Російські окупанти рвуть українські паспорти жителів Херсонщини та погрожують їм депортаціями і конфіскацією майна

Новини
Робота «мобільної бригади» з видачі паспортів РФ на окупованій Мелітопольщині. Фото: скрін з відео окупаційного тг-каналу

Російські загарбники почали рвати українські паспорти мешканців Великолепетиської громади Каховського району на окупованій Херсонщині і відмовляти їх власникам у медичній допомозі. Всім, хто не подасть заяву на оформлення російських документів протягом 90 днів погрожують депортаціями і конфіскацією майна.

Центру журналістських розслідувань про це розповіли мешканці Великолепетиської територіальної громади.

За їхніми словами, з минулого тижня російські окупанти значно посилили перевірку документів на своїх блокпостах і почали знущатися над власниками українських паспортів. 

«Найбільш жорстокі окупанти на блокпосту, який стоїть  на дорозі до нашої лікарні. Тих, хто не може показати російський паспорт вони не пропускають до лікаря. Окупанти почали відбирати українські паспорти і на очах у інших людей виривати першу сторінку і навіть розривати їх навпіл. Вони попереджують, що будуть забирати «на підвал» тих, хто не матиме російських документів. Тим, хто не подасть заяву на їх оформлення протягом 90 днів, погрожують депортаціями і конфіскацією майна. Люди дуже налякані», – розповіли ЦЖР мешканці Великолепетиської громади.

Через такі дії загарбників місцеві почали звертатися за російськими паспортами до тимчасового «паспортного столу», відкритого у захопленому приміщенні місцевого відділення «ПриватБанку». Росіяни попереджають, що вже за два тижні для оформлення паспортів з Великої Лепетихи доведеться їхати до Генічеська. Можливо, таким чином вони намагаються заохотити людей звертатися за аусвайсами якомога швидше.

Подача заявок на російські документи є платною: окупанти вимагають 300 рублів за фотографування і необхідні ксерокопії. Також вони фіксують на відео процес видачі паспортів, вимагаючи від людей співати російський гімн або зачитувати текст «присяги громадянина РФ». 

«Російські окупанти попервах до місцевих ставилися більш-менш ввічливо, а останнім часом просто озвіріли. З кожним днем їх у Великій Лепетисі стає все більше, їх підвозять сюди ледь не кожного дня. Остання «партія» орків розселилася в спорожнілих житлових будинках і почала обхід по селищу, перевіряючи телефони і відбираючи у людей українські сім-картки», – додали джерела ЦЖР.

Як повідомляв ЦЖР, російські загарбники на Запоріжжі теж прискорюють темпи паспортизації населення: відкривають нові відділи так званої міграційної служби, влаштовують виїзні прийоми та організували роботу мобільних груп, які можуть прийняти документи для отримання російського паспорта прямо вдома у мешканців. А тим мешканцям, які все ще не отримали паспорт, погрожують.

Президент РФ Володимир Путін затвердив «порядок проживання в РФ» для українців з тимчасово окупованих теріторий Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей України. Цей порядок передбачає «депортацію з Росії» громадян України, які до 1 липня 2024 року відмовляться набувати російського громадянства.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter