Окупанти продовжують глушити український FM-радіосигнал у північному Криму – КПГ

Новини
Чаплинська телерадіовежа в Херсонській області Фото: Facebook Сергій Костинський

Росія продовжує глушити сигнал українських FM-радіостанцій на півночі окупованого Криму, запускаючи на їх частотах мовлення сигнал російських радіомовників. Водночас, сигнал деяких українських FM-радіостанцій у північному Криму став більш доступним для кримчан порівняно з вереснем поточного року.

Про це свідчить моніторинг мовлення радіостанцій FM-діапазону на півночі півострова, проведений у грудні 2021 року Кримською правозахисною групою (КПГ).

Як вказують правозахисники, українські FM-радіостанції на момент моніторингу були недоступні у трьох у населених пунктах із 19-ти перевірених. Це населені пункти Вишнівка, Ішунь та Красноперекопськ.

В інших 16 населених пунктах на деяких частотах був доступний сигнал українських FM-станцій. На деяких радіочастотах чути одночасне мовлення двох радіостанцій. В результаті сигнал цих частотах на даний момент нерозбірливий. На решті частот у цих населених пунктах доступний сигнал російських FM-станцій у високій якості.

У населених пунктах Мартинівка, Завіт Ленінський, Солоне озеро, Єрмакове, Зарічне, Джанкой, Лобанове, Воїнка, Зелена Нива можна почути лише одну українську станцію. В Армянську, Овочевому, Придорожньому і Красноармійську по 2 радіостанції, в Істочному – 3 радіостанції, в Новоолександрівці – 4, в Передмостному – 7 українських FM-радіостанцій.

Біля КПВВ «Чонгар», на окупованій території півострова, можна послухати програми 8 українських FM-радіо, а біля КПВВ «Чаплинка» – лише 3 українські радіостанції чути з боку Криму.

На частоті 99,8 МГц, у трьох населених пунктах зі списку чутно сигнал українського радіо НВ, у решті перевірених населених пунктів зі списку моніторингу на цій частоті мовить підконтрольне Міноборони РФ радіо «Звезда».

У КПГ зазначають, що мовлення радіо «Крим.Реалії» на частоті 648 АМ у першу половину дня проведення моніторингу не було у всіх перевірених населених пунктах. За інформацією представників радіостанції, програми «Крим.Реалії» на цій частоті тепер доступні з 15:00 до 19:00 щоденно. При цьому на частоті 105.9 МГц мовлення цієї радіостанції є в попередньому обсязі.

Мовлення українських FM-станцій з Чаплинки у північному Криму повністю або частково заглушають такі російські радіостанції:

частоту радіо «Культура» 95,3 – радіо «Крім»;
частоту «Перець FM» 96,4 – радіо «Море»;
частоту радіо «НВ» 99,8 МГц – радіо «Звезда»;
частоту радіо «Мейдан»102,3 – «Спутник»;
частоту радіо «Хаят» 103,5 – «Маяк»;
частоту радіо «Промінь» 106,4 – «Ватан Седасі».

Мовлення українських FM з Чонгара у північному Криму перекривають такі російські станції:

частоту «Українського радіо» 100,7 – радіо «Спутник»;
частоту радіо «Промінь» 102,6 – «Вести»;
частоту «Армія FM» 103 – радіо «Крім»;
частоту «Радіо НВ» 104,1 – радіо «Море»;
частоту «Крим.Реалії» 105,9 – «Вести»;
частоту радіо «Херсон FM» 107,8 – «Ватан Седасы».

Монітори КПГ за допомогою автомагнітол перевіряли, які українські FM-радіостанції можна послухати в 19 населених пунктах північного Криму: містах Армянськ, Красноперекопськ, Джанкой, а також у населених пунктах, розташованих вздовж основних автошляхів, – Ішунь, Зелена Нива, Вишневка, Червоноармійське, , Новоолександрівка, Мартинівка, Солоне озеро, Завіт-Ленінський, Єрмакове, Придорожнє, Передмостне, Зарічне, Овочеве, Лобанове, Воїнка.

Як підкреслили в КПГ, результати моніторингів мовлення, які регулярно проводяться на території північного Криму, свідчать про системне порушення права жителів Криму на доступ до інформації, а саме, незалежних українських медіа. Правозахисники нагадали, що блокування РФ українських веб-сайтів і радіостанцій було засуджено також у резолюції ГА ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна», ухваленій 16 грудня 2020 року.

Нагадаємо:

  • Про те, як Росія глушить український телерадіосигнал на окупованій території Криму і яке обладнання для цього використовується, читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань «Пересувні глушилки українського слова».
  • На півночі Криму окупанти встановили нову телерадіовежу для блокування сигналу українських FM-станцій. На вежі встановлені спеціальні антени, які дозволяють транслювати телерадіосигнал на територію Криму і частини Херсонської області.
  • У кінці грудня 2020 року КПГ повідомила, що у північному Криму посилилось блокування українського FM-радіомовлення. У порівнянні з попереднім моніторингом, який був проведений у вересні, ситуація з поширенням українського сигналу на півострові погіршилася.