Голова КВУ: В Україні зареєстровані 365 партій, більшість із них перебувають «у сплячці»

Новини
Олексій Кошель, голова Комітету виборців України Фото: facebook.com/oleksiikoshel

В Україні станом на 1 січня 2021 року зареєстровано 365 політичних партій, однак близько двох третин із них не провадять активної діяльності і перебуває у форматі «повної сплячки», оскільки не беруть участі ні в загальнонаціональних, ні в місцевих виборах. За останні п’ять років українські політичні партії витратили понад 3 млрд грн, з яких більшість коштів пішли на рекламу.

Про це Олексій Кошель, голова Комітету виборців України (КВУ), розповів на пресконференції 29 вересня, повідомляє Укрінформ.

«Станом на 1 січня 2021 року в Україні зареєстровано 365 політичних партій. Це досить велика кількість. Україна є одним із лідерів у Європі за кількістю політичних партій. Однак варто зазначити, що не всі ці політичні партії живуть реальним політичним життям. Переважна більшість перебуває у форматі повної сплячки. Ми можемо їх сміливо класифікувати як мертві політичні партії. Тому що вони досить часто не беруть участь ні в загальнонаціональних, ні в місцевих виборах», – сказав Кошель.

Він навів приклад, що на парламентських виборах 2019 року лише 21 політична партія висунула виборчі списки, а в 2020 році на місцевих виборах 194 партії заявили про участь у виборах. Однак частина політсил провадила діяльність формально і висувала незначну кількість кандидатів.

«І це дослідження, і попередні дослідження Комітету виборців України вказують на те, що близько двох третин політичних партій – це партії, які реально існують на папері, не провадять жодної активної діяльності, часто не подають звіти до НАЗК. А є окремі політичні партії, які просто не може знайти Нацагентство з питань запобігання корупції, тому що невідомо, де перебувають керівні органи партії, де знаходяться партійні офіси, відсутні сторінки у соціальних мереж тощо», – додав голова КВУ.

Він також зазначив, що в Україні відбувся черговий сплеск реєстрації нових політичних партій. Зокрема, у 2020 році в Україні було зареєстровано 16 нових політичних партій. Водночас, у 2019 році в Україні було зареєстровано лише три нові політичні партії, у 2017 – також три, у 2018 – одна, у 2016 – 42, у 2015 – 78, у 2014 – 36.

«Тут ми відзначаємо досить негативну тенденцію – кожна третя, фактично третина політичних партій, це так звані регіональні політичні партії. Ми і раніше бачили, що ці партії присутні, їх досить велика кількість, але минулого року відбувся сплеск реєстрації, в тому числі, регіональних політичних партій», – зауважив Кошель.

Він підкреслив, що досить важливим є наявність сталої і сильної партійної системи.

«Досить важливо, щоб і на рівні законодавства цим політичним партіям давати стимули працювати в інших регіонах України. Ми противники того, щоб використовувався принцип сокири, щоб скасовувати реєстрацію цих політичних партій. Але ми за те, щоб запроваджувати додаткові стимули для їх діяльності поза межами окремих регіонів», – зазначив голова КВУ.

Кошель також повідомив, що експерти КВУ проаналізували витрати політичних партій з моменту запровадження державного фінансування – за 2016-2020 роки. «За останні п’ять років українські політичні партії витратили понад 3 млрд грн. Левова частина цих коштів – це кошти, які були отримані в межах державного фінансування політичних партій», – сказав він.

«Із негативних висновків, які ми робимо, це те, що левова частина коштів – 40% коштів витрат політичних партій витрачається на пряму рекламу. Ми провели аналіз фінансових звітів і за підсумками держфінансування 2016-2020 років можемо стверджувати, що близько 40% коштів витрачається на пряму рекламу. І це за досить скромною оцінкою, тому що не враховується пропагандистська діяльність, яка також може бути часто прямою рекламою», – зауважив Кошель.

Нагадаємо:

  • 21 липня 2019 року в Україні пройшли позачергові вибори до Верховної Ради України IX скликання. Нацагентство з питань запобігання корупції (НАЗК) ухвалило рішення про надання партіям держфінансування на підставі результатів позачергових виборів народних депутатів.
  • 2 листопада 2019 року Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому президентський законопроект №1029 про забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції. Закон також передбачає скасування держфінансування партій, які не подолали 5% поріг на виборах до парламенту.