Держдума РФ ухвалила закон, який прирівнює електронні повістки до звичайних та обмежує права «ухилянтів» від призову

Держдума Росії 11 квітня ухвалила пакет поправок до законів, який передбачає створення єдиного реєстру військовозобов'язаних. Документ юридично прирівнює електронні повістки до паперових і забороняє росіянам, які ухиляються від призову, виїжджати за кордон, брати кредити і продавати нерухомість.

Фото: ТАСС

Поправки були прийняті відразу в другому та третьому читанні, тепер пакет повинна схвалити Рада Федерації і підписати президент РФ Володимир Путін, повідомляє видання Настоящее время.

За словами одного з авторів поправок, голови Комітету Держдуми з оборони Андрія Картаполова, нові правила отримання повісток для явки до військкомату стосуватимуться не лише строковиків, а й усіх військовозобов’язаних у Росії.

Поправки запроваджують нові норми, серед яких, зокрема:

  • електронні оповіщення від військкоматів дублюють традиційні повістки, обидва документи мають рівну юридичну силу;
  • повістка вважатиметься отриманою з моменту розміщення в особистому кабінеті військовозобов’язаного на порталі «Держпослуги»;
  • повістки військовозобов’язаним можна надсилати рекомендованими листами;
  • повістка буде вважатися врученою після закінчення семи днів з дати її розміщення в реєстрі повісток;
  • керівництво компаній зобов’яжуть вручати повістки військовозобов’язаним співробітникам;
  • постановку громадян на військовий облік проводитимуть дистанційно, без їхньої явки у військкомат;
  • Федеральна податкова служба надаватиме дані для ведення військового обліку про зміни актів громадянського стану росіян;
  • відомості про громадян, які не перебувають на військовому обліку, будуть надсилатися до військкоматів у тому числі з використанням порталу «Держпослуги»;
  • відомості про посвідчення водія, ІПН, номер телефону будуть включені до переліку даних для військового обліку.

Всім військовозобов’язаним, які отримали повістки у будь-якому із зазначених у законопроекті видах, забороняється виїзд із Росії. У разі неявки до військкомату після закінчення 20 календарних днів з дня, зазначеного на повістці надсилається попередження через «Держпослуги». При отриманні цього попередження ряд прав громадянина обмежується – наприклад, для нього вводиться заборона на реєстрацію як індивідуального підприємця, заборона на постановку на облік у податковій службі, заборону на продаж нерухомості, отримання кредитів тощо.

Коментуючи прийняті поправки, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що «зміни про єдиний реєстр військовозобов’язаних та електронних повісток не пов’язані з мобілізацією, вони пов’язані з військовим обліком», і додав, що «жодної другої хвилі мобілізації в РФ немає».

Як повідомлялося, 21 вересня 2022 року через брак особового складу російської армії для війни проти України президент РФ Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію в Росії. Російський міністр оборони Сергій Шойгу повідомив, що в рамках часткової мобілізації призовуть 300 тисяч резервістів. За його словами, набір не буде здійснено у рамках разової акції. Мобілізація торкнеться 1,1% загального мобілізаційного ресурсу. У «сьомому пункті» указу Путіна про мобілізацію йдеться про те, що Міноборони РФ дозволяє призвати на військову службу не 300 тисяч резервістів, а 1 млн.

За інформацією ГУР Міноборони України, Росія намагається створити збройні сили чисельністю 2 мільйони осіб. Також в РФ активно нарощуються можливості із забезпечення масової мобілізації студентів вищих навчальних закладів очної форми навчання, яку, ймовірно, буде проведено до 1 квітня – початку весняного призову на строкову службу.

Кремль відмовився від планів подальшого наступу в Україні цієї весни після того, як не зміг досягти значного успіху, і хоче зосередитись на утриманні захоплених територій в очкуванні контрнаступу з боку ЗСУ. Налаштовуючись на тривалу боротьбу, у 2023 році Росія прагне залучити до свого війська 400 тисяч солдатів-контрактників.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine