З яким труднощами можуть зіткнутися жителі ОРДЛО при заміні паспорта-книжечки на ID-карту

Жителі окремих районів Донецької та Луганської областей можуть зіткнутися з певними складнощами при заміні паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки на ID-карту.

Фото: dmsu.gov.ua

Про це розповів юрист, глава Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Києва Михайло Харін в ефірі телеканалу «Дом».

За його словами, у переселенців не повинно виникнути проблем з перенесенням в новий документ реєстрації місця проживання (так званої прописки) в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), наприклад, в Донецьку.

«З огляду на те, що зараз ця ID-картка і штампи не проставляються, а вся інформація вноситься до реєстру, відповідно тут як би труднощів, щодо прописки, особливих виникати не повинно», – сказав Харін.

У той же час, зазначив він, проблеми можуть виникнути у жителів ОРДЛО, які перетинають лінію розмежування для отримання ID-карти і не зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (ВПО) з місцем проживання на підконтрольній Україні території.

«У них можуть виникнути проблеми через те, що у них можуть просити форму А і Б з ЖЕКу, який знаходиться на непідконтрольною території. І тоді «зі скрипом», але внесуть інформацію про прописку в Донецьку », – пояснив Харін.

Переселенці, які проживають на підконтрольній уряду території України, при зміні паспорта будуть проходити перевірку, а прописка буде внесена до Єдиного демографічний реєстр.

Для цього при подачі документів, крім старого паспорта, необхідно надати документи з фотографією, видані на підконтрольній території України. Наприклад, водійське або пенсійне посвідчення, довідки з місця роботи, із зазначенням того, що на місці роботи є особиста справа з фотографією.

Якщо таких документів з фото немає, то в заяві про отримання нового паспорта потрібно вказати трьох осіб, які можуть підтвердити особистість.

«Тому що навіть на сайті Міграційної служби написано, що паспорт зразка 1994 року, тобто книжкою, він морально застарів, і дуже багато випадків, коли його підробляють. Саме через це і прописана процедура проходження ідентифікації. Тому що звіряють – чи дійсно ця людина буде в подальшому отримувати ID-картку. Ось це єдина складність, яка буде виникати», – розповів юрист.

Терміни проведення такої перевірки – до двох місяців. У разі, якщо не буде документів або свідчень свідків, то в отриманні ID-паспорта можуть відмовити. Тоді відновлення паспорта потрібно буде проводити в судовому порядку.

Також Харін вказав, що в ОРДЛО ID-карти не визнаються місцевої «владою», і там йде перехід на так звані «паспорти Л-ДНР».

Як повідомлялось, правозахисники пояснили, як і за допомогою якого документу можна підтвердити інформацію про реєстрацію місця проживання, якщо людина має на руках паспорт України вигляді ID-картки. У паспортах-книжечках дані про реєстрацію («прописку») можна одразу знайти та побачити своїми очима на спеціально відведених для цього сторінках, тоді як на ID-картці ці відомості містяться на чіпі і зчитати їх без допомоги технічних пристроїв не вийде.

Нагадаємо:

  • З 1 січня 2021 року в Україні збільшилася вартість виготовлення біометричних паспортів: внутрішнього паспорта у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України для виїзду за кордон і посвідок на тимчасове та постійне проживання.
  • Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
  • Верховна Рада планує спростити для мешканців ОРДЛО і Криму оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію («прописку») на тимчасово окупованих територіях. Вони зможуть звернутись до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, або вклеїти фотокартку в паспорт, і там же поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання – на окупованому Донбасі чи в Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine