Сьогодні, 23 серпня, відбудеться інавгураційний Саміт Кримської платформи. Він офіційно запустить перший міжнародний формат щодо Криму.
Десятки іноземних делегацій, очолювані президентами, главами урядів, керівниками парламентів, міністрами та очільників міжнародних структур візьмуть участь у Саміті і вкотре підтвердять – КримЦеУкраїна, повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Кримська платформа – це ініційований Україною новий міжнародний консультаційно-координаційний формат.
Платформа спрямована на підвищення ефективності міжнародного реагування на триваючу окупацію Криму, відповіді зростаючим безпековим загрозам, посилення міжнародного тиску на Кремль, запобігання подальшим порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму, а також досягнення головної мети – деокупації Криму та повернення його Україні мирним шляхом.
Офіційно діяльність Платформи буде започаткована на її установчому Саміті в Києві 23 серпня 2021 року. На заході буде схвалена Спільна декларація, яка окреслить основні параметри міжнародної політики щодо Криму.
Кримська платформа має на меті зібрати під своєю егідою тематичні заходи та ініціативи з кримського питання в рамках міжнародних організацій, інших міжнародних урядових та неурядових форумів.
Діяльність Платформи здійснюватиметься паралельно на кількох рівнях:
глав держав та урядів,
міністрів закордонних справ,
парламентів та міжпарламентських асамблей,
громадянського суспільства та експертного середовища.
Основними напрямками роботи Платформи є:
консолідація міжнародної політики невизнання будь-якої зміни міжнародно-правового статусу Криму;
ефективність санкцій, їх посилення та запобігання обходу;
захист прав людини і міжнародного гуманітарного права;
забезпечення безпеки в Азово-Чорноморському регіоні та за його межами, захист принципу свободи навігації;
подолання негативних екологічних та економічних наслідків окупації.
На цих пріоритетних напрямках буде зосереджена довгострокова діяльність Кримської платформи з метою повернення Криму у простір стабільності, процвітання та захисту прав людини – до України та Європи.
На парламентському треку провідна роль належить Міжфракційному об’єднанню «Кримська платформа», яке було створене у ВРУ у грудні 2020 року. Міжфракційне об’єднання сприятиме активній співпраці в рамках парламентських асамблей міжнародних організацій.
27 квітня 2021 року в Парламентській асамблеї НАТО створена група підтримки Кримської платформи.
Групи підтримки Кримської платформи також утворені 11 та 15 травня 2021 року в Сеймасі Литовської Республіки та Сеймі Латвійської Республіки.
Неурядовий вимір забезпечуватиме створена Експертна мережа Кримської платформи, яка об’єднає українських та іноземних експертів, науковців, правозахисників, які надаватимуть інформаційно-аналітичну та комунікаційну підтримку діяльності Платформи.
6 серпня відбувся установчий Форум Експертної мережі.
Нагадаємо:
- За даним на 19 серпня 2021 року засновниками Кримської платформи разом з Україною планували стати 44 держави і міжнародні організації. На інавгураційному саміті Кримської платформи 23 серпня в Києві 14 іноземних делегації очолюватимуть глави держав та урядів.
- Президент України Володимир Зеленський очікує від Кримської платформи актуалізації теми звільнення Криму на міжнародному рівні, розробки законодавства з деокупації Криму, пошуку шляхів звільнення політв’язнів, інструментів контролю за дотриманням санкцій та обговорення проблеми мілітаризації Криму та Азово-Чорноморського регіону. Про це Зеленський розповів в інтерв’ю кримським журналістам на острові Зміїному.
- На саміті Кримської платформи США представлятиме міністр енергетики Дженніфер Ґренголм. Вона разом з делегацією Сполучених Штатів 24 серпня також візьме участь у заходах, присвячених 30-річчю незалежності України.