Держдума РФ ухвалила закон, який прирівнює електронні повістки до звичайних та обмежує права «ухилянтів» від призову

Новини
Фото: ТАСС

Держдума Росії 11 квітня ухвалила пакет поправок до законів, який передбачає створення єдиного реєстру військовозобов’язаних. Документ юридично прирівнює електронні повістки до паперових і забороняє росіянам, які ухиляються від призову, виїжджати за кордон, брати кредити і продавати нерухомість.

Поправки були прийняті відразу в другому та третьому читанні, тепер пакет повинна схвалити Рада Федерації і підписати президент РФ Володимир Путін, повідомляє видання Настоящее время.

За словами одного з авторів поправок, голови Комітету Держдуми з оборони Андрія Картаполова, нові правила отримання повісток для явки до військкомату стосуватимуться не лише строковиків, а й усіх військовозобов’язаних у Росії.

Поправки запроваджують нові норми, серед яких, зокрема:

  • електронні оповіщення від військкоматів дублюють традиційні повістки, обидва документи мають рівну юридичну силу;
  • повістка вважатиметься отриманою з моменту розміщення в особистому кабінеті військовозобов’язаного на порталі «Держпослуги»;
  • повістки військовозобов’язаним можна надсилати рекомендованими листами;
  • повістка буде вважатися врученою після закінчення семи днів з дати її розміщення в реєстрі повісток;
  • керівництво компаній зобов’яжуть вручати повістки військовозобов’язаним співробітникам;
  • постановку громадян на військовий облік проводитимуть дистанційно, без їхньої явки у військкомат;
  • Федеральна податкова служба надаватиме дані для ведення військового обліку про зміни актів громадянського стану росіян;
  • відомості про громадян, які не перебувають на військовому обліку, будуть надсилатися до військкоматів у тому числі з використанням порталу «Держпослуги»;
  • відомості про посвідчення водія, ІПН, номер телефону будуть включені до переліку даних для військового обліку.

Всім військовозобов’язаним, які отримали повістки у будь-якому із зазначених у законопроекті видах, забороняється виїзд із Росії. У разі неявки до військкомату після закінчення 20 календарних днів з дня, зазначеного на повістці надсилається попередження через «Держпослуги». При отриманні цього попередження ряд прав громадянина обмежується – наприклад, для нього вводиться заборона на реєстрацію як індивідуального підприємця, заборона на постановку на облік у податковій службі, заборону на продаж нерухомості, отримання кредитів тощо.

Коментуючи прийняті поправки, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що «зміни про єдиний реєстр військовозобов’язаних та електронних повісток не пов’язані з мобілізацією, вони пов’язані з військовим обліком», і додав, що «жодної другої хвилі мобілізації в РФ немає».

Як повідомлялося, 21 вересня 2022 року через брак особового складу російської армії для війни проти України президент РФ Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію в Росії. Російський міністр оборони Сергій Шойгу повідомив, що в рамках часткової мобілізації призовуть 300 тисяч резервістів. За його словами, набір не буде здійснено у рамках разової акції. Мобілізація торкнеться 1,1% загального мобілізаційного ресурсу. У «сьомому пункті» указу Путіна про мобілізацію йдеться про те, що Міноборони РФ дозволяє призвати на військову службу не 300 тисяч резервістів, а 1 млн.

За інформацією ГУР Міноборони України, Росія намагається створити збройні сили чисельністю 2 мільйони осіб. Також в РФ активно нарощуються можливості із забезпечення масової мобілізації студентів вищих навчальних закладів очної форми навчання, яку, ймовірно, буде проведено до 1 квітня – початку весняного призову на строкову службу.

Кремль відмовився від планів подальшого наступу в Україні цієї весни після того, як не зміг досягти значного успіху, і хоче зосередитись на утриманні захоплених територій в очкуванні контрнаступу з боку ЗСУ. Налаштовуючись на тривалу боротьбу, у 2023 році Росія прагне залучити до свого війська 400 тисяч солдатів-контрактників.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.