Із руйнуванням Каховської ГЕС Україна втратила 40% генерації електроенергії, системи зрошення і постачання питної води- Ігор Пилипенко

Підрив російськими військовими греблі Каховської ГЕС матиме значні техногенні наслідки для енергетики, сільського господарства, екології, життєдіяльності людей на півдні України.

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» повідомив Ігор Пилипенко, доктор географічних наук, професор і декан факультету біології, географії та екології Херсонського державного університету.

Завдяки ресурсам Каховського водосховища існувала Каховська ГЕС, існують Запорізька АЕС і Запорізька ТЕС. Сукупно вони становлять до 30% потужностей української класичної енергетики.

«У 2021 році вони виробляли до 40% електроенергії. Таким чином можемо сказати, що 40% генерації ми втратили», — вважає Ігор Пилипенко.

Друга проблема — водопостачання. Завдяки Каховському водосховищу існують Північно-Кримський канал і Каховська магістральна система. І якщо в окупованому Криму росіяни встигли заповнити водосховища краденою дніпровською водою і створити певний запас,  то на лівобережжі Херсонщини умови для зрошення фактично вже знищені. Водосховище завдяки греблі піднімало воду приблизно на 16 метрів. Тепер підпора води немає.

Крім того, вода з Каховської магістральної системи забезпечувала питною водою Бердянськ, маленькі міста, селища міського типу і села Приазов’я.

«Це сукупно близько 400 тисяч «довоєнних» людей. Тільки два ці аспекти дозволяють нам казати про величезну катастрофу, яка матиме техногенні та інші наслідки», — заявив Ігор Пилипенко.

Говорячи про наслідки для екології, професор заявив, що буде втрачена частина біоресурсів, але згодом вони відтворяться.

«Природа переживе цю ситуацію. Це геоекологічна проблема, яка має наслідки перш за все для людей. І я б не ставив природні проблеми попереду людей… Матимемо пролонговані наслідки, перейдемо на культури, які будуть потребувати менше води і давати менше врожаїв у доларах. Одиниця сільськогосподарської площі у широкому сенсі тепер зможе прогодувати значно меншу кількість людей, ніж до 2023 року», — заявив професор Пилипенко.

Дивіться випуск програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар Підрив окупантами РФ греблі Каховської ГЕС. Наслідки воєнного злочину і майбутнє краю

Міністерство аграрної політики та продовольства України за попередніми оцінками, внаслідок терористичного акту росіянами на Каховській ГЕС, передбачає на Херсонщині затоплення орієнтовно 10 тисяч га сільськогосподарських земель на правобережжі. А також в декілька разів більше на лівому березі області, який зараз перебуває під окупацією. Детальна інформація буде відома найближчими днями, після аналізу інформації та знімків про розмір затоплення.

  • Вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затоплює населенні пункти, розташовані нижче неї. Українська влада розпочала евакуацію населення правобережної Херсонщини та закликає населення окупованих районів області, прилеглих до Дніпра, залишити небезпечну територію. Знесення дамби в Новій Каховці є воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції. 
  • Як повідомляв ЦЖР, 21 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський у зверненні до Європейської Ради заявив, що росіяни замінували дамбу й агрегати Каховської гідроелектростанції й планують здійснити теракт під чужим прапором.
  • Нагадаємо, 24 лютого 2022 року Каховська ГЕС та головна споруда Північно-Кримського каналу, шлюзи якої до 2014 року регулювали подачу дніпровської води до Криму, були захоплені російськими військовими, які вторглися на Херсонщину з окупованого Криму. Вода, що поставлялась цим каналом, забезпечували 80% потреб півострова у прісній воді, однак після окупації Криму подача була припинена, що створило значні проблеми для Росії в забезпеченні водою захопленої території. Читайте про це у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Як окупанти захоплювали «рубильник» Північно-Кримського каналу».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine