Зеленський призначив 28 суддів. Двоє з них ухвалювали рішення проти активістів Майдану

Новини
Зеленский
Президент України Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський призначив 28 суддів. Двоє з них ухвалювали рішення проти активістів Майдану – судді Євромайдану Андрій Ключник зі Святошинського районного суду Києва та Петро Заруба із Дарницького райсуду Києва.

Про це заявила неурядова організація «Фундація DEJURE».

«У 2018 році Громадська рада доброчесності (ГРД) дійшла висновку, що судді Ключник та Заруба не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики. Суддя Ключник у 2014-му ув’язнив активіста Революції гідності Олександра Костура через його участь у протесті. Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції дійшла висновку: рішення судді Ключника щодо активіста Євромайдану суперечило закону», – зазначила «Фундація DEJURE».

Вища кваліфікаційна комісія суддів припинила дисциплінарне провадження стосовно судді через те, що закінчився строк притягнення до відповідальності.

За даними громадської організації, Заруба також дістав негативний висновок ГРД через переслідування активістів Революції гідності.

«Ідеться про представницю «Автомайдану», яку суддя позбавив водійських прав на три місяці нібито за порушення вимоги зупинитися на вимогу поліції», – уточнили в повідомленні.

Нагадаємо:

  • Верховна Рада 14 липня ухвалила закон про реформу Вищої ради правосуддя – ключового органу в судовій системі, який передбачає перевірку на доброчесність членів ВРП, а також змінює порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Документ передбачає перевірку на доброчесність членів ВРП, а також змінює порядок притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності. Також законопроєкт пропонує вирішальну роль міжнародних експертів у відборі членів ВРП.
  • Як пояснюють у Центрі протидії корупції, основна перевага законопроєкту в тому, що він забезпечує перезавантаження ВРП за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальний голос. До цього раніше закликали міжнародні партнери та Венеційськаї комісія.
  • У ЦПК нагадали, що зараз Вища рада правосуддя – це головний орган в системі судової влади країни. У руках членів ВРП зосереджено фактично повний контроль за призначенням і звільненням суддів, їх захистом від неправомірних посягань та притягненням до відповідальності за порушення. До прикладу, саме завдяки ВРП майже всі судді, що забороняли мирні зібрання і переслідували активістів під час Революції Гідності, зберегли свої посади. ВРП також покриває суддів ОАСК та тисне дисциплінарними справами на суддів Вищого антикорупційного суду й відмовляється звільняти суддів, які брешуть в деклараціях, ухвалюють свавільні рішення чи сідають п’яними за кермо.
  • 13 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила в цілому закон про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за вирішальної ролі міжнародних експертів у формуванні ВКСС із пропозиціями президента Володимира Зеленського, який раніше ветував цей законопроект.