Підрив Каховської ГЕС: Правозахисники дали правову кваліфікацію підриву греблі і закликали світ зупинити РФ та її воєнні злочини

Підрив Каховської ГЕС та інші злочини екологічного характеру, які вчиняє РФ на території України, мають підштовхнути міжнародну спільноту до криміналізації екоциду як п’ятого злочину, над яким має юрисдикцію Міжнародний кримінальний суд. Правозахисники/-ці вбачають у підриві Каховської гідроелектростанції ознаки воєнного злочину.

Каховська ГЕС

Підірвана Каховська ГЕС

Про це заявили правозахисники Коаліції «Україна. П’ята ранку».

«Доступні фото- та відеоматеріали, що засвідчують масштабність пошкодження греблі, підтверджують версію про підрив греблі з використанням вибухівки. Ракетний обстріл не міг спричинити подібного одномоментного ефекту та утворення значної за розмірами пробоїни. З огляду на контроль Росії над гідроелектростанцією та датовані ще жовтнем 2022 року повідомлення про її мінування наразі видається дуже ймовірним, що вибух став наслідком умисного підриву закладеної РФ вибухівки», — йдеться в заяві.

Дивиться також «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар Підрив окупантами РФ греблі Каховської ГЕС. Наслідки воєнного злочину і майбутнє краю

Правозахисники пишуть, що в міжнародному гуманітарному праві дамби та греблі разом з атомними електростанціями — як «установки і споруди, що містять небезпечні сили» — мають один із найвищих рівнів правового захисту. Руйнування таких об’єктів — навіть якщо вони військові — заборонене Першим додатковим протоколом до Женевських конвенцій, сказано в заяві.

Підрив ГЕС є чи не єдиним випадком в історії міжнародного кримінального правосуддя, який може бути кваліфікований за статтею 8 (2)(b)(iv) Римського статуту Міжнародного кримінального суду: «Умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам чи масштабну, довготривалу та серйозну шкоду навколишньому природному середовищу, яка буде явно надмірною в порівнянні з конкретною та безпосередньо очікуваною загальною військовою перевагою», — додали правозахисники.

«Лише деокупація всіх територій України зможе покласти край масовим порушенням міжнародного гуманітарного права, прав людини та варварському знищенню довкілля, яке здійснюється внаслідок російської агресії. Ми закликаємо світ вжити заходів, щоб позбавити Росію впливу в Раді Безпеки ООН, інших міжнародних організаціях», — наголосила Коаліція «Україна. П’ята ранку» та закликала притягнути до відповідальності за скоєне безпосередніх виконавців і вище військово-політичне командування Росії.

Учасники коаліції, правозахисники Truth Hounds додали, що Росія усвідомлювала наслідки руйнування ГЕС, бо щонайменше з осені 2022 року вела дезінформаційну кампанію про нібито наміри ЗСУ підірвати греблю.

Читайте також хроніку подій 6 червня 2023 року Каховська ГЕС висаджена в повітря російськими окупантами, вода почала затоплювати все: що відбувається

Крім цього, майже за тиждень до вибуху, 30 травня 2023 року російський уряд ухвалив постанову №873, у якій ідеться, що жодні аварії внаслідок «воєнних дій» і зокрема теракти на окупованих українських територіях, не розслідуватимуть до 1 січня 2028 року, повідомили Truth Hounds. «Документ також містить пункти про те, що до 2024 року на об’єктах не застосовується частина «Про промислову безпеку небезпечних виробничих об’єктів» та «Про безпеку гідротехнічних споруд». Цей факт також вказує на те, що напад на Каховську греблю, схоже, планували завчасно і створювали умови для унеможливлення розслідування злочину», — йдеться в заяві.

Кримська платформа теж назвала підрив Каховської греблі воєнним злочином. «Цей теракт є проявом безвідповідальної та злочинної політики російської влади щодо України, потенційні наслідки якої можуть вплинути на всю Європу та світ. Затоплення великої території нижче за течією Дніпра є особливо небезпечним і матиме значні екологічні, соціальні та економічні наслідки, а також ризики для безпеки півдня України та Північного Причорномор’я», — йдеться в дописі Кримської платформи у фейсбуку.

  • Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затоплює населенні пункти, розташовані нижче неї. Українська влада розпочала евакуацію населення правобережної Херсонщини та закликає населення окупованих районів області, прилеглих до Дніпра, залишити небезпечну територію. Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. 
  • Як повідомляв ЦЖР, 21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський у зверненні до Європейської Ради заявив, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції й планують здійснити теракт під чужим прапором.
  • Нагадаємо, 24 лютого 2022 року Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».
 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine