Венедіктова забрала «департамент війни» з підпорядкування Мамедова і передала його Якубовському

Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова вивела Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, з підпорядкування заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова, який фактично його створив, і передала його у підпорядкування заступника генпрокурора Максима Якубовського.

Генеральна прокурорка Ірина Венедиктова Фото: facebook.com/pgo.gov.ua

Відповідний наказ Венедиктової від 29 червня розміщений на сайті Офісу генпрокурора, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Документом вносяться зміни до наказу Генпрокурора від 23 вересня 2020 року №458 «Про розподіл обов’язків між керівництвом Офісу Генерального прокурора», відповідно з яким Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, виводиться з підпорядкування Мамедова і передається у підпорядкування Якубовському.

За інформацією видання ZN.UA, «департамент війни» був створений ще в структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року. Департамент, по суті, є мозковим центром, який формує єдину практику з розслідування тяжких злочинів і грубих порушень прав людини на основі міжнародної практики. Ініціатором і ідеологом створення подібного підрозділу на центральному рівні став заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.

В результаті створення «департаменту війни», на центральному рівні була систематизована і налагоджена робота по виявленню, фіксації та координації розслідувань злочинів проти основ національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, скоєних на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу починаючи з 2014 року.

Йдеться про такі військові злочини та злочини проти людяності, як незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби в збройних силах країни-окупанта, мілітаризація дітей, віроломні вбивства, використання «живих щитів», не вибіркові обстріли цивільної інфраструктури та використання заборонених засобів ведення війни, насильницькі зникнення, тортури, примус до праці. Також департамент здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення роботи у кримінальних виробництвах даної категорії.

Заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов Фото: ZN.UA

На сьогодні департамент координує розслідування таких резонансних справ, як захоплення Криму, MH17, Іловайську та Дебальцевську трагедії, захоплення моряків в Керченській протоці, а також катастрофу українського пасажирського літака в Ірані. В цілому, це 160 масштабних кримінальних проваджень по 177 осіб. Обсяг лише окремих справ становить понад 1500 томів, в яких досліджуються події всього періоду ведення РФ агресивної війни проти України.

За час роботи «департаменту війни» завершено розслідування у відношенні 8 ексвисокопосадовців автономії. Також завершено досудове розслідування у відношенні контрадмірала заступника командувача Чорноморського флоту РФ в пособництві в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, підбурюванні до скоєння державної зради та пособництві у веденні агресивної війни. За час роботи департаменту повідомлено про підозру 15 особам, серед яких нинішній заступник міністра оборони РФ, представники громадської організації «Український вибір – право народу», учасники НЗФ РФ і організатори незаконних місць несвободи на тимчасово окупованих територіях Донбасу, зокрема, «Ізоляція» в Донецьку, де тортурам піддаються українські військовослужбовці та цивільні.

Крім того, починаючи з 2019 року була істотно активізована робота з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). В основу аналітичних інформаційних звернень до МКС лягли докази, зібрані під керівництвом «департаменту війни». Надано факти дозволили МКС завершити попереднє розслідування ситуації в Україні та визнати наявність міжнародного збройного конфлікту, де мали місце воєнні злочини та злочини проти людяності. Зараз очікується прийняття рішення про відкриття повноцінного розслідування.

Нагадаємо:

  • 19 серпня 2020 року Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) і Харківська правозахисна група (ХПГ) закликали президента Володимира Зеленського і генерального прокурора України Ірину Венедіктову захистити від переслідування заступника Генпрокурора Гюндуза Мамедова і дискредитації роботи Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, який створили у Генпрокуратурі у грудні 2019 року.
  • Також до Володимира Зеленського звернулися правозахисники ГО Ukrainian Legal Advisory Group, ГО «Регіональний центр прав людини», Кримська правозахисна група, Харківська правозахисна група, ГО Truth Hounds, Центр громадянських свобод, ГО «КРИМСОС» та лідер кримськотатарського народу, нардеп Мустафа Джемілєв.
  • Подібне ж звернення до президента та Офісу Генпрокурора оприлюднила і Медійна ініціатива за права людини.
  • Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту створено наказом Генпрокурора Руслана Рябошапки у грудні 2019 року. Департаментом керує заступник генпрокурора, екс-прокурор АРК Гюндуз Мамедов.
  • 18 жовтня 2019 року Генпрокурор України Руслан Рябошапка призначив прокурора Автономної Республіки Крим Гюндуза Мамедова заступником генпрокурора.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine