Через російську агресію більше тисячі дельфінів викинулись на берег Азовського і Чорного морів

Новини
Мертвий дельфін на узбережжі Чорного моря Фото: Facebook Ivan Rusev

За 2022 рік науковці зафіксували щонайменше тисячу випадків викиду живих дельфінів та інших китоподібних на узбережжі Азовського та Чорного морів. Морські тварини гинуть через забруднення води і повітря, викликаного затопленням озброєння та нафтопродуктів, мінування і підводних вибухів. 

Про це під час Міжнародного форуму Експертної мережі Кримської платформи повідомила доктор філософії Соф’я Садогурська, експертка ГО “Екодія”, пише Центр журналістських розслідувань

“У 2022 році кількість загиблих дельфінів іта інших китоподібних перевищила у  2-3 рази показники минулих років… Викидів на сушу живих дельфінів зафіксовано більше 1000 випадків”, – повідомила Соф’я Садогурська .

Вона  назвала основні загрози для морських екосистем внаслідок впливу війни. Головні серед них – забруднення повітря і морського довкілля, що відбуваються через:

  • затоплення суден, літаків та боєприпасів з хімічно активними складовими;
  • руйнування портової прибережної інфраструктури і як наслідок – потрапляння у воду неочищених стоків;
  • мінування акваторій і підводні вибухи;
  • забруднення нафтопродуктами. 

Експертка зауважила, що дані стосовно впливу війни на екосистеми Азовського та Чорного морів дуже обмежені, адже велика частина територій та акваторій знаходиться в окупації або ж  там ведуться бойові дії. Отже повну картину екоциду науковці зможуть побачити тільки після деокупації. 

ЦЖР публікував пояснення науковців: потужні сонари військових кораблів та вибухи руйнують тонку навігаційну систему тварин і такі «сліпі» дельфіни помирають від голоду, не маючи можливості спіймати собі рибу, через зниження імунітету в них також активуються інфекційні хвороби.