«Тиха депортація»: скільки мешканців ТОТ росіяни вивезли до Бердянська за тиждень

Окупанти оголосили про масштабне «переміщення» мешканців прифронтових районів Запорізької області до Бердянська 5 травня. Перші три доби активно висвітлювалися російською пропагандою, але з 9 травня інформації стало помітно менше і наразі не має навіть приблизних даних, скільки українців “евакуйовано” в межах тимчасово окупованих територій, або до Росії. 

Бердянськ

Черга евакуаційних автобусів, які вночі прибули до Бердянська, 06.05.2023 р., скриншот відео пропагандистів

Про це свідчить моніторинг “тихої депортації” Центру журналістських розслідувань.

Активна фаза примусової “евакуації” почалася вже наступного дня після оголошення, з  6 травня каравани автобусів почали цілодобово курсувати між населеними пунктами на Півночі окупованої Запорізької області і Бердянськом. Керівники окупаційної влади регіону заявляли, що загальна кількість людей, які потребують “переміщення” сягає 70 тис. осіб.

Балицький

Гауляйтер Є.Балицький під наглядом озброєного охоронця спілкується з “переміщеними” в ДОЦ “Райський куточок” па Бердянській косі, 07.05.2023 р., скриншот відео пропагандистів

Станом на ранок 9 травня окупанти депортували близько 3 тисяч людей, з яких тисяча – діти. Такі дані напередодні ввечері озвучував у прямому ефірі гауляйтер Запорізької обл. Є.Балицький. 

13 травня пропагандистські ресурси з посиланням на так званого голову “адміністрації” Бердянська Олександра Сауленка повідомили , що у місті  працюють 18 пунктів тимчасового розміщення  мешканців прифронтових територій Запорізької області

За словами колаборанта, у цих пунктах розселено понад 800 дітей  і більше 1300 дорослих “евакуйованих”. 

Пропагандистське видання “РИА Новости” ще 11 травня переконувало, що за 4 дні до Бердянська з прифронтових районів виїхали вже 12 тисяч мешканців окупованої Запорізької області. Як повідомляв ЦЖР, вже з Бердянська росіяни вивезли 660 українських дітей до таборів Криму і Краснодарського краю. 

Така плутанина із цифрами має своє пояснення – в тіні так званої “евакуації” російські окупаційні війська проводять ротацію, маскуючись під цивільне населення, пояснив військовий аналітик Ігаль Левін. 

«Переодягнувши військових у цивільний одяг, можна вивезти одних та завезти інших. Щоб розвідка України, яка спостерігає за цим процесом, не могла точно порахувати: два батальйони вивезли чи два батальйони завезли, перекинули з міста до міста тисячу цивільних, а чи дійсно це були цивільні?», – сказав аналітик в ефірі програми “Питання національної безпеки”

Про інші приховані ризики великого “переміщення”, дивіться блог Центру журналістських розслідувань.  

 

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine