сторони обговорили триваючий процес узгодження між Україною та ЄС майбутніх сертифікатів вакцинації з метою відновлення усіх можливостей безвізового режиму подорожей.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що створення Кримської платформи буде серйозним кроком у напрямку деокупації Криму, оскільки в ході установчого саміту, який відбудеться 23 серпня в Києві, буде створено постійно діючий офіс і обговорені ініціативи щодо безпеки у Азово-Чорноморському регіоні. Він також зауважив, що країни-учасниці Кримської платформи ризикують погіршити відносини з РФ, яка дуже негативно реагує на її створення.

Детальніше про реакцію Кремля і його кримських прибічників на створення Кримської платформи – міжнародного майданчика по деокупації Криму – дивіться у відеоблозі Валентини Самар Кримська платформа: чому так біситься Росія?

Нагадаємо:

  • 23 вересня 2020 року президент Володимир Зеленський на загальних дебатах 75-ї сесії Генасамблеї ООН запросив друзів України долучитися до створення міжнародної платформи щодо деокупації Криму. 29 вересня Зеленський закликав депутатів Європарламенту до співпраці в створенні міжнародної платформи з деокупації Криму.
  • 26 лютого 2021 року Володимир Зеленський підписав указ, яким доручив уряду організувати й запустити Кримську платформу, а також реалізувати заходи для розвитку й підтримки кримськотатарської мови, культури та захисту прав мешканців тимчасово окупованого Криму. Також президент затвердив персональний склад Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи, до якого увійшли керівники центральних органів виконавчої влади, Офісу президента, а також Меджлісу кримськотатарського народу.
  • 24 березня 2021 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».