Прямі збитки через підрив окупантами Каховської ГЕС становлять щонайменше $2 млрд – Мінекономіки

Новини
Зруйнована російським окупантами Каховська ГЕС, червень 2023 року. Фото: Youtube #BABYLON'13

Сума прямих збитків, спричинених підривом російськими окупантами Каховської ГЕС, становить щонайменше 2 млрд доларів. Йдеться про втрати житлово-комунального сектора, енергетики, сільського господарства, транспорту, екології, промисловості.

Про це свідчить аналіз, здійснений фахівцями KSE Institute – аналітичного підрозділу Київської школи економіки – у співпраці з Офісом президента, Мінекономіки та Мінінфраструктури України.

Відповідно до підрахунків, збитки через підрив Каховської ГЕС охоплюють:

  • Житлове господарство: 950 млн доларів збитків. Попередньо у зону підтоплення потрапити близько 20-30 тис. будинків у Херсонській області та понад 500 приватних будинків у Миколаївській області.
  • Енергетика: 624 млн доларів збитків. Зруйновано Каховську гідроелектростанцію, яка не підлягає відновленню, збитки від якої в загальних збитках сектору сягають 586 млн доларів. Потреби на побудову нової ГЕС складуть близько 1 млрд доларів.
  • Транспортна інфраструктура: 311 млн доларів збитків. Від повені постраждали понад 290 км доріг.
  • Промисловість: 105 млн доларів збитків. Затоплено 28 великих промислових об’єктів, розташованих на правому і лівому берегах Дніпра.
  • Сільське господарство: 25 млн доларів збитків.
  • Довкілля та екологія: 1,5 млрд доларів втрат. 150 тонн нафти витекло під час вибуху дамби. Рівень солоності Чорного моря біля Одеси майже втричі нижчий норми.

«Ми продовжуємо фіксувати пошкодження та обраховувати збитки, спричинені підривом Росією дамби Каховської ГЕС. Серйозних втрат зазнав житловий фонд Херсонської та Миколаївської областей», – зазначила перша віцепрем’єрка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Вона вказала, що першочерговим питанням залишається забезпечення постраждалих регіонів питною водою.

Як повідомлялось, вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населенні пункти, розташовані нижче неї.

СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС росіською диверсійною групою. Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, однак все пішло не за планом.

У розслідуванні видання The New York Times з посиланням на експертів йдеться, що найімовірнішою причиною руйнування Каховської ГЕС став підрив росіянами підводного проходу всередині дамби до машинної зали станції.

На Херсонщині комісії розпочали обстеження житла, пошкодженого або зруйнованого внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими окупантами.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter