РНБО ввела санкції проти олігархів Дмитра Фірташа та Павла Фукса

Рада національної безпеки і оборони 18 червня ухвалила рішення про запровадження персональних санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа за постачання титанової сировини на військові підприємства Росії, а також проти україно-російського олігарха Павла Фукса, який причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин.

Засідання РНБО Фото: president.gov.ua

Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу за підсумками засідання Ради, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію Офісу президента.

«Сьогодні щодо російського бізнесмена Павла Фукса було введено повний комплект санкцій, які ми можемо застосувати згідно з нашим законодавством … Також я хотів би додати, що сьогодні були введені санкції відносно Фірташа Дмитра Васильовича, повний пакет санкцій, який може наша країна застосувати проти цього пана», – сказав Данілов.

За його словами, санкції проти Фірташа пов’язані з його «участю у титановому бізнесі».

«Це постачання сировини, яка потім іде – і це відслідковано нашими розвідниками – іде на військові підприємства Російської Федерації. І ми не можемо допустити, щоб це продовжувалась. Це продовжувалось доволі довго і для військових підприємств Російської Федерації, які знаходяться під нашими санкціями. До речі, ми на сьогоднішній день, крім товариша Фірташа, наклали санкції на ті підприємства, які безпосередньо афілійовані у військово-промисловий комплекс РФ, який використовує цей титан саме у військовій сфері», – зазначив секретар РНБО.

Він також вказав, що санкції щодо Фукса застосовані через його причетність до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні через компанію «Голден деррік», яка отримувала дозволи на розвідку та видобуток нафти й газу у 2012-2013 роках поза конкурсом.

«Що стосується пана Фукса – вони накладені за ситуації, по’вязані з «Голден Деррік» – це є ліцензії, про які йшла мова. Ви знаєте, що людина, яка за один день все це отримала, вона подала у суд на указ президента. Ми ще раз наголошуємо, що ми не допустимо, щоб люди, які в незаконний спосіб отримували преференції від держави… Немає значення, коли це відбувалося, чи за часів Віктора Федоровича чи за Петра Олексійовича, ми наголошуємо, що надра – це стратегічний ресурс нашої держави. Згідно з Конституцією, всі громадяни, ми всі з вами є власниками цих надр і ними треба розпоряджатися у такий спосіб, щоб суспільству було відомо, хто за цим стоїть», – наголосив Данілов.

Він пояснив, що мова йде про 19 ліцензій на видобуток вуглеводнів, які РНБО вирішила анулювати 19 березня 2021 року. За його словами, ці 19 компаній були зареєстровані 6 грудня 2018 року однією людиною – Віталієм Лупето за однією адресою в Олександрії Кіровоградської області. «І через дуже короткий час ця людина отримала 19 ліцензій на вуглеводні … Ми вважаємо, що за цими діями стоять представники Російської Федерації. Ми на цьому наполягали на наших засіданнях, і сьогодні, як результат цих перевірок, щодо російського бізнесмена Павла Фукса був введений повний комплект санкцій саме за участь в цих процесах і ці речі», – сказав Данилов.

Він також повідомив, що РНБО анулювала ліцензії недобросовісних надрокористувачів: чотири – титанові, три – вуглводневі і дві – рудні.

«Ми домовилися, що до 1 вересня всі ліцензії, які є в нашій країні, будуть на геоінформаційних порталі … Всі ліцензії, які є у нас, а їх більше 3 тисяч, все суспільство знатиме, де вони знаходяться, в якому стані, хто є їх власником, і на підставі чого і коли вони їх отримали», – зазначив секретар РНБО.

Нагадаємо:

  • 19 березня 2021 року РНБО запровадила максимальні санкції щодо 19 компаній, що володіють ліцензіями на використання надр. Це компанії – «Геоконнект», «Глобал Геоінвест», «Транссетгео», «Геопост», » Геовертикаль», «Геотаргет», «Надрапрайд», «Геофорс», «Геостенс», «Надравестгруп», «Бест ойл компанії», «Надрапростір», «Інфогеотренд», «Ейджин марка», «Екогазальянс», «Епівал енерджі»,«Юнол Ойл», «Профіннафт», «Бестгеотек». За інформацією екснардепа Сергія Лещенко, вони належать олігархові Павлу Фуксу. Сам він свій зв’язок з цими компаніями заперечує.
  • «Кримський Титан» – хімічний завод українського олігарха Дмитра Фірташа в окупованому Армянську, для роботи якого потрібна ільменітова руда. Після припинення вантажних перевезень до окупованого Криму залізницею, в обхід санкцій ільменіт вже не один рік доставляють морем. Спочатку це була контрабанда ільменіту з українських родовищ через порт в Іллічівську. Потым схема отримал новий маршрут: із турецького порту Самсун руду доправляють у Керченську протоку, де на рейдовій перевалці порту «Кавказ» перевантажують на російські судна і відправляють у керченський порт Камиш-Бурун. При цьому у схемі поставок ільменіту з’явились і судна під українським прапором. Як виявив Центр журналістських розслідувань, вони записані на три компанії із однією адресою у Херсоні, однак легалізованою в Україні є лише одна із них.
  • Детальніше читайте в розслідуванні Центру журналістських розслідувань «Двоокис Фірташа».
  • Українські правоохоронці розслідують справу про ільменітову схему за фактами порушення Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї (ст. 332-1 Кримінального кодексу України), оскільки чинне законодавство не передбачає покарання за поставки в Крим товарів через закриті порти, порушення санкцій чи схеми їх обходу.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine