НАТО планує посилити доступ України до засобів спостереження на Чорному морі – представник Альянсу

Новини
Кораблі 2-ї постійної військово-морської групи НАТО ідуть в Чорне море Фото: Twitter NATO MaritimeCommand

Заступник помічника Генсека НАТО з питань оборонних інвестицій Гордон Скіп Дейвіс зазначає, що в Альянсі вивчають можливість посилення доступу України до засобів спостереження за ситуацією в Чорному морі. За його словами, у НАТО усвідомлюють стратегічну важливість регіону Чорного моря для союзників та країн-партнерів і продовжуватимуть нарощування власної присутності у цьому регіоні та надаватимуть допомогу у розвитку військово-морських спроможностей України.

Про це заступник помічника Генсека НАТО заявив в Одесі під час дискусії, що відбулася в рамках безпекового форуму навколо реформ оборонної промисловості України, повідомляє Укрінформ.

«Під час брюссельського саміту минулого місяця лідери НАТО підтвердили, що НАТО нарощуватиме підтримку України, і це включатиме оперативні та політичні зусилля в регіоні Чорного моря. Цей регіон є стратегічно важливим для союзників та для партнерів: три прибережні країни є нашими союзниками, але всі інші країни, за винятком однієї, є нашими партнерами і мають програми партнерства з НАТО», – сказав Гордон Скіп Дейвіс.

Він нагадав, що під час Брюссельського саміту у червні цього року лідери НАТО підтвердили непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України і Грузії, засудили агресію та політику залякування з боку Росії, продовження російського військового нарощування в анексованому Криму та в усьому регіоні Чорного моря, закликали Росію припинити практику обмеження доступу до українських чорноморських портів.

Дейвіс зауважив, що 2014 рік, коли відбулася агресія Росії проти України та незаконна анексія Криму, став рубіжним пунктом, після якого Альянс значно збільшив власну присутність у Чорному морі. «За запитом України ми вивчаємо можливості для посилення її доступу до засобів спостереження та обізнаності із ситуацією на морі. Кілька держав – Канада, Італія, Іспанія, США і Велика Британія – підтримують зусилля Румунії і Болгарії із захисту повітряного простору. Морські патрульні літаки Туреччини і США також допомагають підтримувати безпеку в цьому регіоні. Ми маємо більше кораблів, більше військово-морських навчань та морських дій, більше заходів у порти України й Грузії», – наголосив заступник помічника Генсека НАТО.

Він нагадав, шо Постійні військово-морські групи НАТО проходять регулярні тренування разом з українськими та грузинськими бойовими кораблями та вже довели здатність працювати разом з ними в Чорноморському регіоні. Одним з прикладів такої успішної співпраці стали нещодавні навчання «Сі Бриз-2021».

Він окремо наголосив на тому, що військово-морська присутність НАТО в Чорному морі здійснюється із ретельним дотриманням всіх норм міжнародного права, спрямована на підтримання регіональної стабільності. Порядок денний розвитку «НАТО 2030» передбачає подальше зміцнення спільної політики стримування й оборони, в тому числі – у Чорноморському регіоні.

«У національному вимірі НАТО враховує потреби Збройних сил України. Ми отримали запит від міністра закордонних справ (Дмитра) Кулеби та прийняли його до уваги. За первинною оцінкою, робочі групи НАТО мають багато можливостей, щоб відповісти на ці специфічні потреби у сфері озброєння та розвитку спроможностей. Де факто ми вже працюємо над ними», – зауважив представник Альянсу.

Як повідомлялось, 14 червня 2021 року лідери країн-членів НАТО в заключній декларації, прийнятій за підсумками саміту Північноатлантичного Альянсу, який пройшов в Брюсселі, підтвердили рішення Бухарестського саміту 2008 року про те, що Україна буде членом Організації Північноатлантичного договору, констатуючи, що Київ має просуватися вперед на шляху реформ, включаючи боротьбу з корупцією, і повністю використовувати вже наявні у нього інструменти для досягнення членства.

Нагадаємо:

  • В червні 2020 року Україна отримала статус члена Програми розширених можливостей (EOP) НАТО. Україна стала шостим партнером по розширеним можливостям НАТО поряд з Австралією, Фінляндією, Грузією, Йорданією і Швецією. Кожен з партнерів має індивідуальні відносини з НАТО, засновані на областях, що представляють взаємний інтерес.
  • 4 червня 2021 року РНБО України розглянула питання про невідкладні заходи щодо поглиблення інтеграції України до НАТО й ухвалила низку відповідних рішень.