Україна та Нідерланди проти Росії в ЄСПЛ: У Мін’юсті розповіли, як пройшли слухання

У Страсбурзі завершилися слухання у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) щодо прийнятності міждержавної справи «Україна та Нідерланди проти Росії», на яких виступили представники усіх трьох сторін.

Як повідомляє Міністерство юстиції, відповідно до встановленого судом порядку, першими виступали представники уряду РФ, другими – представники України, а третіми заслуховувалися представники Нідерландів.

У Мін’юсті зазначили, що зміст міждержавної заяви охоплює скарги уряду України стосовно систематичних порушень Російською Федерацією на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей цілого ряду статей, передбачених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод починаючи з квітня 2014 року:

 • 2 (Право на життя),
 • 3 (Заборона катування),
 • 5 (Право на свободу та особисту недоторканність),
 • 6 (Право на справедливий суд),
 • 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя),
 • 9 (Свобода думки, совісті і релігії),
 • 10 (Свобода вираження поглядів),
 • 11 (Свобода зібрань та об’єднання),
 • 14 (Заборона дискримінації) у поєднанні зі статтями 3, 8, 9, 10, 11
  Конвенції та статтею 1 (Захист права власності) Першого протоколу до Конвенції, статтею 2 (Свобода пересування) Протоколу № 4 до Конвенції.

Водночас уряд РФ не погоджується з відмовою ЄСПЛ об’єднати міждержавну справу «Росія проти України» зі справою «Україна та Нідерланди проти Росії», не визнає жодні із заявлених у міждержавних заявах скарги, наполягаючи, що Росія не є стороною конфлікту в Україні.

Представники РФ вважають, що справа має бути відхилена як неприйнятна, оскільки заявлені у ній скарги не підпадають під юрисдикцію РФ. Події, яких стосується справа «Україна та Нідерланди проти Росії», мають місце на території Донецької та Луганської областей, які перебувають поза суверенітетом РФ.

Фото: Мін’юст України

Згідно з позицією РФ, міждержавна справа «сфабрикована» та «не містить жодних надійних доказів», а надані на підтримку заяв докази – фальсифіковані.

Щодо збитого у липні 2014 року літака рейсу МН17 представники РФ заявили, що це трагедія для всього світу, але заява уряду Нідерландів нібито базується на сфабрикованих доказах і обвинуваченнях РФ щодо її відповідальності за трагедію. Вони стверджують, що Росія не має відношення до збиття літака.

Делегація України, представляючи свою позицію, наголосила, що агресія РФ – це довготривала і послідовна політика Російської Федерації, спрямована на те, щоб змусити Україну діяти на користь Росії та зіштовхнути її зі шляху до західних цінностей і європейського вибору.

“Уряд України вважає, що Суд має надіслати чіткий сигнал уряду РФ, що його маніпуляції не будуть прийнятними та що вона мусить відповідати за численні порушення прав людей, які перебували під юрисдикцією РФ”, – заявили у Мін’юсті.

Наголошується, що уряд РФ не надав переконливих і достатніх доказів та аргументів у відповідь на надані Україною докази присутності російських військових та озброєння на сході України.

“Російська Федерація має нести відповідальність за систематичні та триваючі порушення прав людини на території східної України, у тому числі – за збиття літака рейсу Малайзійських авіаліній MH17, а Європейський суд має компетенцію розглядати цю справу”, – заявила делегація.

Як зазначається, уряд Королівства Нідерландів представляв свою позицію в частині їхніх скарг за заявою №28525/20 щодо збиття пасажирського літака компанії Malaysia Airlines МН17.

Очікуване рішення суду про прийнятність справи «Україна та Нідерланди проти Росії» суттєво полегшить підтримання індивідуальних позовів громадян та компаній проти Російської Федерації як у самому Європейському суді, так і в інвестиційних арбітражах та буде основою, на якій індивідуальні справи, справи в арбітражах рухатимуться далі, а заявники зможуть стягувати компенсації з Росії за порушені права, адже міжнародним судом буде встановлено факт окупації (ефективного контролю) частини території України з боку Росії, як це вже відбулося у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)», йдеться у повідомленні Мін’юсту.

Рішення Європейського суду з прав людини про прийнятність для розгляду справи «Україна проти Росії» щодо порушення прав людини у Криму є знаковим у процесі притягнення РФ до відповідальності, йдеться у заяві Європейського Союзу щодо агресії Росії проти України та незаконної окупації Криму, виголошеній на засіданні Постійної ради ОБСЄ 21 січня.

 • Європейський суд з прав людини визнав міждержавну скаргу України проти Росії (щодо Криму) частково прийнятною. Цим рішенням підтвердив свої повноваження щодо розгляду справи по суті.  Одним із найважливіших моментів стало визнання Судом дати, з якої Росія взяла під свій контроль Крим. ЄСПЛ погодився з позицією України, що це  сталось щонайпізніше 27 лютого 2014 року, тобто, після захоплення урядових будівель у Сімферополі  і за 2,5 тижні до «референдуму» про «приєднання» до Росії. В Україні, попри проміжний характер рішення,  святкують перемогу. Росія розгорнула інформаційну кампанію на пониження, маніпулюючи другорядними деталями із замовчуваням головних.
 • Детальніше – в матеріалі ЦЖР Україна проти Росії в ЄСПЛ: перша перемога по Криму і російські маніпуляції та в відеоблозі Микити Панасенка Рішення ЄСПЛ та російські маніпуляції.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine