В законопроєктах про подвійне громадянство потрібно виписати процедуру зобов’язання вийти з громадянства РФ для збереження українського – юристка

Новини
Фото: pravda.com.ua

В законопроєктах, що регулюють подвійне громадянство, потрібно більш чітко виписати процедуру зобов’язання вийти з громадянства РФ для того, щоб зберегти громадянство України. Крім того, потрібно посилити відповідальність, зокрема розмір штрафів, за приховування факту іноземного громадянства і невиконання вимог щодо виходу із нього.

Про це заявила Катерина Рашевська, юристка Регіонально центру прав людини (РЦПЛ) у програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

Вона зазначила, що експерти критикують поданий президентом до Верховної Ради пакет законопроєктів щодо врегулювання подвійного громадянства «через не надто струнку юридичну техніку».

«Ми зараз найбільш жваво обговорюємо зобов’язання декларувати іноземне громадянство. Але потрібно розглянути ситуацію і з зобов’язанням вийти з громадянства іноземної держави, якщо мова буде йти про російське громадянство. Тут можуть бути цікаві випадки, як це відбувалося раніше і як це відбувається зараз», – сказала Рашевська.

Вона вказала, що навіть простий моніторинг українського судового реєстру свідчить, що суди здебільшого залишають за людиною громадянство України, навіть якщо вона порушила зобов’язання вийти із громадянства РФ.

«Досить показовим прикладом є рішення шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року, коли особа – громадянин України і РФ, оскаржувала рішення про втрату ним громадянства України і пояснювала свій невихід із громадянства РФ тим, що вартість послуги отримання довідки про вихід із російського громадянства становить половину мінімальної заробітної плати в Україні, отже є для нього непомірно високою і він не може цю довідку отримати. І що найсмішніше – це те, що в пояснювальній частині йдеться, що особа засвідчила своє бажання стати громадянином України, оскільки придбала квартиру в місті Києві. Можна далі не пояснювати», – зазначила юристка.

Вона також нагадала, що за приховування факту іноземного громадянства і невиконання вимог щодо виходу із громадянства наразі існують штрафи. «Однак вони мізерні – 10-13 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Тому ці штрафи не примусять дотримувалася положень закону. І досить важко передбачити, наскільки нові законопроєкти, за умови їхнього ухвалення, зможуть цю ситуацію надолужити або поліпшити, якщо практика застосування залишатиметься такою, як сьогодні», – наголосила Рашевська.

Нагадаємо:

  • 2 грудня 2021 року президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради пакет законопроектів про врегулювання випадків подвійного громадянства. Зокрема, один із проєктів закону встановлює відповідальність для українських посадових осіб за приховування факту наявності громадянства іншої держави.