В Асканії-Нова окупанти збираються відкрити пам’ятник Пєтру Козлову, царському полковнику, який був другим «комісаром» місцевого заповідника

Новини
Аскания Нова

Біля центрального входу до зоопарку захопленого окупантами біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України на Херсонщині з’явився пам’ятник Пєтру Козлову. Відкриття монументу на честь другого російського директора – «комісара» заповідника після вимушеної еміграції його засновника і власника сто років тому, окупанти анонсували ще кілька місяців тому.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Як стало відомо ЦЖР, біля центрального входу до зоопарку біосферного заповідника «Асканія-Нова» окупанти на днях встановили пам’ятник Пєтру Козлову. Поруч із ним стоять замотані в темну захисну плівку фігури, які нагадують чи то коней, чи то зебр і котрі можуть бути частиною цієї скульптурної композиції. Де поділася розташована перед входом «кам’яна баба» – статуя половецького воїна – невідомо.

Пьотр Козлов був царським полковником, російським і совєтським географом, якого в 1917 році тодішній тимчасовий уряд Росії призначив «комісаром» для охорони заповідника «Асканія-Нова». Він прибув туди вже після того як владу в Росії захопили більшовики на чолі з Владіміром Лєніним і коли засновник заповідника Фрідріх Фальц-Фейн був вимушений покинути Асканію-Нову. Козлов став другим після Йосипа Пачоського призначеним росіянами «директором» захопленого і згодом націоналізованого заповідника, що зараз потерпає від нових поколінь загарбників з РФ.

Сєргєй Вікшняйкін (ліворуч), радник гендиректора фонду президентських грантів РФ Владімір Татарінов, "директор" заповідника "Асканія-Нова" Дмітрій Мєщєряков (праворуч). Фото: окупаційні медіа

Сєргєй Вікшняйкін (ліворуч), радник гендиректора фонду президентських грантів РФ Владімір Татарінов, «директор» заповідника «Асканія-Нова» Дмітрій Мєщєряков (праворуч). Фото: окупаційні медіа

Утім, Віктор Шаповал, законний директор біосферного заповідника «Асканія-Нова» вважає, що Пьотр Козлов був світлою постаттю в історії установи. 

«Він був сподвижником Фальц-Фейна і безпосереднім учасником грандіозної справи зі збереження дикого коня Пржевальського. Козлов зіграв чималу роль у збереженні заповідника і його колекцій, забезпечив охорону майна маєтку після жовтневого перевороту 1917 року. Тоді як нинішні окупанти несуть головну і безпосередню загрозу збереженню заповідника і є першоджерелом усіх його проблем. Росіяни зараз розміщують свою військову техніку на території «Асканії-Нова», прикриваючись цивільним населенням. У всіх на слуху скидання росіянами авіабомби на житловий квартал у Новій Каховці 15 вересня. В Асканії-Нова подібне було 22 серпня, коли внаслідок дій ворожої авіації над природоохоронною територією вигоріло 345 га заповідної ділянки Великого Чапельського поду», – прокоментував ЦЖР Віктор Шаповал.

За його словами, відкриття пам’ятника Пєтру Козлову для російських окупантів є формою їхньої пропаганди. Не випадково загарбники анонсували відкриття цілої низки подібних монументів на Херсонщині. Першим із них влітку цього року став пам’ятник Євгену Матвєєву, совєтському кінорежисеру і кіноактору, уродженцю села Новоукраїнка Скадовського району. Ініціатором встановлення цих пам’ятників окупанти називають підконтрольне їм історичне товариство Херсонщини, яке очолює заступник голови так званого уряду області, колаборант Сергій Черевко.

«Росіянам притаманне витончене блюзнірство і просто унікальна здібність паплюжити і робити токсичним усе, чого вони торкаються. Складно сказати, чому їхній вибір упав саме на Пєтра Козлова. Можливо, вони себе асоціюють себе з ним, бо Козлов був царським офіцером, який настраждався від фізичного насильства більшовиків. Та не факт, що епопея з пам’ятником закінчиться його відкриттям. Росіяни ж уже прибрали Потьомкіна, коли тікали з Херсона. Сподіваюсь, і Козлова вони заберуть з собою, коли тікатимуть з Асканії-Нова», – сказав Віктор Шаповал.

Він додав, що у заповідника зараз безліч нагальних проблем – починаючи від кормів, пального, комплектуючих, запчастин до обслуговуючої техніки і закінчуючи постійними пожежами і обстрілами. Але з цього складно зробити гарну «картинку». Набагато простіше встановити якийсь пам’ятник і вмити руки від вирішення інших проблем.