У річницю підриву Каховської ГЕС Зеленський заявив, що РФ має понести відповідальність, а МЗС закликав світ запобігти новим техногенним катастрофам

Влада
Зруйнована російським окупантами Каховська ГЕС, червень 2023 року. Фото: Youtube #BABYLON'13

У річницю підриву Каховської ГЕС російськими окупантами президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія має бути притягнута до справедливої відповідальності за цей злочин. У МЗС наголосили, що недостатня реакція світової спільноти на теракт РФ на Каховській ГЕС призвела до посилення терористичних атак на інші об’єкти гідрогенерації та енергетики в Україні, які тривають досі.

«Це був свідомий і прорахований злочин – один із найбільших їхніх злочинів проти природи та людей усього нашого регіону. Навіть точну кількість загиблих зараз з’ясувати неможливо, бо наймасштабнішого удару зазнала окупована частина Херсонщини», – написав Зеленський на своїй сторінці у Facebook.

Загалом, зазначив він, постраждали щонайменше десятки тисяч людей, сотні тисяч залишилися без питної води. Були затоплені значні території України та знищене Каховське водосховище, яке забезпечувало, зокрема стабільність роботи Запорізької атомної електростанції – найбільшої у Європі.

Безпосередні наслідки цього злочину відчувалися навіть у сусідніх країнах Чорноморського регіону, зауважив Зеленський.

«За рік нашій державі, нашим людям вдалося ліквідувати частину наслідків такого російського удару. Я вдячний усім, хто рятував людей, допомагав забезпечувати житлом, відновлював постачання питної води. Це значна робота. І не менш значною роботою буде притягнення Росії до справедливої відповідальності за цей та інші злочини війни – свідомі російські удари по людях і людяності, по всьому живому. Усі, хто працює заради справедливості для України та заради відновлення нашої країни, є захисниками життя», – зауважив глава держави.

В свою чергу у міністерстві закордонних справ України зазначили, що підрив російськими військами Каховської ГЕС є найбільшою техногенною катастрофою від часів вибуху на Чорнобильській АЕС.

«Руйнування Каховської ГЕС спричинило низку катастрофічних наслідків. Зокрема, для населення регіону, довкілля, інфраструктури, водозабезпечення, сільського господарства, забезпечення Запорізької АЕС та всієї енергетики України загалом… На жаль, недостатня реакція світової спільноти на теракт Росії на Каховській ГЕС рік тому призвела до посилення терористичних атак на інші об’єкти гідрогенерації та енергетики загалом, які тривають і нині», – йдеться у коментарі МЗС.

У МЗС закликали міжнародну спільноту зробити все можливе, щоб не допустити нових техногенних катастроф на об’єктах критичної інфраструктури.

Як повідомлялось, вночі 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Вода затопила населенні пункти, розташовані нижче неї.

СБУ перехопила розмову окупантів, яка підтверджує факт підриву Каховської ГЕС росіською диверсійною групою. Загарбники хотіли шантажувати Україну підривом дамби і влаштували техногенну катастрофу на півдні нашої держави, однак все пішло не за планом.

Сума прямих збитків, спричинених підривом російськими окупантами Каховської ГЕС, становить щонайменше 2 млрд доларів. Йдеться про втрати житлово-комунального сектора, енергетики, сільського господарства, транспорту, екології, промисловості. Про це свідчить аналіз, здійснений фахівцями KSE Institute – аналітичного підрозділу Київської школи економіки – у співпраці з Офісом президента, Мінекономіки та Мінінфраструктури України.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter