Каховська ГЕС підірвана російськими окупантами, вода почала затоплювати все: що відбувається (оновлюється)

Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затоплює населенні пункти, розташовані нижче неї. Українська влада розпочала евакуацію населення правобережної Херсонщини та закликає населення окупованих районів області, прилеглих до Дніпра, залишити небезпечну територію. Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. Центр журналістських розслідувань веде хроніку події. Новина оновлюється.

Каховська ГЕС Каховская ГЄС

Каховська ГЕС після підриву військами РФ 6.06.2023 року Фото: колаж ЦЖР

19:57 Зеленський на пресконференції з нагоди Дня журналіста: Наслідки підриву росіянами греблі Каховської ГЕС будуть зрозумілі після того, як почне сходити вода.

«Нам зрозуміло, що буде затоплено від 35 до 70 населених пунктів. Ми розуміємо, що будуть великі проблеми щодо підвозу питної води. Будуть великі проблеми з питною водою навіть там, де не затоплено. В усьому регіоні: в Дніпропетровському, Запорізькому і Херсонському авжеж.

Наслідки трагедії будуть зрозумілі десь за тиждень. Простою мовою, коли піде вода. Буде зрозуміло, що там залишилося, що буде далі».

Зеленський розповів, що на випадок підриву дамби були розроблені плани у спеціальних служб. Також він сказав, що Україна мала інформацію про замінування росіянами дамби у 2022 році.

«Інформація дійсно (про замінування дамби – ред.) була від нашої розвідки. А від нашої розвідки ми потім ділилися інформацією із нашими партнерами. І всі розуміли, що Російська федерація разом з тими, чи іншими колаборантами замінували дамбу ще минулого року. Така у нас була інформація. Ми розуміємо, що ми цього не контролюємо і якщо це заміновано, то може бути момент, коли станеться вибух».

17:24 Науковці зможуть сформулювати висновок про вплив підриву Каховської ГЕС на довкілля тільки після того, як спаде вода.

«Сьогодні увага всіх нас прикута до пошкодження греблі Каховської ГЕС. Очевидно, що ці події призведуть до наслідків для довкілля: якісь території будуть затоплені, у деяких місцях дно водосховища буде оголено. Утім, проаналізувати ситуацію та зробити висновки про наслідки для довкілля ми зможемо не раніше, ніж спаде затоплення. Після того науковці нашої Групи обов’язково сформулюють розгорнутий висновок про вплив на довкілля. Наразі оцінити ситуацію неможливо», – Українська природоохоронна група (UNCG).

15:53 Зеленський: Внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС під водою опинились 80 міст і сіл.

«На жаль, уже понад рік Росія контролює і цю дамбу, і всю Каховську гідроелектростанцію. І підірвати її якось ззовні, обстрілами фізично нереально. Вона була замінована. Замінована саме російськими окупантами. І підірвана ними. І це ще раз демонструє, із яким цинізмом Росія ставиться до людей, чию землю захопила, та що насправді Росія несе Європі та світу», – сказав глава держави.

15:28 Так званий «глава» Криму, колаборант Сергій Аксенов: Підрив Каховської ГЕС може мати негативні наслідки для півострова, оскільки Північно-Кримський канал, ймовірно, буде міліти.

«З приводу ситуації, пов’язаної з підривом Каховської ГЕС. Загрози підтоплення в Криму немає. Однак є ризик, що Північно-Кримський канал буде міліти».

Деталі: Водночас він запевняє, що наразі запаси води в каналі − близько 40 мільйонів кубометрів, а водосховища, з наповненням яких раніше були проблеми, зараз нібито наповнені на близько 80%.

«Питної води більш ніж достатньо. Проводяться роботи з мінімізації втрат води в каналі. Найближчими днями буде зрозуміла динаміка і можливі ризики», − запевняє колаборант.

Своєю чергою голова Укргідроенерго Ігор Сирота впевнений, що Кримський канал залишиться без води, і відповідно в тимчасово окупованому Криму будуть проблеми з водопостачанням.

Він додав, що після деокупації Херсонщини та Криму Україні доведеться вирішувати це питання, і «вирішувати дуже швидко».

14:47 Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що Україна не має жодного відношення до підриву Каховської ГЕС, а заяви Росії про нібито причетність до цього нашої держави назвав нісенітницями.

«Вони (росіяни – ред.) захлинаються від злоби, що вони не можуть вирішити питання військовим шляхом. І тому зараз вигадують різні нісенітниці, які не мають ніякого підтвердження. По-перше, вона (Каховська ГЕС – ред.) була повністю під контролем ще з березня, на жаль, минулого року російських окупантів, російських терористів. Там не було жодного нашого військового або наших представників, тому про що волає ця людина (речник президента РФ Дмитро Пєсков – ред.), мені складно сказати. Але я вже звик, коли цей чоловік з вусами починає щось розповідати, якісь нісенітниці для того, щоб виправдати ту агресію, яку вони здійснюють по відношенню до нашої країни. Нам було відомо, що у вересні – жовтні минулого року було зроблено так звані закладки. І саме зараз вони вирішили їх використати для того, щоб запобігти нашому контрнаступу, про який зі зрозумілих причин на сьогодні каже увесь світ. Тільки єдине, про що ми можемо говорити – ми до цього не маємо ніякого відношення, що б там на Кремлі не розповідали», – сказав у ефірі телемарафону “Єдині новини”, пише Укрінформ.

Старший науковий співробітник кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрно-економічного університету Євген Коржов розповів про ймовірні загрози для екосистеми через підрив військами РФ дамби Каховської ГЕС. У коментарі «Суспільному» науковець зазначив, що площа затоплення становитиме близько 100 квадратних кілометрів: від Нової Каховки до Кізомису.

«Однак за попередніми розрахунками максимальний рівень води підніметься на 1,6 метра у верхніх частинах пониззя Дніпра (Нова Каховка, Дніпряни, до селища Львового). Нижче рівень буде підійматися до метра висоти від теперішнього нині і далі буде пів метра до 0,3 в районі Кізомиса. Для пониззя Дніпра така ситуація не є небезпечною, оскільки підняття рівня буде короткочасним, не більше як тиждень. І які наслідки: вода з Каховського водосховища промиє усі низинні ділянки прибережних смуг пониззя Дніпра і потече собі далі», — повідомив Коржов.

Науковець також наголосив, що осушування водосховища матиме негативні наслідки для екології: «Осушення саме Каховського водосховища, оголення багатолітніх мулових накопичень і всієї флори, фауни, що там міститься, призведе до зараження води, падіння рівня Каховського водосховища нижче відмітки 12,7 метра Балтійської системи».

Керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк на брифінгу: Через підрив росіянами дамби Каховської ГЕС на правому березі Херсонської області критичного стану не зафіксовано, лівий берег наразі постраждав набагато більше.

«На правому березі критичних станів фактично не зафіксовано в тих населених пунктах, де йде підйом води. Зокрема, і обласний центр критично не постраждав, є підтоплення деяких мікрорайонів, житлових секторів і вулиць. Але тим не менше евакуацію організовано, оскільки рівень води продовжує підвищуватися, і за попередніми оцінками фахівців, критичного рівня вода досягне десь приблизно о 13:00. Ситуація відстежується, всі служби на місцях працюють».

За даними ДСНС, станом на 13:00, силами рятувальників, Нацполіції та волонтерів евакуйовано близько 1000 осіб.

Говорячи про ситуацію на лівому березі, Гуменюк зазначила, що країна-агресор «заглушила» зв’язок, щоб люди не мали можливості отримати компетентні рекомендації та мати зв’язок із підконтрольною Україні територією.

Вона додала, що через підвищення рівня води посилилася мінна небезпека на воді, а також порадила місцевим жителям не намагатися самостійно евакуюватися.

14:35 А ось реакція Кремля. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що греблю Каховської гідроелектростанції «підірвала українська сторона».

«Ми можемо вже зараз однозначно заявити, що йдеться про навмисну диверсію української сторони. Ця диверсія потенційно може спричинити дуже важкі наслідки для кількох десятків тисяч жителів регіону, екологічні наслідки, наслідки іншого характеру, які ще тільки належить встановити».

Пєсков заявив, що Україна «переслідувала мету – позбавити Крим води». Він також відкинув звинувачення на адресу російських військових.

«Падає рівень води у водосховищі. І відповідно скорочується подача в канал, різко скорочується. Судячи з усього, пов’язана диверсія і з тим, що почавши 2 дні тому великомасштабні наступальні дії, зараз українські збройні сили не досягають поставлених цілей. Ці наступальні дії захлинаються».

Схеми опублікували фото зі супутника, як виглядала 4 червня Каховська ГЕС і сьогодні, після підриву росіянами.

Повідомлення російських окупантів:

«Влада Херсонської області оголосила про підготовку евакуації населення у зв’язку з раптовим підвищенням рівня води

«Увага: мешканцям Новокаховського, Голопристанського та Олешкінського округів необхідно зібрати особисті речі, документи, взяти продукти харчування на 3 дні та питну воду. Перш ніж залишити свої житлові будинки, слід відключити газ та воду».

Як проходить евакуація біля Каховської ГЕС, дані МВС.

Для ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС із Києва направлена мобільно-оперативна група фахівців, задіяно 718 поліцейських.

До мобільно-оперативної групи входять фахівці ДСНС, техніку підвищеної прохідності та залучено додаткові сили і засоби: човни, болотоходи «Богун», плаваючі транспортери, генератори, мобільні очисні станції та транспортні засоби для підвозу питної води.

Зокрема до ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС задіяно 718 поліцейських, які надають допомогу в проведенні евакуації.

Поліцейські продовжують допомагати у відселенні громадян з небезпечних для проживання місць, убезпечують маршрути евакуації та порядок у місцях масового перебування громадян на евакуаційних пунктах і в районах розміщення евакуйованих.

В.о. керівника Нацполу Іван Вигівський зазначає, що на випадок погіршення ситуації вже підготовлений резерв поліцейських.

На картах Google з’явилися позначки знищеної греблі Каховської ГЕС.

Каховська ГЕС карти

13:09 Сайт президента: Через руйнацію Каховської гідроелектростанції у річку Дніпро потрапили щонайменше 150 тонн машинного мастила і може потрапити ще понад 300 тонн, а в зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів.

Президент України Володимир Зеленський провів екстрене засідання Ради національної безпеки й оборони щодо ситуації на Каховській ГЕС.

Членам РНБО розповіли, що близько 02:50 ночі у вівторок ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС, про це негайно поінформували всі надзвичайні служби та військових.

Членів РНБО поінформували, що у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.

У зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів. Жертв серед цивільного населення та військових не зафіксовано.

Дано доручення про евакуацію цивільних із зон ризику та забезпечення питною водою населених пунктів, які залежать від Каховського водосховища.

На Запорізькій АЕС персонал тримає ситуацію під контролем і «має інструменти на випадок будь-якого розвитку подій», запевнили членів РНБО.

Доповідали на засіданні Радбезу міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, генеральний директор «Укргідроенерго» Ігор Сирота, перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олександр Краснолуцький, президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Фото: facebook.com/zelenskiy.official

12:31 У Міністерстві закордонних справ розкритикували ООН за привітання у Twitter з днем російської мови на тлі теракту, який здійснила Росія, підірвавши Каховську ГЕС, і відсутності реакції ООН на цю диверсію.

«Російське командування російською мовою віддає наказ підірвати Каховську дамбу. Який день в ООН для святкування російської мови! Твіти ООН про культурне розмаїття ігнорують найбільшу катастрофу в Європі за десятиліття, спричинену виключно Росією. Навіщо мовчати?» – йдеться у Twitter речника МЗС Олега Ніколенко.

У Twitter ООН відсутня реакція на підрив Каховської ГЕС.

На тлі підриву 6 червня російськими окупантами Каховської ГЕС й техногенної катастрофи в Україні Організація Об’єднаних Націй у Twitter привітала з Днем російської мови.
 

12:26 Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у телеефірі: За попередньою інформацією, Каховську гідроелектростанцію підірвала 205-та мотострілецька бригада збройних сил РФ.

«Наша розвідка вже дає дані про те, хто це зробив із російських військових частин – 205 мотострілецька».

Подоляк нагадав, що згідно з Женевською конвенцією підрив ГЕС – це безсумнівне використання невибіркової зброї масового ураження.

12:25 Підрив Каховської ГЕС не вплинув на стабільність роботи енергосистеми. ПрАТ «Укргідроенерго» і НЕК «Укренерго» контролюють ситуацію та проводять оцінку ризиків.

«Гідроелектростанція з перших днів агресії окупована і була замінована росіянами, з нею втрачено технологічний зв’язок, видача потужності на підконтрольну територію України з неї не здійснювалася», – йдеться у повідомленні.

Інформація з російських телеграм-каналів:

12:21 Україна закликала світ засудити російський теракт на Каховській ГЕС.

Міністерство закордонних справ України закликало міжнародну спільноту рішуче засудити російський теракт на Каховській ГЕС і наголосило, що Росія має відшкодувати всі наслідки свого злочину як для людей, так і для інфраструктури та довкілля.

Глава МЗС Чехії Ліпавський: Підрив Каховської ГЕС росіянами прирівнюється до застосування зброї масового знищення.

«Росія продовжує розширювати межі своєї агресії. Атака на дамбу в Новій Каховці над житловими кварталами прирівнюється до застосування зброї масового знищення проти цивільного населення. Ця жорстокість буде засуджена і покарана!» – наголосив він.

Мешканці Херсонщини, врятуйте своїх улюбленців від підтоплення, — офіційне звернення від МВС.

Не залишайте тварин на ланцюгах чи у вольєрах/клітках. Будьте людьми.

12:04 Президент Зеленський:

«Провів термінове засідання РНБО.

Цієї ночі о 02:50 російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення близько 80 населених пунктів.

Доручено провести евакуацію з районів ризику та забезпечити питною водою всі міста й села, які забезпечувалися водою з Каховського водосховища.

Робимо все, щоб врятувати людей. Задіяні всі служби, військові, Уряд, Офіс.

На засіданні РНБО погоджено комплекс міжнародних і безпекових заходів, щоб притягти Росію до відповідальності за цей теракт. До жорсткої відповідальності».

Фото: facebook.com/zelenskiy.official

Фото: facebook.com/zelenskiy.official

Як евакуюватися і що робити при загрозі підтоплення. Інструкція ДСНС

МАГАТЕ не бачить безпосередньої загрози Запорізькій АЕС через підрив Каховської ГЕС.

Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у вівторок, що його експерти «уважно стежать за ситуацією» і що на Запорізькій атомній електростанції немає «безпосереднього ризику для ядерної безпеки» після руйнування Каховської ГЕС.

«МАГАТЕ в курсі повідомлень про руйнування на українській Каховській греблі; експерти МАГАТЕ на Запорізькій АЕС уважно стежать за ситуацією; безпосередньої загрози ядерній безпеці на станції немає», – йдеться у повідомленні.

У Держприкордонслужбі оприлюднили відео, де можна побачити, що майже вся Каховська ГЕС опинилась під водою.

«Майже вся Каховська ГЕС зараз під водою», – йдеться у повідомленні.

11:35 Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що підрив російськими окупантами Каховської ГЕС в ніч проти 6 червня спричинив, ймовірно, найбільшу техногенну катастрофу у Європі за останні десятиліття.

«Єдиний спосіб зупинити Росію, найбільшого терориста 21 століття, — це вигнати її з України», — написав він.

11:28 Департамент комунікацій Нацполіції: Поки українські правоохоронці та рятувальники намагаються рятувати місцевих мешканців, росіяни продовжують обстрілювати Херсон.

«Двоє херсонських поліцейських отримали осколкові поранення під час здійснення евакуаційних заходів у місті. Оголошена евакуація, людей вивозять. А росіяни накривають артилерією. Росія – країна-терорист. Без сумніву», – йдеться у повідомленні.

11:25 Секретар РНБО Олексій Данілов: Коротко про результати засідання Ставки: ніщо і ніхто, жоден росіянин не зупинить звільнення України, час якого настав

Окупаційні паблики пишуть, що у Новій Каховці почалися детонації мін. «Зараз розмиє усі наші мінні поля».

11:16 Збройні сили України запевняють, що підрив росіянами Каховської ГЕС не завадить Силам оборони і далі звільняти окуповані території.

«Україна забезпечена всіма необхідними плавзасобами та понтонно мостовими переправами для форсування водних перешкод. Підступні дії противника, які створюють соціальну та економічну кризу, не зупинять Сили оборони України, які готові звільнити окуповані території України».

В управлінні зазначили, що військове РФ знищило дамбу через «свій страх перед українською армією» і через «успіхи Сил оборони України у здійсненні наступальних дій».

Ще одне відео наслідків вибуху.

11:11 Перевантажувальний термінал компанії «Нібулон» (філія Козацька), що розташований на території селища Козацьке Херсонської області, опинився під водою внаслідок руйнування греблі Каховської гідроелектростанції. Про це свідчать кадри, опубліковані у соціальних мережах. Термінал був введений в експлуатацію у 2012 році.

Нібулон

Об’єм зберігання зерна на перевантажувальному терміналі в Козацькому становив 76 000 тонн, добова потужність сушарок – 3 000 тонн, добова потужність із відвантаження на водний транспорт – 10 000 тонн, силоси вологого зерна мали місткість 250 тонн кожен.

11:04 Головне управління розвідки: Підрив росіянами Каховської гідроелектростанції – це теракт та воєнний злочин. Факт руйнування ГЕС стане доказом у міжнародному трибуналі проти РФ.

«6 червня 2023 року близько 2.30 ночі російські окупанти здійснили підрив греблі Каховського водосховища. Цей терористичний акт створив смертельну небезпеку для українських громадян у населених пунктах по обидва береги Дніпра нижче Каховського водосховища. Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України і зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону», – додали в ГУР.

Там також підкреслили, що підрив ГЕС посилює не лише екологічну загрозу, але і ядерну Адже рівень води у прудах-охолоджувачах Запорізької атомної електростанції залежить від наповненості Дніпра.

У ГУР також нагадали, що повідомляло про замінування ГЕС одразу після її захоплення росіянами. При чому у квітні минулого року росіяни додатково замінували шлюзи та опори дамби. На самій же греблі ворог встановив вантажівки з вибухівкою.

«Цей терористичний акт є ознакою паніки путінського режиму та намаганням ускладнити дії українських Сил Безпеки та Оборони. Він стане вагомим доказом на міжнародному трибуналі, який безсумнівно очікує на кожного причетного до здійснення воєнних злочинів на території України», – додали в ГУР.

11:00 Очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін, начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко:

«Вісім населених пунктів та один мікрорайон Херсона затоплені повністю або частково у результаті підриву Каховської ГЕС російськими окупантами.

Станом на 7:30 повністю або частково затоплені такі населені пункти: Тягинка, Львове, Одрадокам’янка − це Бериславський район, Іванівка, Микільське, Токарівка, Понятівка, Білозерка, мікрорайон Острів міста Херсона − це Херсонський район».

На даний час організована евакуація мешканців даних населених пунктів автобусами до міста Херсон, далі до міста Миколаїв, а звідти до Хмельницького, Одеси, Кропивницького, Києва та інших міст України.

Голова ОВА заявив, що влада розуміє, що будуть підтоплені ще й інші населені пункти, і готова до цього.

Він додав, що всі старости, голови ОТГ проінформовані, збирають населення у визначених точках збору. У кожній громаді створено окремий штаб, який відповідає за свою територію.

Начальник Херсонської МВА Роман Мрочко повідомив, що на Острові продовжується евакуація з трьох пунктів збору. Він також опублікував фото з Херсона.

Херсон, 6.06.2023 року Фото: investigator.org.ua

Співзасновник Волонтерської ініціативи «Сміливі відновлювати» Віталій Селик припустив, які наслідки несе знищення Каховської ГЕС:

