У СІЗО №2 в Сімферополі викрадених українців утримують у повній ізоляції від зовнішнього світу – правозахисниця Анастасія Пантєлєєва

Новини
Анастасія Пантелєєва, журналістка, аналітикиня МІПЛ

У сімферопольському слідчому ізоляторі №2, який ФСБ Росії перетворила на свою таємну тюрму, викрадених на окупованому півдні і в Криму українців утримують у повній ізоляції від зовнішнього світу. 

Про це в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань розповіла Анастасія Пантєлєєва, документаторка Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) .

Правозахисники відслідкували «маршрут», за яким викрадених українців доставляють до слідчого ізолятора з окупованих територій Херсонської і Запорізької областей. В’язнів перевозять до управління ФСБ в Сімферополі, де у підвальному приміщенні утримують протягом одного-двох тижнів. Звідти переводять у СІЗО № 2. Цей процес спецслужбісти  називають «прийомкой».

«Колишні в’язні описують цей процес як дуже жорсткий, під час якого конвоїри можуть бити ув’язнених за запитання чи інші дії, які їм не сподобаються. Їх перевозять у незручній позі, коли руки за спиною і їх треба піднімати догори, а голову — тримати між колінами. Речі можуть викидати», — розповіла Анастасія Пантєлєєва.

Переважну більшість бранців СІЗО № 2 утримують без відкриття кримінальних справ і жодних офіційних обвинувачень: «Їх утримують інкомунікадо, тобто, вони повністю відірвані від зовнішнього світу: їм не можна передати передачу, їм заборонено бачитися і спілкуватися з рідними або між собою. Там вони заховані від зовнішнього світу».

Українці, яким вдалося звідти вибратися, розповідають, що це будівля зі свіжим ремонтом. В камерах встановлені датчики світла і камери відеоспостереження. На відміну від сімферопольського СІЗО № 1, там нібито краще годують, надають медичну допомогу і виводять на прогулянки.

«Багато людей були схоплені влітку. Відповідно, вони мають тільки літнє взуття і літній одяг. Відмовитися від прогулянок в СІЗО № 2 неможливо. Люди змушені в холодну погоду виходити на прогулянки в літньому вбранні», — повідомила Анастасія Пантєлєєва.

Правозахисникам МІПЛ невідомо про катування в СІЗО № 2. За їхніми даними, зазвичай людей катують перед вивезенням до окупованого Криму. Втім колишні бранці розповідають про побиття. «Там дуже суворий режим і сувора охорона… Умови описують як такі, в яких краще не задавати зайвих питань і нічого не просити. За це можна отримати побиття. Заборонені заняття спортом, заборонено паління», — повідомила правозахисниця.

Нагадаємо:

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter