Регіональний центр прав людини отримав нагороду «2024 Democracy Award» за захист прав українських дітей

Життя
Конгресмен Джо Вілсон вручає нагороду «2024 Democracy Award» для РЦПЛ експертці Катерині Рашевській. Фото: rchr.org.ua

Регіональний центр прав людини отримав престижну нагороду «2024 Democracy Award», яку вручає Національний фонд демократії (NED) за видатні досягнення у правозахисті та просування демократії у світі. Українські захисники відзначені за свою боротьбу задля захисту українських дітей, які постраждали від російської агресії, зокрема, за повернення дітей, яких РФ депортує з окупованих регіонів України.

Про це повідомляється на сайті правозахисної організації.

На нагородженні Регіональний центр прав людини представляла експертка Катерина Рашевська, яка отримала нагороду від щирого друга України – конгресмена США Джо Вілсона. Національний фонд демократії відзначив здобутки РЦПЛ щодо виборювання справедливості для українських дітей, які постраждали від російської агресії, в міжнародних інстанціях. Нагорода також стосується вагомих досягнень РЦПЛ щодо просування єдиного правового механізму повернення українських дітей, яких депортує Російська Федерація з окупованих регіонів України.

«Для мене честь бути людиною, яка отримує цю нагороду від імені РЦПЛ і висловити нашу подяку. Я знаю, що ця нагорода є визнанням не лише роботи РЦПЛ, а й роботи багатьох інших організацій та людей, які прагнули принести надію тим, хто шукає своїх депортованих дітей і хто намагається впоратися з травмою, породженою російською агресією», – наголосила Рашевська.

У своїй промові вона зазначила, що з 2014 року мільйони українських дітей зазнають жахів брутальної неспровокованої російської війни проти України: їх вбивають, ґвалтують, калічать. Після початку вторгнення російські агенти депортували щонайменше 19 546 дітей до 57 регіонів РФ, а також до Білорусі та окупованої Південної Осетії, насильно нав’язавши їм російське громадянство. Це свідчить про небажання Росії повертати дітей.

РЦПЛ вже багато зробив для допомоги українським дітям: подав 3 повідомлення до Міжнародного кримінального суду, напрацював концепцію юридичного механізму повернення, сприяв створенню та діяльності Міжнародної коаліції з повернення українських дітей. Правозахисники виявляють викрадених дітей, дають пропозиції щодо включення винних до санкційних списків і привертають увагу до цієї проблеми в Європі, США, Канаді, Африці, Азії та Латинській Америці.

«Українські діти потребують психологічної реабілітації, медичної допомоги та освітньої підтримки. Але понад усе українським дітям потрібен мир. Коли ми сьогодні дивимося на світ очима українських дітей, то бачимо жахливу картину. Надто багато мрій руйнується і надто багато надій гасне. Це має припинитися. Я дуже сподіваюся, що це буде останній раз, коли ми маємо боротися за повернення викрадених дітей з України чи з будь-якої іншої держави. Ми повинні вирішити це раз і назавжди», — підсумувала Рашевська.

Катерина Рашевська виступає на церемонії нагородження РЦПЛ нагородою «2024 Democracy Award». Фото: rchr.org.ua

В РЦПЛ заявили, що продовжуватимуть свою боротьбу задля захисту українських дітей, які постраждали від збройного конфлікту, і отримана нагорода є ще одним підтвердженням важливості цієї роботи.

Нагорода «Democracy Award» присуджується щорічно Радою директорів NED на знак визнання сміливої та творчої роботи окремих осіб та організацій, які борються за захист прав людини та демократії в усьому світі. Нагорода є копією Богині Демократії, встановленої під час протестів на площі Тяньаньмень у 1989 році в Китаї.

Як повідомлялось, 17 березня 2023 року Палата досудового провадження ІІ Міжнародного кримінального суду видала ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової через незаконну депортацію українських дітей на територію Росії, яка триває від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

За інформацією видання «Медуза», російська влада створює систему «перевиховання» та цифрового контролю над дітьми, незаконно вивезеними з України до Росії після початку повномасштабної війни. Кремль намагається сформувати в них «російську ідентичність», переконує, що їхні батьки померли і водночас вважає їх «потенційними терористами», які «можуть почати протидіяти» російській владі.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter