Рада планує спростити для мешканців ОРДЛО і Криму оформлення українських паспортів із реєстрацією на окупованих територіях

Верховна Рада планує спростити для мешканців ОРДЛО і Криму оформлення українських паспортів із позначкою про реєстрацію («прописку») на тимчасово окупованих територіях. Вони зможуть звернутись до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, або вклеїти фотокартку в паспорт, і там же поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання - на окупованому Донбасі чи в Криму.

Відповідні норми передбачені у законопроєкті №4564, повідомив один його ініціаторів, народний депутат (фракція «Слуга народу»), перший заступник голови Комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Максим Ткаченко.

Він нагадав, що з 2016 року реєстрацію місця проживання передали до повноважень місцевої влади – сільських, селищних або міських рад. І роблять вони це виключно на підпорядкованій їм території.

«Тобто, якщо людині з луганською чи донецькою реєстрацією потрібно змінити фото у паспорті, зробити у ньому якісь позначки або ж вперше отримати паспорт і зареєструвати місцем проживання Луганськ чи Донецьк, жодна місцева рада на підконтрольній території не зможе цього зробити. Особливо гостро стоїть проблема для молоді, яка вперше отримує український паспорт, бо у ньому взагалі немає позначки про реєстрацію місця проживання», – сказав Ткаченко.

Він зазначив, що хоча за законом «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» відсутність реєстрації не може бути підставою для обмеження прав та свобод людини, на практиці все складається інакше.

Зокрема, без позначки у паспорті виникає багато складнощів у повсякденному житті: практично неможливо безоплатно звернутися до лікаря, виникають проблеми з оформленням кредитів, банківських карт. Важко отримати довідки від державних установ, а до абітурієнтів виникають питання під час вступу до вишу. З цими проблемами тією чи іншою мірою доводиться стикатися мешканцям ОРДЛО та тимчасово окупованого Криму.

«Ми пропонуємо законодавчо закріпити норму про те, що мешканці непідконтрольної частини Донбасу та Криму можуть звернутися до будь-якого відділення Державної міграційної служби України й отримати документи, що посвідчують особу, чи вклеїти фотокартку в паспорт. І що важливо – там же можна поставити позначку у паспорті про реєстрацію за адресою фактичного проживання – у Луганську, Донецьку, Сімферополі. Водночас ми скасовуємо довідку про підтвердження місця перебування для переселенців та людей, що залишилися по той бік лінії розмежування», – наголосив Ткаченко.

За його словами, є кілька варіантів підтвердження того, що людина дійсно живе на окупованих територіях за адресою, яку вона хоче вказати у реєстрації. Зокрема, Державна міграційна служба може використовувати інформацію з Державного реєстру виборців, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Єдиного державного демографічного реєстру.

Якщо мова йде про отримання першого паспорту, реєстрація за місцем проживання на окупованих територіях вказується на основі підтвердженого права власності батьків на нерухомість або ж на основі реєстрації батьків, що вказана у їхніх паспортах.

Якщо ж через якісь причини треба замінити паспорт або вклеїти у нього фотокартку за віком, вказується та ж реєстрація, яка і була в документі.

Ткаченко також повідомив, що Комітет ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій вже рекомендував парламенту ухвалити цей законопроєкт у першому читанні.

Нагадаємо:

  • Правозахисники підготували листівку з рекомендаціями як можна зареєструвати своє місце проживання (прописатись).
  • Мешканці окупованих територій, які отримують на підконтрольній території українські ID-паспорти, стикаються з проблемою через те, що в цих документах відсутня інформація про реєстрацію місця проживання (прописка), оскільки на окупованих територіях немає відповідних державних органів реєстрації. Найбільш актуальним зараз це питання є для дітей з окупованих територій, які їдуть вчитися в українські виші і стикаються з низкою юридичних проблем.
  • Правозахисники вказують, що в Україні внутрішньо переміщені особи (ВПО) до цього часу не мають можливості оформити «прописку» (зареєструватися) в своїх населених пунктах, які залишилися на непідконтрольною Україні території. Тому, якщо з яких-небудь причин переселенець виписався з колишнього місця проживання, то він може оформити реєстрацію або на підконтрольній території, або залишається без «прописки».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine