Еміне Джапарова: Перезапустити зернову ініціативу без участі у ній Росії складно, але можливо

Новини
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова Фото: investigator.org.ua

Україна активно працює з міжнародними партнерами, в першу чергу з Турецькою Республікою, над відновленням зернової ініціативи без залучення до неї Росії.

Про це у коментарі Центру журналістських розслідувань заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова під час Міжнародного форуму експертної мережі Кримської платформи.

Вона наголосила, що усі країни-члени ООН усвідомлюють важливість продовження дії зернової ініціативи, бо це питання продовольчої безпеки десятків країн світу.

«Я сподіваюся, що зусилля наших партнерів, в першу чергу президента Туреччини Ердогана, матимуть позитивний результат і зернова угода буде діяти… Виконати цю задачу не просто, але можливо», – зазначила Джапарова.

Вона анонсувала, що питання безпеки Азово-Чорноморського регіону увійде до порядку денного третього саміту Кримської платформи, який відбудеться у Києві 23 серпня 2023 року у гібридному форматі.

«Кримська платформа – тактичний інструмент формування у світі однієї позиції. Дуже простої для нас, але іноді непростої для розуміння нашими партнерами: Крим – невід’ємна частина України… Ніякі перемовини, ніякі мирні угоди без Криму неможливі. Це чітко артикулює президент України на всіх можливих форматах. Він вкотре скаже це на міжнародному саміті Кримської платформи», – сказала заступниця очільника МЗС.

Як повідомлялося, МЗС РФ заявив, що з 18 липня Чорноморська ініціатива припиняє функціонування, а спільний координаційний центр у Стамбулі розформовується. Росія також заявила про відкликання гарантій безпеки судноплавства, згортання морського гуманітарного коридору в північно-західній акваторії Чорного моря, а також відновлення режиму тимчасово небезпечного району в північно-західній акваторії Чорного моря.

19 липня 2023 року Міноборони РФ заявило, що у зв’язку з припиненням Зернової ініціативи з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться Росією як потенційні перевізники вантажів військового призначення.

Речник Ради національної безпеки США Адам Годж заявив, що після рішення Кремля заблокувати Чорноморську зернову ініціативу Росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі і звинуватити в цьому Україну. Росіяни вже встановили додаткові міни на підходах до українських портів.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter