Правозахисники УГСПЛ і ХПГ закликали Зеленського і Венедіктову захистити «департамент війни» ОГПУ

Новини
Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) і Харківська правозахисна група (ХПГ) закликали президента Володимира Зеленського і генерального прокурора України Ірину Венедіктову захистити від переслідування заступника Генпрокурора Гюндуза Мамедова і дискредитації роботи Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, який створили у Генеральній прокуратурі у грудні 2019 року.

«Від 2014 Українська Гельсінська спілка з прав людини і Харківська правозахисна група збирають та документують факти злочинів, спричинених збройною агресією Російської Федерацією на українських територіях – в Автономній Республіці Крим та на Донбасі. За зібраними матеріалами були порушені кримінальні справи в національних судових інстанціях, матеріали були надіслані до міжнародних інстанцій, – до Міжнародного Кримінального суду, Європейського суду з прав людини, в тому числі і в межах міждержавних справ (Україна проти Росії).

Від 2015 року юристи, аналітики і монітори наших організацій співпрацювали з державними органами; особливо плідною була співпраця з Прокуратурою АРК і військовою прокуратурою ГПУ, завдяки чому було підготовлено цілу низку фактологічних матеріалів із доказами вчинених РФ злочинами, що були передані до Офісу прокурора Міжнародного Кримінального Суду. (Див. додану інформацію про 6 спільних подань до Міжнародного кримінального суду). Останнє спільне подання було зроблене в грудні 2019 року, в ньому йшлось про вбивства українських військовополонених, у тому числі шести військовослужбовців з 40 батальйону “Кривбас” та трьох з 30 окремої механізованої бригади ЗС України. Спільне опрацювання матеріалів продовжується, готуються, зокрема, готуються два нових подання в рамках співпраці з Генеральною прокуратурою України.

Гюндуз Мамедов Фото: investigator.org.ua

Від жовтня 2019 року в офісі Генеральної прокуратури України в рамках оптимізації роботи з розслідування саме цієї категорії злочинів було створено Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, відповідальність за створення та діяльність якого покладено на керуючого заступника Генерального прокурора Гюндуза Мамедова. Засвідчуємо, що саме за час роботи Гюндузом Мамедовим Прокурором АРК було налагоджено системну й ефективну роботу з документування злочинів, вчинених окупаційною владою РФ в Автономній республіці Крим, чим фактично було доведено ефективність взаємодії правоохоронних органів і неурядових організацій. Насправді, це унікальний випадок тісної і плідної взаємодії державних органів з неурядовим сектором. За неповний рік роботи цього Департаменту завдяки команді Гюндуза Мамедова та роботі Департаменту була належним чином налагоджена робота з розслідувань національними органами слідства та посилена спроможність цих органів.

Гюндуз Мамедов є також нашим колегою по роботі в робочій групі з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи, в рамках якої вже вироблено концепцію з перехідного правосуддя, що базується на стандартах дотримання міжнародного гуманітарного права і передбачає практичну імплементацію її положень передовсім через ефективну роботу державних органів з розслідування злочинів, які визначаються порушенням норм МГП.

В останній час в офісі ГПУ відбуваються зміни, викликані зміною керівництва (новий Генеральний прокурор) та проведенням оцінки прокурорів в регіонах, що визначається як певне внутрішнє реформування. Разом із тим з’являються приводи для занепокоєння, які викликані по-перше, зміною багатьох задіяних в кримінальних провадженнях слідчих. Так само тривожним є збільшення кількості інформаційних нападок і розгорнутих кампаній проти безпосередньо Гюндуза Мамедова.

Фото: Наша Рада

Звертаємось до Вас у цьому зв’язку із відзначенням ефективної ролі, яку відіграло створення Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, і закликом максимальної підтримки і посилення ефективної роботи цього Департаменту, зокрема й через створення на базі Департаменту єдиної бази вчинених злочинів в ході збройної агресії Російською Федерацією. Окрім того, керівники прокуратури також потребують захисту і підтримки, і , висловлюючи нашу сьогоднішню підтримку Заступнику Генерального прокурора Гюндузу Мамєдову, закликаємо Вас не допустити ослаблення або навіть зупинення напрямку розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту», – йдеться у повідомленні.

Правозахисники ГО Ukrainian Legal Advisory Group, ГО «Регіональний центр прав людини», Кримська правозахисна група, Харківська правозахисна група, ГО Truth Hounds, Центр громадянських свобод, ГО «КРИМСОС» та лідер кримськотатарського народу, нардеп Мустафа Джемілєв також закликали президента Володимира Зеленського захистити від переслідування заступника Генпрокурора Гюндуза Мамедова і дискредитації роботи Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.

Подібне ж звернення до президента та Офісу Генпрокурора  оприлюднила  і Медійна ініціатива за права людини.

  • Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту створено наказом Генпрокурора Руслана Рябошапки у грудні 2019 року. Департаментом керує заступник генпрокурора, екс-прокурор АРК Гюндуз Мамедов.
  • Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка призначив прокурора Автономної Республіки Крим Гюндуза Мамедова заступником генпрокурора.
  • Прокуратура АРК у взаємодії з громадськими правозахисними організаціями подала вже 6 інформаційних повідомлень Прокурору Міжнародного кримінального суду (МКС) про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму.