Зеленський: Погано, що МАГАТЕ не закликала демілітаризувати Запорізьку АЕС

Президент України Володимир Зеленський заявив, що МАГАТЕ не закликало до демілітаризації Запорізької атомної електростанції, хоч це було основним предметом домовленостей.

Про це він сказав у відеозверненні.

За його словами, Україна зробила все, щоби поїздка місії МАГАТЕ на захоплену росіянами Запорізьку АЕС відбулася, проте окупанти намагаються перетворити інспекцію на «безглузду екскурсію станцією».

Він зазначив, що під час зустрічі з головою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі у Києві вони домовилися про те, що місію супроводжуватимуть українські журналісти та представники міжнародних ЗМІ.

«На жаль, цього не зроблено. Хоча обіцяно. На жаль, окупанти не пустили журналістів, але організували масовку своїх пропагандистів. На жаль, представники МАГАТЕ не захистили представників незалежних ЗМІ», – сказав президент.

Зеленський висловив сподівання на об’єктивні висновки місії МАГАТЕ після візиту на станцію та заявив, що головним завданням є її повна демілітаризація.

«Саме це – мета українських та міжнародних зусиль. І погано, що ми поки не почули відповідних закликів від МАГАТЕ. Хоча й говорили про це з паном Гроссі на нашій зустрічі в Києві. Це був ключовий пункт наших домовленостей: демілітаризація та повний контроль з боку наших атомників», – резюмував він.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) має намір залишити своїх представників на території Запорізької атомної електростанції, куди вони прибули 1 вересня.

Як повідомляє НАЕК «Енергоатом», станом на 18:00 1 вересня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі залишив Запорізьку АЕС. Разом з ним зі станції поїхали більшість членів делегації.

«Наразі на ЗАЕС залишились 5 представників місії МАГАТЕ, які розвантажують привезене ними обладнання та продовжать роботу на станції. Очікується, що вони перебуватимуть на Запорізький АЕС до 3 вересня», – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялось, вранці 31 серпня Місія МАГАТЕ вирушила з Києва до захопленої військами рф Запорізької АЕС, аби оглянути ситуацію та встановити постійне представництво. Її очолює генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі та ще 13 експертів із переважно нейтральних країн. У ній немає експертів із США та Британії.

Зранку 1 вересня російські окупанти обстріляли місто Енергодар та територію Запорізької атомної електростанції. Внаслідок обстрілу відключився 5-й енергоблок АЕС.

4 березня 2022 року окупанти захопили Енергодар та ЗАЕС поряд із містом. Це найбільша за розмірами АЕС у Європі та третя – у світі. Вона працює в об’єднаній енергосистемі України трьома із шести блоків. 21 липня Енергоатом повідомив, що окупанти завели важку техніку до машинної зали енергоблоку. Російська окупаційна влада обмежує присутність українських співробітників на станції. Російські військові майже щодня обстрілюють майданчик захопленої ними ЗАЕС, а сама станція замінована.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент рф Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine