Експерти Кримської платформи планують розробити дорожню карту захисту об’єктів культурної спадщини у Криму – Аблялімова-Чийгоз

Експертна мережа Кримської платформи планує в наступному році розробити дорожню карту захисту об’єктів культурної спадщини в окупованому Криму, залучивши до реалізації цієї ініціативи міжнародних експертів. Зокрема, буде запущений сайт «Культурна спадщина Криму», де збиратиметься вся інформація стосовно об’єктів культурної спадщини і стану їх захисту на півострові.

Ельміра Аблялімова-Чийгоз, ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного музею-заповідника Фото: investigator.org.ua

Про це Ельміра Аблялімова-Чийгоз, членкиня Експертної мережі Кримської платформи та ексдиректорка Бахчисарайського історико-культурного музею-заповідника розповіла в студії програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Ми плануємо в наступному році зробити дорожню карту захисту об’єктів культурної спадщини. Задля того, щоб зробити синергію центральних органів виконавчої влади, через призму їх повноважень, об’єднати їх зусилля для створення системи захисту об’єктів культурної спадщини. В січні ми плануємо провести панельну міжнародну дискусію з цього питання з залученням міжнародних експертів», – сказала Аблялімова-Чийгоз.

Вона також сподівається, що центральні органи виконавчої влади і їх представники також візьмуть участь у цій дискусії, і вона «не буде експертною «бульбашкою» для тих, хто має рухати цю справу».

«Окрім того, ми запускаємо сайт. Це нова, поки що сира ініціатива, але я сподіваюсь, що вона буде хорошим початком великої роботи. Сайт називається «Культурна спадщина Криму», там ми будемо збирати всю інформацію, якою володіємо стосовно об’єктів культурної спадщини і стану їх захисту», – додала експертка.

Водночас вона висловила занепокоєння тим, що після того, як в Києві пройшов установчий саміт Кримської платформи, тема Криму в Україні знову відходить на другий план.

«Як на мене, в Україні зараз дуже багато інших викликів. І тема Криму так чи інакше відходить на другий план. В мене немає дуже оптимістичних сподівань. Але все, що ми можемо робити зараз для Криму – ми маємо робити. Можемо змушувати центральні органи виконавчої влади теж виконувати їх прямі повноваження і обов’язки. Я сподіваюсь, що в 2022 році в нас будуть плани і дії, які зможуть наблизити питання деокупації Криму до хоч якоїсь межі», – зазначила Аблялімова-Чийгоз.

Нагадаємо:

  • 23 березня 2021 року прокуратура АРК та Севастополя відкрила кримінальне провадження за заявою представництва президента України в АРК щодо злочинних дій окупаційної адміністрації з руйнування Фороського ландшафтного парку в окупованому Криму, через будівництво, яке ведуть у парку структури з російського Татарстану, пов’язані з компанією «Татнефть».
  • Правоохоронці АРК розслідують понад 70 фактів умисного знищення, руйнування, псування культурних цінностей, а також проведення незаконних археологічних робіт в окупованому Криму.
  • 12 серпня 2021 року Офіс генерального прокурора України направив до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду чергове інформаційне повідомлення про воєнні злочини проти об’єктів культурної спадщини у тимчасово окупованому Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine