«Ільменітову схему» чекають зміни – Фірташ продав титановий завод в Армянську росіянам

Новини
Завод з виробництва двоокису титану, м. Армянськ Фото: infoindustria.com.ua

ПрАТ «Ukrainian Chemical Products» продало свої кримські активи з виробництва діоксиду титану в окупованому АрмянськуООО «Русский титан» з РФ.

Про це повідомляє пресслужба Group DF

ПрАТ «Ukrainian Chemical Products» що належить українському олігарху Дмитру Фірташу, закрило угоду з продажу розташованих в окупованому Криму активів. 

«Все рухоме та нерухоме майно колишнього заводу «Кримський титан» переходить у власність покупця», – сказано в повідомленні пресслужби. 

Покупцем кримських активів Group DF називає компанію ООО «Русский титан» з РФ.

«Угода закрита, відповідні зміни внесені органами державної реєстрації України до реєстрів», – повідомляє пресслужба. 

Group DF пояснює, що кримські активи «через політичні обставини» втратили привабливість, і тому компанія шукала можливості їх продажу.

Угода між ПрАТ «Ukrainian Chemical Products» і ООО «Русский титан» є угодою між двома приватними компаніями, тому зобов’язань щодо розкриття суми угоди відсутні, пише «Інтерфакс-Україна» з посиланням на слова директора з корпоративних комунікацій Group DF Олега Арестархова.

«Треба розуміти, що будь-які активи в Криму підпадають під санкції і не можуть продавати свою продукцію за кордон через нинішній статус півострова. Це критично знизило вартість активу», – наводить «Інтерфакс-Україна» слова Арестархова.

В РФ зареєстровано кілька компаній з ідентичною назвою ООО «Русский титан» – в Барнаулі, Санкт-Петербурзі та Петрозаводську.

Видобуток та збагачення титаномагнієвої сировини основним видом діяльності вказує лише ООО «Русский титан» з Петрозаводська. Воно створено у липні 2021 року зі статутним капіталом 10 тис. руб. Його засновниками є троє пов’язаних  фізичних осіб – Сергій Романенко – 50%, Роман Степанов (є директором) – 30% та Сергій Максимов – 20%. 

Так звана «ільменітова схема» використовується для обходу санкцій, які забороняють постачання сировини на підприємства, розташовані в окупованому Криму. У цій схемі змінюються маршрути і компанії-прокладки, що купують концентрат ільменітової руди у державної Об’єднаної гірничо-хімічній компанії (ОГХК) і далі продають іншій фірмі, яка й доставляє його в Крим. Кожна ланка «ільменітової схеми» є цілком законною, але результат порушує санкційні обмеження і українські закони – українська сировина продовжує надходити для титанового заводу Фірташа.

У розслідуванні «Двоокис Фірташа»у 2018 році ЦЖР повідомляв, що титановий завод Дмитра Фірташа  в окупованому  Армянськускидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але роками не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям, завозить через закриті порти Криму український ільменіт. 

У розслідуванні Неубієнна ільменітова схема  Фірташа Центр журналістських розслідувань звертає увагу на дивність  санкцій РНБО , якими анульовано спецдозволи на користування надрами на нерозроблені титанові родовища, але санкції не торкнулись родовищ у Житомирській області, де продовжується видобуток ільменіту, який після збагачення на Іршанському ГЗК через посередників доставляється у на кримський завод (так звана «ільменітова схема»).  

У розслідуванні «Ільменітова схема» Фірташа: чеська ланка Центр журналістських розслідувань розповідає про участь чеської компанії Belanto Trade в постачанні ільменітового концентрату з українських родовищ до титанового заводу Фірташа в Криму. 

  • Компанії українських олігархів, які працюють в окупованому Криму, використовують одночасну реєстрацію в юрисдикціях України та РФ для обходу введених США та ЄС кримських санкцій, які передбачають, зокрема, заборону на інвестиції в Крим, поставки нових технологій та обладнання, судозаходи в закриті кримські порти і  експорт вироблених у Криму товарів, йдеться у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Схеми обходу «кримських санкцій».
  • Закон України про вільну економічну зону Крим, що діяв з 2014 року і був скасований у серпні 2021 року, дозволяв українському бізнесу діяльність в окупованому Криму і Севастополю, в тому числі – і в секторах, на які введено обмеження чи пряму заборону санкцуіямии ЄС і США. 
  • Хочете знати більше про кримські санкції, запроваджені США, ЄС та Україною у зв’язку зі збройною агресією Росії проти України та їх вплив на сектори економіки окупованого РФ Криму? Знайомтеся з матеріалами розділу «Спецпроекти» на сайті Центру журналістських розслідувань: «Як працюють кримські санкції».