Прокуратура АРК повідомила про підозру «судді» за незаконну депортацію громадян України з Криму

Новини

Прокуратура АРК повідомила про підозру «судді» окупаційного «суду» за незаконну депортацію громадян України з Криму. Як тало відомо Центру журналістських розслідувань, це голова «Вірменського міського суду Республіки Крим» Лихачова Лариса Олексіївна.

«За процесуального керівництва прокуратури АР Крим та міста Севастополя повідомлено про підозру «голові Армянського міського суду Республіки Крим» за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.

Слідством встановлено, що колишня суддя Армянського міського суду АР Крим після окупації півострова, зрадивши присязі судді, перейшла на службу до незаконно створених судових органів держави-окупанта, обійнявши керівну посаду «голови Армянського міського суду Республіки Крим». Своїми діями підозрювана сприяла становленню та зміцненню окупаційної влади Російської Федерації та приймала безпосередню участь в реалізації політики держави-окупанта, яка спрямована на витіснення незгодних з окупаційним режимом громадян України та заміщення населення окупованого Криму громадянами РФ.

Відтак, розуміючи, що правосуддя на тимчасово окупованому півострові повинно здійснюватися відповідно до законодавства України, порушуючи положення IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, «суддя» незаконно притягувала до адміністративної відповідальності громадян України. Підставою слугувало нібито «порушення режиму перебування на території РФ у зв’язку з відсутністю документів, що дозволяють перебування в Криму». Однак, жодні додаткові дозволи для проживання на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя за національним законодавством України не передбачені. Своїми незаконними рішеннями підозрювана призначала покарання у вигляді штрафів та адміністративного «видворення за межі РФ», а фактично – з території півострова. Досудовим розслідуванням встановлено 10 незаконних рішень, винесених підозрюваною щодо депортації громадян України з території АР Крим.

Таким чином, підозрювана порушила закони та звичаї війни (ч.1 ст. 438 КК України), зокрема, норми міжнародного гуманітарного права, передбачені статтями 47, 49, 64, 67, 70 та 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року та п. а ст. 4 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 8 червня 1977 року. На даний час, підозрювану оголошено в розшук», – йдеться в повідомленні прокуратури.

Нагадаємо:

  • У грудні 2015 року Вища рада юстиції Украни зробила подання про звільнення 277 суддів Автономної Республіки Крим і Севастополя за порушення присяги.
  • 19 квітня 2016 року Верховна Рада України звільнила 198 суддів Автономної Республіки Крим, які порушивши присягу, перейшли на службу до російських окупантів.
  • У січні 2017 року Генпрокуратура України повідомила, що проводить заочне розслідування за підозрою в державній зраді відносно 319 кримських суддів-зрадників.
  • 11 травня 2017 року Вища рада правосуддя України на своєму засіданні звільнила 91 суддю з Автономної Республіки Крим і Севастополя, які після окупації Криму перейшли на службу до Росії.
  • У вересні 2020 року прокуратура АР Крим та міста Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт щодо колишньої судді Апеляційного суду АР Крим за ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада). Мова йде про Аллу Пономаренко, яка нині є «суддею Верховного суду Криму».
  • На початку листопада 2020 року прокуратура АРК та Севастополя скерувала до суду обвинувальний акт стосовно колишнього судді Київського райсуду Сімферополя Дениса Діденка, який після окупації Криму перейшов на службу до Росії та причетний до переслідування заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза у так званій «справі 26 лютого».