Багато із заяв про згвалтування окупантами українців ексомбудсмена Денісової не мають офіційного підтвердження – УП

Новини
Колаж: pravda.com.ua

Значна частина заяв про факти згвалтування громадян України російськими окупантами, які оприлюднювала вже звільнена з посади омбудсмена Людмила Денісова не мають офіційного підтвердження і базуються лише на розповідях її дочки Олександри Квітко, яка була психологом телефонної лінії Уповноваженого з прав людини.

Про це йдеться у матеріалі журналістки видання Українська правда Соні Лукашової «Від facebook до допитів. Чому омбудсмен Денісова втратила посаду».

Як зазначається, з 1 квітня в Офісі омбудсмена запрацював додатковий телефон для психологічної допомоги, який офіційно презентували як проєкт за підтримки ЮНІСЕФ.

«Офіс омбудсмена представив і психолога, яка очолила цю лінію. Її звати Олександра Квітко. Жінка неодноразово давала інтерв’ю українським і російським ЗМІ, розповідаючи моторошні історії зґвалтувань. Пізніше вони почали з’являтися й на офіційних сторінках Офісу омбудсмена та в заявах Денісової. Ці розповіді пробирали жахом до кісток: групові наруги над дівчатами на очах у матерів, зґвалтування малюків і немовлят чайною ложкою чи свічкою», – йдеться у матеріалі.

У травні Денісова їздила на Всесвітній економічний форум у Давосі, де також розповідала, як сотні людей щодня свідчать про страшні злочини окупантів. «Її розповіді були деталізованими й сумнівними з точки зору приватності жертви. Їх намагались розвинути журналісти, вражені жорстокістю загарбників. Однак не могли знайти підтвердження для своїх матеріалів. Українські медійниці тоді підписали колективне звернення: просили уповноважену змінити риторику, ретельно підбирати слова й не оприлюднювати неперевірену інформацію», – пише Лукашова.

Співрозмовник УП в Офісі омбудсмена зазначає, що «лінія Квітко» суттєво відрізнялась від усієї іншої роботи Офісу непрозорістю. «Історії злочинів, які Денісова з дочкою озвучували публічно, правоохоронцям ніхто не передавав. Як і контакти жертв. Про це УП сказали одразу три джерела: в правоохоронних органах, Офісі омбудсмена та керівництві «Слуги народу». Коли підлеглі Денісової намагалися порушити це питання й зрозуміти причину дивної поведінки своєї керівниці, то, за словами джерела УП, лише чули від неї: «Ми працюємо на інформаційному фронті»», – пише УП.

Серед заяв Денісової було чимало історій про зґвалтування дітей, однак ювенальні прокурори не змогли знайти їм підтвердження.

«Щоб з’ясувати, звідки Денісова черпає свої історії, прокурори викликали її на допит як свідка. Та в кабінеті правоохоронців посадовиця була небагатослівною. Вона так і не змогла назвати джерело своїх даних. Уже пізніше, на другому допиті, буквально напередодні звільнення, Денісова таки визнала, що про все дізнавалася від дочки. А чи говорила з іншими психологами гарячої лінії – пригадати не змогла», – зазначає видання.

Олександру Квітко також кілька разів викликали на допит. За даними УП, психолог запевняла, що за півтора місяці її гаряча лінія прийняла близько 1040 дзвінків. Із них 450 стосувались зґвалтування дітей.

«Однак коли прокурори взяли офіційну виписку, то виявилось, що за весь час на телефон надійшло лише 92 дзвінки. Не змогла Квітко повідомити і жодних деталей: хто їй дзвонив, до яких лікарів вона направляла жертв. Нічого, що вказало би на те, що ці жертви дійсно існували. Зате психолог сказала, що своїй матері історії передавала «за чаюванням». За словами джерела УП, уже після допиту сама Денісова повторила прокурорам ту ж мантру, яку чули від неї підлеглі. Коли камера вимкнулась, вона пояснила: розповідала ці моторошні історії, бо хоче перемоги для України», – пише Лукашова.

УП не змогла отримати позицію Денісової та Квітко, яким передали прохання про коментар через помічницю ексомбудсмена. Денісова спершу пообіцяла допомогти, а потім – перестала відповідати.  Квітко сказала, що не дає коментарів через слідчі дії.

«Історію Денісової не вдасться і немає потреби замовчувати. Нехай вона стане чітким знаком: Україна воює на стороні правди. Нам не потрібно ще більше демонізувати росіян. Вони й самі впоралися з цією задачею», – наголошує видання.

Як повідомлялось, 31 травня Верховна Рада проголосувала за звільнення Людмили Денісової із посади Уповноваженого ВР з прав людини.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках:

YouTubeFacebook, TelegramTwitter