Головному поліцаю окупованої Херсонщини Володимиру Ліпандіну повідомили про підозру в перешкоджанні Євромайдану в Черкасах

Новини
Володимир Ліпандін, 06.09.2022 Фото: mvs.gov.ua

Офіс генерального прокурора України 6 березня повідомив про підозру головному поліцаю окупованої Херсонщини Володимиру Ліпандіну в перешкоджанні Євромайдану в Черкасах і незаконних переслідуваннях його учасників на початку 2014 року. За це йому загрожує від п’яти до десяти років позбавлення волі.

Документ опублікований на офіційному сайті Офісу генерального прокурора України, передає Центр журналістських розслідувань.

Під час Євромайдану Володимир Ліпандін очолював управління МВС України в Черкаській області. За висновками слідства, йому надійшла вказівка від тодішніх вищих посадових осіб держави влаштувати незаконні затримання учасників мітингу на Соборній площі в Черкасах 23 січня 2014 року. Тоді ж там стався штурм Черкаської облдержадміністрації, спровокований вбивствами мітингувальників у Києві та прийняттям з грубим порушенням законодавчих процедур Верховною Радою України пакету диктаторських «законів 16 січня». 

«Ліпандін, усвідомлюючи незаконність отриманої вказівки, бажаючи догодити керівництву МВС України, вирішив перешкодити проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, [організував] незаконні затримання з застосуванням фізичної сили і притягнення завідомо невинних до кримінальної відповідальності», – йдеться в документі.

Разом із представниками прокуратури Черкаської області та іншими невстановленими особами Володимир Ліпандін розробив спільний алгоритм дій, щоб із застосуванням надмірної фізичної сили незаконно затримати велику кількість осіб як підозрюваних у масових заворушеннях. До його реалізації залучили суддів. 

У повідомленні про підозру вказано, що за наказом Ліпандіна біля Черкаської ОДА затримали 26 людей: їх побили і закрутили руки за спину. Невдовзі їх доставили до приміщення ОДА, там кинули обличчям на підлогу і продовжили бити, обливаючи холодною водою з пожежних рукавів. Ліпандін особисто спостерігав за діями своїх підлеглих і контролював поміщення незаконно затриманих людей до автозаків і їх доставку до відділів міліції. 

Загалом протягом трьох годин 23-24 січня 2014 року підлеглі Ліпандіна незаконно затримали 44 людини, з яких 38 помістили під варту. Кримінальні справи проти них закрили лише в 2017 році. 

Також Ліпандіну повідомили про підозру в репресіях проти руху «Автомайдан», учасники якого мали приїхати до Черкас з Києва, аби вимагати звільнення незаконно затриманих 23-24 січня 2014 року осіб. Для цього Ліпандін незаконно використав працівників батальйону міліції особливого призначення «Беркут» ГУМВС України в Луганській області. Під час незаконного затримання «автомайданівців» постраждало 13 людей.

Загалом Ліпандіну за цими епізодами повідомили про підозру за цілою низкою статей Кримінального кодексу України. Йому загрожує від п’яти до десяти років позбавлення волі. 

Як повідомляв ЦЖР, після свого звільнення з органів МВС Володимир Ліпандін втік до окупованого Криму і 24 червня 2014 року був оголошений у розшук Службою безпеки України. Навесні 2022 року росіяни оголосили його головним поліцаєм окупованої Херсонщини.

Наприкінці 2022 року його ж колеги по «поліції» окупованої Херсонської області звинуватили Ліпандіна в їхньому викраденні, тортурах та ув’язненні в секретну в’язницю у підвалі.

Детальніше про тих, хто вже приєднався до російських загарбників, допомагає їм роззброювати цивільне населення окупованих міст та проводити фільтраційні заходи — у матеріалі «Поліцаї» на захопленій території півдня України».