Окупанти підірвали Каховську ГЕС. В кращих традиціях дєдивоєвалі. Зібрав трохи інформації, чим це загрожує і що буде далі.
Це призведе до страшних екологічних, економічних, та техногенних наслідків. А сам воєнний злочин прирівнюється до підриву атомної бомби, чи АЕС.
Ну хоч цього разу підірвали пустою, а не зі своїми солдатами на автодорожній частині, як тоді у 1941 на ДніпроГЕС. Нагадаю, це не сильно вплинуло на темп наступу нацистів.
❓Чим же загрожує нічний вибух?
(Частково цитую Дарса Вільдеранга – посилання в коментарях)
Моделювання найгіршого випадку руйнування росією дамби показує(якщо підірвані всі шлюзи на ширині 200 метрів), що найбільше затоплення відбудеться на лівому (південно-східному) березі річки.
За інформацією гауляйтера Нової Каховки – зруйновано 11 із 28 прольотів греблі. Тобто орієнтовно ширина пробою – 177 метрів.
Хвиля висотою 4 – 5 м вдарить по Антонівському мосту на схід від Херсона після 19 годин. Після цого почнеться підйом води вгору по річці Інгулець, а через 4 – 5 днів – підйом води вгору по річці Буг до Миколаєва.
Декілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені, і коли хвиля дійде до них, це може бути дуже небезпечно і призвести до людських жертв.
Перешийок в кінці затоки за межами дельти Дніпра(Кінбурнська коса) буде сильно затоплений і майже повністю затоплений, хоча це почнеться приблизно через 50 годин після прориву дамби.
За інормацією, Укргідроенерного – за 4 дні водосховище буде спрацьоване – тобто витече вся акамульована вода і залишиться тільки природнє русло Дніпра.
❗️Женевська конвенція
Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції, але росія вже систематично порушує Женевську конвенцію під час своєї незаконної війни в Україні.
Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення і воєнним злочином невибіркової дії, згідно Статті 56 Додаткового протоколу I 1977 року.
🆘 Вторинні наслідки:
❗️Запорізька АЕС
Імовірно відбудеться припинення подачі охолоджувальної води на найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС, яка потребує охолодження навіть для зупинених реакторів.
❗️Північно-Кримський канал
Знову припиниться постачання води до Криму. Просто, постріл собі в ногу. Вони ж довго збиралися там лишатися. Чи ні?
❗️Меліорація Таврії і Каховський канал
Зупиниться постачання води у системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області при чому в основному на окупованих землях. Не ясно, чи відбувається зараз там обробка, але без води вона точно втратить сенс.
Без питної води залишаться багато міст і сіл, які споживають її з Каховського каналу, зокрема окупований Бердянськ.
❗️Заводи
Без достатньої кількості води доведеться зупинити роботу великих промислових підприємств металургійної галузі у Марганці, Нікополі, Покрові.
❗️Екологія – найстрашніше!
Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до мало-передбачуваних екологічних наслідків: загибель великої кілкості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону.
⭕️ З іншого боку відкриється піщане дно і ми отримаємо нову пустелю з усіма кліматичними наслідками, як то зменшення опадів, пилові бурі, підйом температури у регіоні. А відповідно більших ризик посухи на полях центру і півдня України.
🏗 За умови повного звільнення Херсонщини, на відновлення греблі може піти від 1 до 3 років. За інформацією Укргідроенерго станція відновлюенню не підляє. Скоріше за все – мається на увазі, що потрібно буде будувати греблю від фундаменту.
Треба багато часу не тільки на бетонування основної споруди, але і на реконструкцію берегових укріплень і подальше контрольоване наповнення чаші водойми. Це все тривалий процес.
Весь цей час ми будемо пожинати екологічні та технологічні наслідки цього злочину.
👉 Хтось скаже, що можливо було б добре залишити вже як є – тим паче відкриється історичний Великий Луг. Але на жаль природа і економіка України за майже 70 років роботи станції та існування великого водосховища пристосувалися до існування з ГЕС.
Відсутність води у Каховському морі призведе до осушення полів півдня України з подальшим запустеленням. Доведеться закрити Запорізьку АЕС і десятки(якщо не сотні) крупних заводів, які не матимуть достатньої кількості води та електроенергії для виробничих процесів.
Відповідно населення масово виїде з цього регіону через неможливість жити у важких кліматичних умовах і через відсутність води і робочих місць.
Тому вся надія на Сили оборони і західних партнерів, які допоможуть якнайшвидше звільнити Нову Каховку і приступити до відновлення ГЕС і Каховського моря.

10:42 Президент України Володимир Зеленський скликав засідання РНБО через підрив російськими окупантами дамби Каховської ГЕС, що загрожує екологічною та радіаційною катастрофою через падіння рівня води у Каховському водосховищі, яка необхідна для того, щоб Запорізька атомна станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС.

Каховська ГЕС Каховская ГЄС

МВС України оголосило перелік населених пунктів правобережної Херсонщини, які евакуюються через небезпеку затоплення після підриву російськими окупантами греблі Каховскої ГЕС.

Відео підірваної дамби, зняте безпілотником, публікують Telegram-канали.

На ньому видно що половина дамби повністю знищена. Вода Каховського водосховища стрімким потоком йде вниз по течії.

Начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін у відеозверенні повідомив про початок евакуації населення правобережної Херсонщини.

«Російська армія здійснила черговий акт терору. Вона підірвала Каховську ГЕС. Через п’ять годин вода досягне критичного рівня. Розпочалася евакуація небезпечних районів. Всі служби працюють. ДСНС, поліція, військові – всі поруч. Прошу зібрати документи, речі першої необхідності і чекати автобусів евакуації», – сказав Прокудін.

Він також окремо звернувся до мешканців окупованого лівого берега Дніпра.

«Прошу зробити все можливе, аби убезпечити себе і врятувати своє життя. Негайно покиньте небезпечну територію», – зазначив начальник ОВА.

Прокудін також опублікував місця у Херсоні, куди потрібно переміститись тим мешканцям міста, хто перебуває на небезпечній території.

Як повідомляв ЦЖР, 21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський у зверненні до Європейської Ради заявив, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції й планують здійснити теракт під чужим прапором.

Нагадаємо, 24 лютого 2022 року Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine